reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzynski dla mamy i rodzicielski dla taty

Kocka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Październik 2021
Postów
6 009
Część :) poród coraz bliżej i zaczęliśmy się z mężem zastanawiać jak rozwiązać kwestie urlopowe. Chciałabym wykorzystać urlop macierzyński a mój mąż rodzicielski.
Czy w takim przypadku możemy się starać o to, żeby oba urlopy były płatne 80%, czy też w związku z tym, że dzielimy ten okres na mnie i na niego musimy brać 100% i 60%?
I drugie pytanie czy wniosek o urlop rodzicielski mój mąż musi składać od razu po porodzie? Chodzi o to, że obawiamy się, że jeśli jego pracodawca zobaczy, że za kilkadziesiąt tygodni ( po moim macierzyńskim) jego pracownik pójdzie na półroczny urlop może go zwolnic zanim do tego urlopu dojdzie.
Spodziewamy się blizniat, wiec okresy urlopowe mamy troszkę dłuższe niż normalnie.
 
reklama
A ty planujesz po pół roku zostawić bliźniaki i wrócić do pracy?

PS. Zaraz postaram Ci się odpisać na Twoje pytania.
 
Co do wysokości zasiłku - to z tego co pamiętam to rodzicielski miał od 1 sierpnia 2022 wynosić 70%. Wniosek należy złożyć minimum 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Jak urodzisz więcej niż 1 dziecko, to będzie Wam przysługiwać 34 tygodnie. Można je brać w częściach do 6r.ż.

edit. Zrobiłam czeski błąd - miały być 43 tygodnie.
Dodatkowo dodam, że każdy z rodziców ma na wyłączność 9 tygodni, tzn. nawet jak mąż będzie chciał korzystać z tych 43 tygodni, to ty dodatkowo masz jeszcze 9.
 
Co do wysokości zasiłku - to z tego co pamiętam to rodzicielski miał od 1 sierpnia 2022 wynosić 70%. Wniosek należy złożyć minimum 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Jak urodzisz więcej niż 1 dziecko, to będzie Wam przysługiwać 34 tygodnie. Można je brać w częściach do 6r.ż.
Nie jestem pewna czy ta ustawa o 70% przeszła?
To wszystko co napisałaś rozumiem, ale zastanawia mnie trochę bardziej szczegółowo czy jak byśmy złożyli wniosek do 21dni po porodzie na oba urlopy czy będzie można ten zasiłek usrednic, czy to usrednienie jest przewidziane tylko jeśli kobieta bierze oba urlopy
 
Moze ten artykuł rozwieje wątpliwości. Jeśli weźmiesz uśredniony i przekażesz cały rodzicielski ojcu, to będzie otrzymywał uśredniony także:
Dzięki, to rzeczywiście wiele wyjaśnia
 
reklama
Nie jestem pewna czy ta ustawa o 70% przeszła?
To wszystko co napisałaś rozumiem, ale zastanawia mnie trochę bardziej szczegółowo czy jak byśmy złożyli wniosek do 21dni po porodzie na oba urlopy czy będzie można ten zasiłek usrednic, czy to usrednienie jest przewidziane tylko jeśli kobieta bierze oba urlopy
Nie przeszła. Ta ustawa przejdzie dopiero w nowym roku.
 
Do góry