reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop ojcowski

Dołączył(a)
4 Marzec 2014
Postów
2
Drogie mamy, sen z powiek spędza mi pewien problem. Chodzi o dwutygodniowy urlop ojcowski. Wniosek o urlop można złożyć najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Mam oczywiście wyznaczony termin porodu, ale czy urodzę akurat wtedy to wielka loteria (poprzednio urodziłam dwa tygodnie po terminie) i szkoda by było, żeby wziąć urlop, a potem siedzieć razem w domu. Zależy nam, żeby urlop wypadł bezpośrednio po porodzie. Jesteśmy sami, nie mamy do pomocy żadnych babć ani cioć, mamy za to 2-letnią córeczkę i po prostu mąż MUSI mieć wolne od pracy kiedy będę w szpitalu, a potem przynajmniej na początku, bo na pewno będzie bardzo ciężko. 2-dniowy urlop okolicznościowy nie załatwia niestety sprawy. Jak rozwiązałyście ten problem? Da się coś z tym zrobić?
 
reklama
A jakiego pracodawcę ma? Bo te 7dni to ma pracodawca prawo nie puścić na urlop ojcowski. Może złożyć papiery, że od razu po tych dwóch dniach idzie na ten urlop i o ile pracodawca powie, że w porządku - to problem rozwiązany.

Drugie rozwiązanie - oprócz 2 dni okolicznościowych - ma 2 dni "na dziecko" (tylko ty musisz napisać oświadczenie, że w tym roku korzystać nie będziesz (no chyba nie będziesz skoro będziesz na macierzyńskim). Będzie miał też ze 2 dni na żądanie...

Trzecie rozwiązanie - a jaki poród przewidujesz? Jeśli cc to możesz pogadać z lekarzem, by wypisał Twojemu zwolnienie na opiekę nad Tobą.
 
Witch, skąd takie informacje? Pracodawca nie może odmówić urlopu ojcowskiego. Na 7 dni przed urlopem trzeba po prostu złożyć wniosek.

Czy naprawdę nikt nie rozwiązał tego problemu? :(
 
Dokładnie tak jak piszesz - wniosek o urlop ojcowski nie może zostać odrzucony, a złożenie wniosku = otrzymanie zgody od pracodawcy (oczywiście zachowując te minimum 7 dni). Oczywiście zakładam, że mąż ma umowę o pracę (a nie zlecenie - w tym przypadku urlop ojcowski nie przysługuje).

Pracowałam/pracuję jako księgowa/kadrowa.
 
Kasiulka - mam podobną sytuację - w domu dwójką dzieci i nikogo do pomocy, więc w dniu porodu mąż bierze zwykły urlop, potem dwa dni okolicznosciowego, a następnie na dwa tygodnie opiekę na żonę (na podstawie zwolnienia chorobowego wystawionego przez ginekologa, np w szpitalu, 80% płatny). Urlop ojcowski zostawiamy na później, chyba że będzie potrzeba.
Opieka na dorosłego członka rodziny nie jest ograniczona tylko do CC. Każdy pracownik może z niej korzystać w wymiarze do 2 tyg na rok (oczywiście zawsze na podstawie zwolnienia lekarskiego) . Może też skorzystać z opieki na dziecko - tutaj jest 60 dni na rok.
 
Ja z kolei znalazłam taki artykuł ! Link do: Tata prosi o urlop tacierzyński. Jak uzyskać urlop ojcowski?

Opisuje wszystkie urlopy przysługujące panom oraz wspólne (rodzicielski i wychowawczy). Może się odnajdziecie ! : ))))))
Co do kasiulkaa to witch84 najlepiej odpowiedziała w twoim przypadku. Pracodawca MA PRAWO nie przyjąć, co wcale nie musi mieć miejsca, jeżeli tylko jest pracodawca wyrozumiały !

Pozdrawiam Serdecznie dziewczyny !!!!
 
Ostatnia edycja:
reklama
Jeśli to coś pomoże to nasz plan wygląda następująco: okolice porodu urlop tradycyjny 2 tyg/dwa dni okolicznościowe a potem tatusiowe. Mąż dogaduje się tak z szefostwem.
 
Do góry