reklama
Forum BabyBoom.pl

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

• Czy twoj dwulatek nie mówi? Wmawiali ci, że z wad wymowy można wyrosnąć? Logopeda to pani od literki R? Rozmawiamy o mitach logopedycznych. Obejrzyj wywiad, nawet jeśli jesteś mamą niemowlaka

A czy wiesz, co jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Kto powinien zgłosić NOP i czy katarek niesie ze sobą ryzyko?Pediatra rozwieje twoje wątpliwości? Zobacz!

reklama

Urlop macierzyński + koniec umowy + ekwiwalent za urlop

Rozwiązania
0
Dziewczyny, jestem na urlopie macierzyńskim od grudnia 2018, ale w skończyła mi się właśnie umowa i nie została ona przedłużona.
Wiem, że pracodawca jest zobowiązany wypłacić mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Pytania moje do was:
1. Czy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent teraz, czy dopiero jak skończy mi się urlop macierzyński? (grudzień 2019)
2. Z ilu lat wstecz pracodawca musi wypłacić ekwiwalent? (pracuję 3 lata)
3. Jest to firma prywatna i nie zawsze podpisywałam listę obecności. Mam listy obecności tylko z kilku miesięcy, kiedy potrzebne nam to było do urzędu, potem urlop brałam od potrzeby. Ja wiem, kiedy brałam (co roku tylko 10 dni na wakacje, jeden rok udokumentowany). Jak się z tego teraz prawnie rozliczyć?

Dzięki za pomoc.

reklama

witch84

Fanka BB :)
Rozwiązania
62
1. Ekwiwalent powinien zostać wypłacony ostatniego dnia zatrudnienia. Tzn. jeśli umowa kończy Ci się 12 marca, to 12 marca pracodawca powinien z Tobą rozliczyć się ze wszystkiego.
2. Urlop będzie się należał proporcjonalnie za 2019r. (jeśli umowa koń czy się 12 marca, to przysługuje ilość dni jak za 3 miesiące tj. 26dni (lub 20) / 12 x 3 = 6,5 = 7dni zaokrąglamy zawsze w górę + niewykorzystany za rok 2018). Urlop przedawnia się po 3 latach, więc jeśli masz coś jeszcze z 2017r. to też powinnaś dostać ekwiwalent.
3, Nie wiem co Ci napisać. Nie wiem co wg Ciebie znaczy "prawnie rozliczyć". To jest raczej problem pracodawcy. W razie kontroli PIP będzie miał problem.

Rozwiązania
0
3. Chodzi mi o to, co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca uzna, że skoro nie ma dokumentu, to jak im udowodnię, że wykorzystałam tylko 10 dni urlopu w roku. I odmówi mi wypłaty za resztę dni :(

Mamafasolki

Rozwiązania
6
3. Chodzi mi o to, co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca uzna, że skoro nie ma dokumentu, to jak im udowodnię, że wykorzystałam tylko 10 dni urlopu w roku. I odmówi mi wypłaty za resztę dni :(
A na jakiej zasadzie brałaś urlop? Powinnaś wypisać wniosek urlopowy, a pracodawca ma obowiązek go zachować. Podobnie z listą obecności - jeśli jest, to dla swojego dobra powinno się dbać o to, żeby ją podpisać.

Rozwiązania
0
Dziewczyny, jestem na urlopie macierzyńskim od grudnia 2018, ale w skończyła mi się właśnie umowa i nie została ona przedłużona.
Wiem, że pracodawca jest zobowiązany wypłacić mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Pytania moje do was:
1. Czy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent teraz, czy dopiero jak skończy mi się urlop macierzyński? (grudzień 2019)
2. Z ilu lat wstecz pracodawca musi wypłacić ekwiwalent? (pracuję 3 lata)
3. Jest to firma prywatna i nie zawsze podpisywałam listę obecności. Mam listy obecności tylko z kilku miesięcy, kiedy potrzebne nam to było do urzędu, potem urlop brałam od potrzeby. Ja wiem, kiedy brałam (co roku tylko 10 dni na wakacje, jeden rok udokumentowany). Jak się z tego teraz prawnie rozliczyć?

Dzięki za pomoc.
jak pójdziesz po świadecto pracy, to musi Ci dać ekwiwalent za niewykorzystany urlop, wszytsko będzie na świadectwie, ile dni urlopu, ile l4, itp.

witch84

Rozwiązania
62
@tusia123 Na świadectwie pracy jest tylko urlop za bieżący rok.

To obowiązkiem pracodawcy jest udowodnić, że urlop wykorzystałaś (np. przedstawiając Twoje wnioski urlopowe). A spodziewasz się problemów z wypłaceniem ekwiwalentu?

Rozwiązania
0
@tusia123 Na świadectwie pracy jest tylko urlop za bieżący rok.

To obowiązkiem pracodawcy jest udowodnić, że urlop wykorzystałaś (np. przedstawiając Twoje wnioski urlopowe). A spodziewasz się problemów z wypłaceniem ekwiwalentu?
No wiesz, jak jest dobrze, to jest dobrze. A jak się coś zaczyna psuć, to po całości.
Zwłaszcza, jak w grę zaczynają wchodzić pieniądze.

Zaszłam w ciążę, każdy się cieszył i martwił, co to będzie, jak mnie nie będzie.
Żebym szybko wracała, zapewnienia, że będzie dokąd, że każdy na mnie czeka.
A tu nagle taka niespodzianka :(

Na razie jestem poinformowana, że umowa nie zostanie przedłużona.
A co z resztą? Zobaczymy. Zasięgam waszej opinii i porady, żeby być przygotowanym na najgorsze.
Może być różnie, bo to będą spore pieniądze.
Nie chciałabym iść z tym do sądu, bo lubię tych ludzi.

Chociaż ponoć gdzie zaczynają się pieniądze, tam kończą się sentymenty.

reklama
Rozwiązania
0
A faktycznie dużo masz tego urlopu?
Pracuję w tej firmie od 25 października 2016 r. (wcześniej pół roku na stażu z UP) do 23 kwietnia 2019 r.
Wykorzystanych mam 13 dni w 2017 i 10 dni w 2018.

Korzystając z Twojej pierwszej odpowiedzi policzyłam tak na palcach, że pracodawca powinien rozliczyć się ze mną za 38 dni niewykorzystanego urlopu.

Ostatnia edycja:

witch84

Rozwiązania
62
Licząc, że masz prawo do 26 dni urlopu:
1) za 2016r. - 7 dni
2) za 2017r. - 26 dni
3) za 2018r. -26 dni
4) za 2019r. - 9 dni
Łącznie: 68 dni (wykorzystałaś 23 dni, czyli 7 za 2016r. i 16 dni za 2017r.): 68-23=45 dni

A licząc, że nie masz 10 lat pracy i przysługuje 20 dni urlopu:
1) za 2016r. - 5 dni
2) za 2017r. - 20 dni
3) za 2018r. - 20 dni
4) za 2019r. - 7 dni
Łącznie: 52 dni (wykorzystałaś 23 dni, czyli 5 za 2016r. i 18 dni za 2017r.): 52-23=29 dni

reklama

Polecamy

null

null

Nowe wątki

reklama

Nowe pytania

Do góry