reklama

Urlop ojcowski, tacierzyński a macierzyński

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez iza:), 5 Październik 2012.

1. iza:)

iza:) Fanka BB :)

Dzień dobry.
    Ostatnio docierają do mnie sprzeczne bardzo informacje na temat urlopów dla rodziców po urodzeniu dziecka. Za kilka tyg po raz drugi zostanę mamą. Ile przysługuje mi urlopu macierzyńskiego? 20 czy 22 tyg. ?

Mąż chce skorzystać też ze swojego prawa do urlopu. Czy może te dodatkowe 2 tygodnie wykorzystać od razu po urodzeniu dziecka (żebyśmy jednocześnie przebywali na swoich urlopach)? Czy fakt skorzystania z urlopu ojcowskiego obniża o 2 tygodnie wymiar urlopu macierzyńskiego?

Dziękuję za odpowiedz

2. beata26

beata26 szczęśliwa mamusia :)

Iza dobrze że poruszylaś ten temat, bo mnie też niebawem będzie to dotyczyć. Moja księgowa mi powiedziała, że mam 20 tyg urlopu macierzyńskiego, plus 4 tyg dodatkowego na mój wniosek, ale nie muszę ich wykorzystać. Ojciec dziecka ponoć może wziąć od razu ojcowski, tylko nie wiem czy to się liczy 14 dni ciurkiem, czy bez sobót i niedziel czyli prawie 3 tygodnie by wyszło.

3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Przysługuje Pani 20 tyg. urlopu macierzynskiego podstawowego (obligatoryjnego) i 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego dodatkowego (udzielanego BEZPOŚREDNIO po urlopie macierzyńskim matce lub ojcu dziecka na wnioskek).
    Może - od dnia urlodzenia dziecka do chwili ukończenia przez dziecko 1 roku życia.

Nie. To zupełnie rozłączne uprawnienia.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Doładnie tak jest.

14 dni kalendarzowych, zatem równe 2 tygodnie.

6. iza:)

iza:) Fanka BB :)

Dziękuję za odpowiedz.
    Czyli podsumowując przysługuje mi 24 tyg urlopu macierzyńskiego (4 na mój wniosek) a dodatkowo mężowi niezależnie 2 tygodnie ?.

Ostatnia edycja: 8 Październik 2012
  7. mozzambik

mozzambik Początkująca w BB

Dokładnie tak.

Poleć forum