reklama

urlop macierzyński, potem wypoczynkowy, przerwany L4

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Lilijanna, 27 Grudzień 2010.

1. Lilijanna

Lilijanna Moderator

Dzień dobry,
    4.01.2011 kończy mi się urlop macierzyński, składam wniosek o urlop wypoczynkowy zaległe 13 dni za 2009 i 26 za 2010 jednym ciągiem dla bezpieczeństwa mojego i wychodzi, że powinnam wrócić do pracy 2.03.2011, ale ...

1) co się stanie gdy urlop wypoczynkowy przerwę zwolnieniem lekarskim z powodu choroby mojej, czy po jego ukończeniu urlop liczy się automatycznie? Muszę wypisać nowy wniosek? Czy dalej jestem bezpieczna co do ewentualnego zwolnienia z pracy?

2) to samo dotyczy przerwanego urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem z powodu choroby dziecka?

3) Czy ten urlop ciągiem mogę też wypisać 13 dni 2009, 26 dni 2010 i powiedzmy 13 dni 2011 bieżącego? Czy mogę sobie wpisać dowolną liczbę dni z roku 2011 czy musiałabym też cały? I czy nadal jestem pod ochroną gdy wskakuję na urlop z roku 2011?

4) czy rodząc 4.08.2010 ten jeden dzień opieki na dziecko mi przepada czy jest do wykorzystania na rok 2011?

Pytam, bo szkoda by mi było w razie potrzeb wykorzystywać urlop wypoczynkowy na chorobę.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Ostatnia edycja: 27 Grudzień 2010
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

W przypadku, gdy urlop przerwie Pani zwolnieniem lekarskim po zwolnieniu wraca Pani automatycznie na urlop do daty w jakiej miał być zakończony. Urlop niewykorzystany z powodu choroby pracodawca ma obowiązek udzielic w późniejszym terminie. Nie ma obowiązku udzielenia takiego urlopu od razu (przedłużenia tego urlopu).
    Czyli jaśniej - jesli planuje Pani wypoczynkowy od 5.01 do 01.03 i na przykłąd w okresie 1.02-14.02 będzie Pani na zwolnieniu to urlop i tak skończy się 01.03 (nie przedłuży się o to zwolnienie), a dni urlopu, które "wypadły" na skutek zwolnienia wykorzysta Pani poźniej. Pracodawca moze zgodzić się udzielić urlopu od 02.03, ale nie musi tak być.

Nie. Zwolnienie na opiekę nie przerywa urlopu wypoczynkowego.

Moze Pani wykorzystać dowolny wymiar urlopu za 2011. W trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracodawca co do zasady nie moze wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę.

Jaki jeden dzień opieki? Jesli myśli Pani o zwolnieniu na dziecko to są to 2 dni w roku (pełnopłatne). Zwolnienie, które nie zostało wykorzystane w roku, w którym przysługuje nie "przechodzi" na rok następny. Rozumiem, zę nie moze Pani wykorzystać tych dni z uwagi na urlop macierzyński, ale moze je wykorzystać ojciec dziecka.

Ostatnia edycja: 27 Grudzień 2010
  3. reklama
  4. Adkaa

Adkaa Zaciekawiona BB

szanowana Pani Prawnik, pozwole sobie przytoczyc moja historię: po urlopie macierzynski poszlam na urlop wypoczynkowy, w tym czasie zachorowalo moje dziecko, jednak kadrowa odmówila udzielnia L4 na ziecko ( a co za tym idzie przerwania urlopu wypoczynkowego) powołując sie na art :
    Art. 166. [Niemożność wykorzystania urlopu] Część urlopu nie wykorzystaną z powodu:
    1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
    2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
    3) odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
    4) urlopu macierzyńskiego
    pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.

argumentując,,że urlop wypoczynkowy można przerwać tylko w przypadku choroby pracownika a nie dziecka.

czy miała racje ?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Kadrowa miała rację. Moja pomyłka, którą już poprawiłam w poście powyżej.

6. Melulu

Melulu TP 15.01.2009 r.

Adkaa, dla pełnej jasności dodam, że jeśli dziecko zachoruje PRZED rozpoczęciem urlopu (choćby jeden dzień wcześniej), to urlop się anuluje. Jeśli w trakcie - nie. W przypadku choroby pracownika urlop się anuluje niezależnie od tego, czy pracownik zachorował przed, czy już w trakcie urlopu.

Takie dziwne dwa artykuły w kodeksie: art. 165 i 166 (art. 165 mówi, że każda usprawiedliwiona nieobecność rozpoczęta PRZED rozpoczęciem urlopu anuluje ten urlop).

7. Lilijanna

Lilijanna Moderator

Pani prawnik dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź, dowiedziałam się wszystkiego co chciałam.

8. karjolina

karjolina Początkująca w BB

Witam,
    chciałabym się zapytać o sytuację, gdy urlop macierzyński kończył mi się dokładnie w piątek i wniosek o urlop wypoczynkowy został złożony od poniedziałku (po urlopie macierzyńskim).

Pod koniec urlopu macierzyńskiego rozchorowałam się i otrzymałam zwolnienie lekarskie dokładnie dnia zakończenia urlopu macierzyńskiego (piątek). Co się dzieje w takiej sytuacji z urlopem wypoczynkowym? Jeżeli jestem na zwolnieniu lekarskim przez 3 tygodnie a urlop wynosi 4 tygodnie, to urlop wypoczynkowy automatycznie się przesuwa i mam możliwość wykorzystania go w wymiarze 4 tygodni? Czy pracodawca ma prawo odmówić mi urlopu wypoczynkowego w takiej sytuacji po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

z góry dziękuję za odpowiedź.

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Pracodawca nie musi udzielić Pani urlopu wypoczynkowego, bowiem urlop ten nie przypada bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
    W mojej ocenie po urlopie macierzyńskim będzie Pani 3 tyg na zwolnieniu, a nastepnie 1 tydzień na urlopie (do tej daty, która była ustalona wcześniej. Pozostałe 3 tygodnie urlopu nalezy wykorzystać w terminie ustalonym z pracodawcą.

10. reklama
  11. karjolina

karjolina Początkująca w BB

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zaciekawiła mnie Pani wypowiedź odnośnie nie przysługującego urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim w przypadku kobiet które urodziły w sobotę lub w niedzielę. Czy wg prawa takie kobiety nie mogą skorzystać z urlopu wg prawa? czy po prostu wniosek urlopowy trzeba złożyć począwszy od soboty lub niedzieli w zależności od terminu kiedy skończył się macierzyński?

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

Poleć forum