reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński i zasiłek - umowa na czas określony

Dołączył(a)
16 Sierpień 2011
Postów
4
Witam serdecznie,

jestem tu nowa :) Chcemy z mężem zacząć starać się o Maleństwo, jednak pojawia mi się wiele znaków zapytania dotyczących mojej sytuacji w pracy.

Umowę mam podpisaną na czas określony do końca października 2012 roku.

Moje pytania:

1. Jeśli w ciążę zajdę niebawem i będę rodzić np. w lipcu przyszłego roku (generalnie w trakcie trwania tej umowy) to czy dostaję 100% wynagrodzenia przez 5 miesięcy po porodzie czyli do grudnia 2012 (ogólnie - do końca 5 miesięcy urlopu macierzyńskiego)? I jestem wtedy normalnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie - jak wygląda sytuacja prawna takiej kobiety?

2. Jeśli natomiast termin porodu byłby na przykład na listopad przyszłego roku (czyli po terminie trwania umowy) to umowa przedłuża mi się do porodu? I pracodawca (ZUS?) ma obowiązek płacić mi do porodu i przez 5 miesięcy macierzyńskiego taką kwotę, jaką miałam w umowie?

Jeśli pytanie wydają się banalne, to przepraszam, ale dla mnie to czarna magia, a wolałabym wiedzieć kiedy lepiej starać się o Dzidziusia, żeby nie zostać finansowo na przysłowiowym "lodzie".

Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
agusiaczek85
 
reklama
Umowę mam podpisaną na czas określony do końca października 2012 roku.

1. Jeśli w ciążę zajdę niebawem i będę rodzić np. w lipcu przyszłego roku (generalnie w trakcie trwania tej umowy) to czy dostaję 100% wynagrodzenia przez 5 miesięcy po porodzie czyli do grudnia 2012 (ogólnie - do końca 5 miesięcy urlopu macierzyńskiego)? I jestem wtedy normalnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie - jak wygląda sytuacja prawna takiej kobiety?
Tak, będzie Pani na urlopie macierzyńskim. Gdyby urlop wykraczał czasowo poza ramy zatrudnienia (trwał dłużej niż do 31.10.2012) wypłątę zasiłku przejmie ZUS.

2. Jeśli natomiast termin porodu byłby na przykład na listopad przyszłego roku (czyli po terminie trwania umowy) to umowa przedłuża mi się do porodu?
Tak.
I pracodawca (ZUS?) ma obowiązek płacić mi do porodu i przez 5 miesięcy macierzyńskiego taką kwotę, jaką miałam w umowie?
ZUS wypłaca zasiłek.
 
Szanowna Pani,

pięknie dziękuję za odpowiedź. Pozwolę obie jeszcze zapytać o kilka kwestii - czy jest jakieś rozwiązanie, aby wypłatę mojego wynagrodzenia od momentu odejścia na L4 podczas ciąży (lub od momentu porodu, jeśli L4 nie będzie konieczne) od razu przejął ZUS? I czy zawsze jest to ta pensja, którą mam teraz?

W takim razie, z Pani odpowiedzi wnioskuję (proszę mnie upewnić, czy dobrze myślę), że niezależnie od tego kiedy zajdę w ciążę, nie grozi mi utrata ani zasiłku w wysokości obecnej pensji, ani prawa do urlopu?

Z pozdrowieniami,
agusiaczek85
 
Szanowna Pani,

przepraszam, że zawracam głowę, ale będę naprawdę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź na pytania zadane powyżej...

Z pozdrowieniami,
agusiaczek85
 
Pozwolę obie jeszcze zapytać o kilka kwestii - czy jest jakieś rozwiązanie, aby wypłatę mojego wynagrodzenia od momentu odejścia na L4 podczas ciąży (lub od momentu porodu, jeśli L4 nie będzie konieczne) od razu przejął ZUS?
A ilu pracowników zatrudnia firma?

I czy zawsze jest to ta pensja, którą mam teraz?
Zasiłek chorobowy w ciąży to 100% podstawy, niekoniecznie tyle ile Pani dostaje teraz. Nie znam skjładników Pani wynagrodzenia, więc trudno mi odnosić się do konkretnie tej sytuacji.


W takim razie, z Pani odpowiedzi wnioskuję (proszę mnie upewnić, czy dobrze myślę), że niezależnie od tego kiedy zajdę w ciążę, nie grozi mi utrata ani zasiłku w wysokości obecnej pensji, ani prawa do urlopu?
Nigdy tak nie pisałam.
Do momentu zajścia w ciąże pracodawca moze rozwiązać umowę, jesli Pani już będzie w ciąży rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem jest w zasadzie niemożliwe.
Jesli zajdzie Pani w ciąże tak, że końcu października 2012 ciąza będzie młodsza niz 3 miesiące (ukończone), zasiłek nie bedzie przysługiwał, bo umowa po prostu wygaśnie.
 
Do góry