reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński i wychowawczy a koniec umowy?

Ja jestem w takiej sytuacji. Urodzilam we wrześniu, umowę miałam do końca lipca br. Po tym terminie przeszłam na ZUS, żadnych pism nie musiałam wysyłać. W każdym razie nic takiego mi kadrowa nie mówiła, że coś muszę pisać. Na pierwszą wypłatę zasiłku czekam, nie wiem czy będzie tak samo jak z pracy, do 10tego. Po skończeniu roku przez syna będę bezrobotna. Wychowawczy nie przysługiwał, bo przecież z końcem lipca przestałam być pracownikiem, a to podstawa do wzięcia go.
 
reklama
@Mono88 No to miałaś inną sytuację. Jeśli urodziłaś we wrześniu, to z mocy prawa umowa została Ci przedłużona do dnia porodu. W zwiazku z czym złożyłaś dokumenty do pracodawcy, a zasiłek od początku wypłaca ZUS.

Sytuacja byłaby inna, gdybyś urodziła w lipcu, a umowa kończyłaby Ci się we wrześniu. Wówczas złożyłabyś dokumenty o rodzicielski/macierzynski do pracodawcy i byś w tym okresie była na URLOPIE macierzyńskim. By dostać zasiłek po ustaniu zatrudnienia, należy napisać pismo do ZUS.
 
Tak to jest jak się czyta, to co chce się przeczytać 😂 Jednakże można zrozumieć w dwojaki sposób, a ja nie grzebię po profilach użytkowników.
Także jak się urlop skoczył - to już pracodawca nie przekazuje Z3 do ZUS, więc ZUS nie ma podstaw do wypłaty zasiłku (chyba że Twój pracodawca takie dokumenty wysłał).
 
Tak to jest jak się czyta, to co chce się przeczytać 😂 Jednakże można zrozumieć w dwojaki sposób, a ja nie grzebię po profilach użytkowników.
Także jak się urlop skoczył - to już pracodawca nie przekazuje Z3 do ZUS, więc ZUS nie ma podstaw do wypłaty zasiłku (chyba że Twój pracodawca takie dokumenty wysłał).
Dzięki. Zadzwonię jutro do kadrowej i dopytam o sytuację. Chciałam wysłać zapytanie do ZUSu przez pue, ale albo nie potrafię znaleźć albo nie ma takiej opcji.

Edit: ok, znalazłam, wysłałam. Ciekawe ile czeka się na odpowiedź 🙄
 
Ostatnia edycja:
Witam .Jak już kiedyś pisałam chciałabym jeszcze urodzić dzidziusia.
W czerwcu skończę 35 lat w grudniu kończy mi się umowa i następna dostanę już na czas nieokreślony.
Nie chcę czekac z ciążą do czasu aż dostanę te umowę.
Więc mam takie pytanie.
Co gdybym zaszla w ciążę np w marcu.
Co z umową która kończy się w grudniu?co będzie gdy przedłuża mi ją tylko do porodu.co dalej?
Pozdrawiam 😙
 
Witam .Jak już kiedyś pisałam chciałabym jeszcze urodzić dzidziusia.
W czerwcu skończę 35 lat w grudniu kończy mi się umowa i następna dostanę już na czas nieokreślony.
Nie chcę czekac z ciążą do czasu aż dostanę te umowę.
Więc mam takie pytanie.
Co gdybym zaszla w ciążę np w marcu.
Co z umową która kończy się w grudniu?co będzie gdy przedłuża mi ją tylko do porodu.co dalej?
Pozdrawiam 😙



Tak zupełnie poważnie, nie obraz sie, ale jaka masz pewność, że w ciążę do grudnia zajdziesz ? Żadnej. Nie życzę Ci oczywiście tego, ale jeśli czujesz, że nie chcesz czekać to noe słuchaj nikogo tylko zacznij starania, bo być może one mogą zajść. Ja również założyłam sobie, że zajde ot tak. I niestety nie było wcale ani ot tak ani zdrowo. Ostatecznie tak moje straty na mnie wpłynęły, że zakończyłam pracę z firma, gdzie miałam umowe na stałe. Miałam to w nosie, chciałam coś innego moja psychika nie dała rady. Rozpoczęłam pracę i zaraz po tym udało mi się zajść w ciążę, zdrowa, która zakończyła się cesarskim cięciem w lipcu. Umowe miałam przedłużona do dnia porodu, zaraz po porodzie napisalam wniosek do kadr o urlop macierzyński i rodzicielski, dokładnie tak mi Pani w kadrach doradziła co zrobić. Oni złożyli to do zusu i do lipca jestem na urlopie. W lipcu bede musiala podjąć zatrudnienie gdzieś. Mam na siebie parę pomysłów. W dodatku mamy dom na sprzedaż więc nie wiem czy nie zdążymy zmienić miejsca zamieszkania, okaże się. Ale piszę Ci to po to, abyś wiedziała, że umowa na stałe jest fajna ale Twoj pomysł na siebie może ulec zmianie, a Twoje starania będą trwać długo. Jeśli uda ci sie uzyskać te umowe to super, a jeśli nie to znajdziesz inną pracę. Uda się, spokojnie.
 
Witam .Jak już kiedyś pisałam chciałabym jeszcze urodzić dzidziusia.
W czerwcu skończę 35 lat w grudniu kończy mi się umowa i następna dostanę już na czas nieokreślony.
Nie chcę czekac z ciążą do czasu aż dostanę te umowę.
Więc mam takie pytanie.
Co gdybym zaszla w ciążę np w marcu.
Co z umową która kończy się w grudniu?co będzie gdy przedłuża mi ją tylko do porodu.co dalej?
Pozdrawiam 😙
Co będzie z umową - to zależy od pracodawcy. Jeśli będziesz miała skończony min. 12tc, to umowa z mocy prawa musi zostać przedłużona do dnia porodu. Ale też nie ma żadnych przeciwwskazań, by pracodawca podpisał z Tobą umowę na czas nieokreślony 🤷‍♀️
 
Co będzie z umową - to zależy od pracodawcy. Jeśli będziesz miała skończony min. 12tc, to umowa z mocy prawa musi zostać przedłużona do dnia porodu. Ale też nie ma żadnych przeciwwskazań, by pracodawca podpisał z Tobą umowę na czas nieokreślony 🤷‍♀️
Następną umowę muszę już dostać na stałe ale czy będąc w ciąży mogą mi ją tylko przedłużyć do dnia porodu nie wiem.
Pozdrawiam
 
reklama
Jeśli pracodawca przedłuży Ci umowę do dnia porodu i w tym czasie dojdzie do przekroczenia 33 - miesięcznego okresu zatrudnienia na podstawie umowy (umów) na czas określony, to w takim przypadku nie dojdzie do przekształcenia umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony.
 
Do góry