reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Urlop macierzyński na działalnośći gospodarczej

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez dorci85, 12 Grudzień 2011.

 1. dorci85

  dorci85

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam.
  Wiem, że podobnych tematów było już pełno, ale nie mogę się z tym wszystkim połapać.
  A więc moja sytuacja wygląda następująco, działalność gospodarczą prowadzę od połowy czerwca 2011r. Przez ten okres płace jedynie podstawowe składki preferencyjne (ubezpieczenie społeczne - 123,24 oraz zdrowotne 243,99). Poród wyznaczony mam na 11 kwiecień. I teraz mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego, czy mi się należy i na jakiej podstawie jest wyliczany. Na forum wyczytałam coś o dobrowolnym zdrowotnym, natomiast księgowa doradziła mi przerwanie działalności na 31 dni i ponowne wznowienie (co nie ukrywam nie jest dla nie najlepszym rozwiązaniem). Czy to jest konieczne, czy istnieje inny sposób na podwyższenie kwoty zasiłku macierzyńskiego??
   
  Ostatnia edycja: 13 Grudzień 2011
 2. dorci85

  dorci85

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Z uwagi na to, że nikt na razie nie odpowiedział, sprecyzuję swoje pytania:
  1. Czy płacąc podstawowe składki (ubezpieczenie społeczne - 123,24 oraz zdrowotne 243,99) należy mi się urlop macierzyński (na działalności jestem od czerwca br.)?
  2. Co należy zrobić aby podwyższyć kwotę zasiłku, którą wyliczy mi ZUS? (czy od nowego miesiąca zwiększyć opłatę za świadczenia, czy przerwać działalność na miesiąc jak radzi księgowa i dopiero po tym okresie zadeklarować nowe wyższe składki)?
  Bardzo proszę o jakąś poradę. Sprawa jest pilna gdyż ewentualnie w styczniu planuję wstrzymanie działalności.
   
 3. reklama
 4. dorci85

  dorci85

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W międzyczasie znalazłam trochę dodatkowych informacji i prosiłabym o potwierdzenie mojego rozumowania (które jest najwyraźniej sprzeczne z tym co doradza księgowa):

  Z tego co wyczytałam zasiłek macierzyński przysługuje jedynie osobom, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jeżeli do tej pory nie płaciłam takich składek to zasiłek mi nie przysługuje. Z tego wynika, że można miesiąc przed urlopem zapłacić najwyższą składkę i wówczas otrzymuje wysoki zasiłek. Jeżeli do tej pory płaciłam takie składki należy na miesiąc zrezygnować z powyższego ubezpieczenia (przerwanie ciągłości). Dopiero po upływie 31 dni ponownie wznowić i wówczas zapłacić najwyższą stawkę.
  Czy powyższe informacje są zgodne ze stanem faktycznym czy coś pokręciłam?? Bardzo proszę o poradę.
   
 5. Kruszek

  Kruszek

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Żeby otrzymać świadczenie macierzyńskie musisz opłacać dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe.Możesz je rozpocząć opłacać w dowolnym momencie,składając odpowiednią deklarację do ZUS-u, tak przynajmniej było 3 lata temu jak byłam w ciąży z moją córcią.A tak swoją drogą poradziłabym się innej księgowej która zna się porządnie na przepisach zusowskich.
   
 6. Użytkownik Usunięty

  Użytkownik Usunięty Gość

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  ja już kiedyś pisałam w innym wątku, że sprawa macierzyńskiego na własnej działalności jest wbrew pozorom bardzo łatwa - jeżeli opłacasz preferencyjne składki i nie płacisz chorobowego to jeżeli chcesz dostać wysoki macierzyński to musisz zwiększyć podstawę, przystąpić do dobrowolnego chorobowego i wystarczy jednorazowa składka jeżeli chcesz mieć macierzynski- także jak wiesz kiedy mniej więcej będziesz rodzić - w zusie zmianę załatwisz to od ręki

  jeżeli płaciłaś wcześniej preferencyjne składki i w tym dobrowolne chorobowe wtedy trzeba inaczej to załatwić, ale piszesz że nie miałaś chorobowego

  poza tym moja rada jest taka - jeżeli chcesz cokolwiek załatwiać w ZUSie idź do informacji bezpośrednio sama - z mojego doświadczenia wynika - z szacunkiem dla księgowych - że większość z nich nie ma bladego pojęcia o składkach i regulacjach ZUSu - ja zawsze chodzę do informacji i wszystko bez problemu mi tłumaczą - są też w Zusie infolinie na które można dzwonić i zadawać pytania - też je sprawdzałam i w potrzebie zawsze ładnie mi wszystko wytłumaczyli
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dokłądnie tak.
   
 8. dorci85

  dorci85

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Bardzo dziękuję za porady.
  Mam jeszcze jedno pytanie. Okazało się że jednak moja księgowa płaciła chorobowe (minimalne wynoszące ok 10 zł). Od miesiąca grudnia przerwałam tą składkę na miesiąc i planuje ją wznowić w najwyższej kwocie od marca. I teraz moje pytanie, czy muszę mieć pełne 31 dni przed porodem aby dostać zasiłek? Czy jeżeli zgłoszę od marca (termin porodu mam na 10 kwietnia) i okaże się, że termin się przesunie na marzec to nadal przysługuje zasiłek, pomimo że nie bedzie pełnych 31 dni?
   
 9. aniołekk

  aniołekk Fan(ka)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  musisz mieć opłacona składkę za pełny miesiąc
  ja miałam np opłacona za cały wrzesień a termin porodu na 17 październik:)
  więc w zasadzie 1 października mogłam już rodzic:) i broń boże 30:) bo wtedy ten duży miesiąc nie liczy się

  Mozna zrobić jeszcze tak:
  opłacić składkę za marzec pełna
  a 2 tygodnia przed terminem możesz iść na macierzyński (jest taka możliwość)
  więc unikniesz zapłacenia wysokiego Zusu za 10 dni kwietnia:)

  jak by co pytaj na priv:)
  ważne jest aby ta działalność była faktycznie prowadzona. W moim przypadku Biura tłumaczeń nie było problemu.
   
 10. reklama
 11. dorci85

  dorci85

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  na wstępie chciałam podziękować za wszystkie odpowiedzi, które rozjaśniły mi całą sytuację. Chciałam jeszcze spytać czy w chwili przyznania zasiłku macierzyńskiego mogę nadal prowadzić działalność gospodarczą. Jestem zatrudniona w firmie, która zatrudnia ludzi tylko na działalności. Prowadzę więc jednoosobową działalność i po rozmowie z szefem doszliśmy do wniosku że mogę znaleźć na swoje miejsce i sama go zatrudnić u siebie. Zależy mi na takim rozwiązaniu gdyż to gwarantuje mi powrót do pracy po zakończeniu urlopu. Czy zatrudnienie takiej osoby będzie wiązać się z utratą zasiłku czy mogę to zrobić bez obaw. Taka forma zatrudnienia będzie wiązała się z dodatkowym przychodem na moją korzyść.
   
 12. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Przykro mi, ale nie rozumiem wytłuszczonego fragmentu.
   

Poleć forum