reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński przed porodem.

andzii21

Fanka BB :)
Dołączył(a)
31 Październik 2017
Postów
353
Witam. Jestem na l4 od początku ciąży. Mój termin porodu wypadł na 07.06 i do tego czasu dostalam l4 od mojej Pani ginekolog, później wypisała mi zaświadczenie że od 08.06 jestem na urlopie macierzyńskim. Moje pytanie brzmi czy tak można, bo Pani z mojego biura nie potrafiła udzielić mi takiej informacji, wręcz martwiła się że jeszcze nie urodzilam, a przyniosłam takie zsswiadczenie i nie wiedziała co zrobić..
A do ZUS-u od 08.06 nie wpłynie juz zadne moje zwolnienie lekarskie. Poza tym zadnego wniosku o macierzyński nie dostałam, kazała tylko zadzwonić jak sie dziecko urodzi i ze ona wtedy przygotuje wnioski.. I co wpisze ram datę 08.06 a dziecko np. Urodzi się 14.06 ?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Urlop macierzyński możesz zacząć jeszcze 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu.
Do pracodawcy składasz wniosek o macierzyński wraz z zaświadczeniem od lekarza o przewidywanej dacie porodu. Tylko nie wiem czy warunkiem nie jest to, aby zacząć go na 2 tygodnie przed porodem.

BTW Ja bym poszła do rodzinnego po L4, bo w ten sposób sobie skracasz urlop macierzyński. Ale teraz to już trochę późno jest, bo żaden lekarz Ci wstecznie zwolnienia nie wystawi

edit. Pracodawca postępuje identycznie jak w przypadku dostarczenia aktu urodzenia. Wypełnia druk bodajże Z-3 i wraz z zaświadczeniem lekarskim dostarcza do ZUS.
 
Ostatnia edycja:
Urlop macierzyński możesz zacząć jeszcze 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu.
Do pracodawcy składasz wniosek o macierzyński wraz z zaświadczeniem od lekarza o przewidywanej dacie porodu. Tylko nie wiem czy warunkiem nie jest to, aby zacząć go na 2 tygodnie przed porodem.

BTW Ja bym poszła do rodzinnego po L4, bo w ten sposób sobie skracasz urlop macierzyński. Ale teraz to już trochę późno jest, bo żaden lekarz Ci wstecznie zwolnienia nie wystawi

edit. Pracodawca postępuje identycznie jak w przypadku dostarczenia aktu urodzenia. Wypełnia druk bodajże Z-3 i wraz z zaświadczeniem lekarskim dostarcza do ZUS.
Na moim zaświadczeniu bylo napisane "urlop macierzyński od 08.06" i nic więcej wiec nie wiem czy to dobrze. A Pani z kadr powiedziała ze jak sie dziecko urodzi to zeby jej przywieźć "papierek", ona wypisze ten wniosek o macierzyński i mam go tylko podpisać. No ale to co z tymi dniami od 08.06 do teraz skoro dziecko sie nie urodzIło ?
 
Spokojnie. Przecież nie przenosisz ciąży o miesiąc. Mi się skończyło l4 13 a urodziłam 16 i od 14 wpisałam macierzyński. Nawet jak masz wziąć urlop tydzień czy dwa przed porodem to chyba lepiej tak niż zachodzić w głowe, cudowac i kombinować ze zwolnieniami od internisty. Ogólnie macierzyński można wziąć już 6 tyg przed porodem. Teraz masz ważniejsze sprawy na głowie. Zaraz będziesz z dzidziusiem :)
Twój wniosek trafi do ZUS u z datą 8.06 I nie obchodzi ich kiedy dokładnie urodziłas :) wszystko jest prawnie i formalnie w porządku.
 
Spokojnie. Przecież nie przenosisz ciąży o miesiąc. Mi się skończyło l4 13 a urodziłam 16 i od 14 wpisałam macierzyński. Nawet jak masz wziąć urlop tydzień czy dwa przed porodem to chyba lepiej tak niż zachodzić w głowe, cudowac i kombinować ze zwolnieniami od internisty. Ogólnie macierzyński można wziąć już 6 tyg przed porodem. Teraz masz ważniejsze sprawy na głowie. Zaraz będziesz z dzidziusiem :)
Dziękuję za pocieszenie, podnioslo mnie to na duchu bo ta Pani z biura nie jest w stanie odpowiedzieć na zadne moje pytanie i juz nie wiem gdzie szukac pomocy..
Moje l4 skończyło się 07.06, jutro 14.06 ide do szpitala, a Pani doktor napisała mi tylko na zaświadczeniu, które dostarczyłam do pracy: "urlop macierzyński od 08.06" i po prostu zastanawiam się co z dniami od 08.06 do 14.06 ? Bo bedac dzisiaj w biurze nie dostałam żadnych dokumentów do wypełnienia..
 
Dziękuję za pocieszenie, podnioslo mnie to na duchu bo ta Pani z biura nie jest w stanie odpowiedzieć na zadne moje pytanie i juz nie wiem gdzie szukac pomocy..
Moje l4 skończyło się 07.06, jutro 14.06 ide do szpitala, a Pani doktor napisała mi tylko na zaświadczeniu, które dostarczyłam do pracy: "urlop macierzyński od 08.06" i po prostu zastanawiam się co z dniami od 08.06 do 14.06 ?
8.06 będzie liczony jako początek Twojego urlopu macierzyńskiego. Taka data trafi do ZUS na wniosku i od tego momentu ZUS bedzie liczyl i wypłacal Ci macierzyński. Masz zachowaną ciągłość. Także naprawdę nie denerwuj się :)
Ja to przerabialam :)
 
8.06 będzie liczony jako początek Twojego urlopu macierzyńskiego. Taka data trafi do ZUS na wniosku i od tego momentu ZUS bedzie liczyl i wypłacal Ci macierzyński. Masz zachowaną ciągłość. Także naprawdę nie denerwuj się :)
Ja to przerabialam :)
Czyli to nic takiego ze dzisiaj nie wypisalam żadnych wniosków ? Myślałam ze jak dzidziuś się urodzi to ta Pani z kadr wpisze mi macierzynski wlasnie od daty porodu, bo powiedziała ze dokumenty wypelni dopiero jak dostanie "papierek" ze dziecko sie urodzilo i martwilam sie czy zus z tego powodu nie bedzie robił problemów. Z tego co jeszcze mówiła wynika ze zus nie bedzie płacił mi macierzyńskiego tylko pracodawca.
 
Czyli to nic takiego ze dzisiaj nie wypisalam żadnych wniosków ? Myślałam ze jak dzidziuś się urodzi to ta Pani z kadr wpisze mi macierzynski wlasnie od daty porodu, bo powiedziała ze dokumenty wypelni dopiero jak dostanie "papierek" ze dziecko sie urodzilo i martwilam sie czy zus z tego powodu nie bedzie robił problemów. Z tego co jeszcze mówiła wynika ze zus nie bedzie płacił mi macierzyńskiego tylko pracodawca.
Jeśli jest to duża firma powyżej 21 osób to płaci pracodawca. Po prostu pamiętaj, że jak będziesz podpisywała wniosek żeby była data 8.06. A sam fakt urodzenia trzeba zgłosić. Ja swojemu pracodawcy napisałam SMS a potem dostarczasz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, który dostaniesz z urzędu stanu cywilnego.
Ja wniosek o macierzyński wypełniłalam tydzień po porodzie, więc to nic, że póki co nic nie wypełniłas.
Pani z kadr trochę zamieszania wprowadziła.
 
Jeśli jest to duża firma powyżej 21 osób to płaci pracodawca. Po prostu pamiętaj, że jak będziesz podpisywała wniosek żeby była data 8.06. A sam fakt urodzenia trzeba zgłosić. Ja swojemu pracodawcy napisałam SMS a potem dostarczasz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, który dostaniesz z urzędu stanu cywilnego.
Czyli nic sie nie dzieje ze póki co nic nie wypisalam i zus nie moze sie do niczego przyczepić ? Muszę tylko pamiętać zeby Pozniej sprawdzić czy Pani z kadr na wniosku wpisała date 08.06 ?
 
reklama
Czyli nic sie nie dzieje ze póki co nic nie wypisalam i zus nie moze sie do niczego przyczepić ? Muszę tylko pamiętać zeby Pozniej sprawdzić czy Pani z kadr na wniosku wpisała date 08.06 ?
Dokladnie tak :) pracodawca od momentu urodzenia dzidziusia ma chyba 2 tygodnie żeby zgłosić do ZUS Twój wniosek, więc dlatego muszą znać datę porodu. :) głowa do góry. :)
 
Do góry