reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński, po nim zwolnienie i zaległy urlop.

reklama
Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Po jego zakończeniu miałam w planie wykorzystac zaległy urlop. Sytuacja uległa zmianie. Moje dziecko obecnie wymaga stałej opieki - jest rehabilitowane kilka razy dziennie. Wiem, że moge otrzymac zwolnienie lekarskie w tego tytułu - nie chcę więc wykorzystywac urlopu. Pytanie tylko, czy po powrocie ze zwolnienia lekarskiego które odbyło by się wprost po urlopie macierzyńskim, firma może nie przyjac mojego wniosku o urlop i nie zgodzic się?
Tak, może. Pracodawca ma obowiązek udzielic Pani urlopu (na wniosek) bezpośrednio po macierzyńskim. Ale już po zwolnieniu nie. Pracodawca moze w zgodzić się na udzielenie urlopu po zakończeniu zwolnienia albo nie.
 
Czy jest podstawa prawna która to reguluje? (Gdybym złożyła podanie o urlop po samym macierzyńskim, podobno firma nie może mi odmówic).
Podstawa prawna to dosłowne brzmienie artykułu 163 par. 3 kodeksu pracy:
"Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego."

Poza takimi dokładnie opisanymi w kodeksie sytuacjami, pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na termin urlopu wypoczynkowego - ten termin musi być ustalony w porozumieniu pracodawcy z pracownikiem, co oznacza, że żadna strona nie może wymusić terminu, który drugiej stronie nie pasuje.
 
Do góry