reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński czy zasiłek (umowa o pracę i działalność gospodarcza)

Lewan

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Grudzień 2012
Postów
1 470
Od 2010 roku prowadzę działalność gospodarczą - opłacam składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne, składki na FPiFGŚP.


Dodatkowo jestem zatrudniona na pełny etat (umowa o pracę na czas określony).
W pierwszym zakładzie pracy byłam zatrudniona w wymiarze pełnego etatu w okresie 13.07.2009 – 17.03.2012 następnie zmieniłam zakład pracy i podpisałam umowę w wymiarze pełnego etatu na czas określony tj. od dnia 19.03.2012 – 28.02.2013 (pierwsza umowa).

Obecnie od 06.12.2012 jestem na L4 ze względu na zagrożoną ciążę, z uwagi na fakt, że 28.02.2013 kończy mi się umowa o pracę, będzie ona przedłużona do dnia porodu (wyznaczony termin na 06.08.2013 r).


Co przysługuje mi po porodzie? Urlop macierzyński czy zasiłek macierzyński? I w jakim wymiarze czasowym. Domyślam się, że jeżelibym nie prowadziła działalności gospodarczej, to byłabym po porodzie osobą bezrobotną z prawem do zasiłku macierzyńskiego. Ale nadal będę prowadzić działalność gospodarczą, więc nie będę bezrobotna. Czy w takim wypadku przysługuje mi urlop macierzyński?

I kiedy mogę wybrać zaległy urlop za rok 2013?

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
 
reklama
Od 2010 roku prowadzę działalność gospodarczą - opłacam składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne, składki na FPiFGŚP.


Dodatkowo jestem zatrudniona na pełny etat (umowa o pracę na czas określony).
W pierwszym zakładzie pracy byłam zatrudniona w wymiarze pełnego etatu w okresie 13.07.2009 – 17.03.2012 następnie zmieniłam zakład pracy i podpisałam umowę w wymiarze pełnego etatu na czas określony tj. od dnia 19.03.2012 – 28.02.2013 (pierwsza umowa).

Obecnie od 06.12.2012 jestem na L4 ze względu na zagrożoną ciążę, z uwagi na fakt, że 28.02.2013 kończy mi się umowa o pracę, będzie ona przedłużona do dnia porodu (wyznaczony termin na 06.08.2013 r).


Co przysługuje mi po porodzie? Urlop macierzyński czy zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński.

I w jakim wymiarze czasowym.
W takim jaki przysługiwałabył gdyby była pani na urlopie macierzynskim. Na dzień dzisiejszy trudno mówić o tym jaki to bedzie wymiar (w obliczu zmian w kp).
Domyślam się, że jeżelibym nie prowadziła działalności gospodarczej, to byłabym po porodzie osobą bezrobotną z prawem do zasiłku macierzyńskiego. Ale nadal będę prowadzić działalność gospodarczą, więc nie będę bezrobotna. Czy w takim wypadku przysługuje mi urlop macierzyński?
urlop jest uprawnieniem pracownika. pani nie bedzie pracownikiem.
I kiedy mogę wybrać zaległy urlop za rok 2013?
Do dnia rozwiązania umowy. Jesli nie wykorzysta PAni urlopu zakąłd wypłaci ekwiwalent.
 
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Czyli jeżeli dobrze zrozumiałam po porodzie przysługuje mi zasiłek macierzyński mimo, że będę prowadzić działalność gospodarczą, jego czas trwania będzie uzależniony od zmian wprowadzonych w kp, a jego miesięczna wysokość będzie odpowiadać mojemu obecnemu wynagrodzeniu z tytułu umowy o pracę?
 
Do góry