reklama

Urlop macierzyński czy zasiłek (umowa o pracę i działalność gospodarcza)

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Lewan, 21 Luty 2013.

1. Lewan

Lewan Fanka BB :)

Od 2010 roku prowadzę działalność gospodarczą - opłacam składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne, składki na FPiFGŚP.

Dodatkowo jestem zatrudniona na pełny etat (umowa o pracę na czas określony).
    W pierwszym zakładzie pracy byłam zatrudniona w wymiarze pełnego etatu w okresie 13.07.2009 – 17.03.2012 następnie zmieniłam zakład pracy i podpisałam umowę w wymiarze pełnego etatu na czas określony tj. od dnia 19.03.2012 – 28.02.2013 (pierwsza umowa).

Obecnie od 06.12.2012 jestem na L4 ze względu na zagrożoną ciążę, z uwagi na fakt, że 28.02.2013 kończy mi się umowa o pracę, będzie ona przedłużona do dnia porodu (wyznaczony termin na 06.08.2013 r).

Co przysługuje mi po porodzie? Urlop macierzyński czy zasiłek macierzyński? I w jakim wymiarze czasowym. Domyślam się, że jeżelibym nie prowadziła działalności gospodarczej, to byłabym po porodzie osobą bezrobotną z prawem do zasiłku macierzyńskiego. Ale nadal będę prowadzić działalność gospodarczą, więc nie będę bezrobotna. Czy w takim wypadku przysługuje mi urlop macierzyński?

I kiedy mogę wybrać zaległy urlop za rok 2013?

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Zasiłek macierzyński.

W takim jaki przysługiwałabył gdyby była pani na urlopie macierzynskim. Na dzień dzisiejszy trudno mówić o tym jaki to bedzie wymiar (w obliczu zmian w kp).
    urlop jest uprawnieniem pracownika. pani nie bedzie pracownikiem.
    Do dnia rozwiązania umowy. Jesli nie wykorzysta PAni urlopu zakąłd wypłaci ekwiwalent.

3. reklama
  4. Lewan

Lewan Fanka BB :)

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Czyli jeżeli dobrze zrozumiałam po porodzie przysługuje mi zasiłek macierzyński mimo, że będę prowadzić działalność gospodarczą, jego czas trwania będzie uzależniony od zmian wprowadzonych w kp, a jego miesięczna wysokość będzie odpowiadać mojemu obecnemu wynagrodzeniu z tytułu umowy o pracę?

Poleć forum