reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński- od kiedy się zaczyna?

Diana_81

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Październik 2008
Postów
318
Miasto
Świętokrzyskie
Jak w temacie.
Jestem obecnie w ciąży, na zwolnieniu l4 od grudnia. W poprzedniej ciąży lekarz nie wypisał mi l4 już 2 tyg przed planowanym terminem porodu, urodziłam tydzień po, tak więc w sumie straciłam 3 tygodnie macierzyńskiego. Lekarz twierdził że l4 należy się tylko do momentu 2 tyg przed terminem.
Teraz słyszę że to bzdura. Jak jest naprawdę?
I jeszcze jedno- z czym się wiąże przebywanie na L4 dłużej niż pół roku? Oczywiście w ciąży? Słyszałam że mam się stawić przed komisją ZUS.
pozdrawiam, Diana
 
reklama
1. Nie ma przepisu mówiącego o tym, jakoby lekarz mógł wypisać zwolnienie do jakiegoś momentu ciąży. Jesli lekarz uważa, że jest Pani niezdolna do pracy, ma wypisac zwolnienie bez znaczenie ile zostało do porodu (ma nawet taki obowiązek po upłynięciu terminu porodu). Jesli lekarz odmawia, prosze poprosić o wystawienie zaświadczenia, że nie widzi przeciwwskazań do powrotu do pracy lub podanie podstawy prawnej odmowy. Jedyną podstawą odmowy może być twierdzenie, że L4 się nie nalezy, bo nie ma przeciwwskazań do pracy (sama ciąża przeciez chorobą nie jest).
To, że może Pani rozpocząć urlop macierzyński 2 tygodnie przed planowaną datą porodu to Pani PRAWO a nie obowiązek.
2. W ciąży może Pani przebywac na zwolnieniu 270 dni (kiedyś było rzeczywiscie 180).
 
Ostatnia edycja:
Do góry