reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

urlop okolicznościowy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kaka81, 14 Październik 2011.

 1. kaka81

  kaka81

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  czy matce przysługuje urlop okolicznościowy (2 dni ) z tytułu urodzenia dziecka, który można wykorzystać po zakończeniu urlopu macierzyńskiego?
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak. Zgodnie z zapisem rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 1996 r. Nr 60, Poz. 281) pracownikowi, któremu urodziło się dziecko, przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego.
  Urlop ten to nic innego jak tylko zwolnienie pracownika z pracy z uwagi na szczególne okoliczności, w tym okoliczności rodzinne, takie jak urodzenie dziecka. Pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi udzielenia urlopu okolicznościowego w terminie, w którym pracownik urlop ten chce wykorzystać, a za czas przebywania na urlopie pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie. Wybór terminu wykorzystania urlopu nie jest jednak dowolny - pracownik powinien móc udowodnić zależność między zdarzeniem (urodzeniem dziecka) a terminem urlopu. Ojcowie najczęściej wykorzystują urlop w dniu urodzenia dziecka, w dniu powrotu matki z dzieckiem do domu lub w dniu, w którym ojciec dziecka dokonuje zgłoszenia urodzenia dziecka w USC.
  Ani jednak z kodeksu pracy, ani ze wspomnianego wyżej rozporządzenia nie wynika, jakoby urlop taki należał się jedynie ojcu dziecka. Prawo do urlopu ma bowiem według prawa rodzic będący pracownikiem – a zatem zarówno matka, jak i ojciec tak długo, jak długo pozostają oni w stosunku pracy. Fakt, że urlop okolicznościowy wykorzystywany jest głównie, a właściwie nieomal wyłącznie przez ojców, wynika z konieczności wskazania zależności pomiędzy dniem planowanego urlopu, a faktem urodzenia dziecka. W dniu porodu bowiem matka dziecka rozpoczyna, z mocy prawa, trwający kilkanaście tygodni urlop macierzyński.
  Jeśli jednak po zakończeniu urlopu macierzyńskiego matka dziecka zechce skorzystać ze swego uprawnienia, pracodawca nie ma podstaw by wniosek ten odrzucić. Jest bowiem wiele spraw związanych bezpośrednio z urodzeniem dziecka (odbiór numeru PESEL dziecka czy choćby złożenie wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka), które wymagają wizyty w urzędzie w typowych godzinach pracy, a nie muszą być załatwione w trakcie urlopu macierzyńskiego.
   
 3. reklama
 4. Melulu

  Melulu TP 15.01.2009 r.

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jednym słowem: pracodawca nie ma prawa odmówić matce urlopu okolicznościowego, jeśli udowodni ona, że po macierzyńskim, czyli zazwyczaj około pół roku po urodzeniu dziecka, ma potrzebę związaną z faktem urodzenia, którą musi załatwić w godzinach pracy. W mojej praktyce chyba się nie zdarzył jeszcze taki przypadek.

  Ponadto: młoda mama musi uważać na urlop okolicznościowy, jak i na coroczne dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14: jeśli nie chce mieć problemów z urlopem wypoczynkowym po macierzyńskim, nie może wziąć żadnego z powyższych przed wypoczynkowym, bo jeśli je weźmie, pracodawca będzie miał prawo odmówić jej wypoczynkowego w wybranym terminie.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dokładnie tak. Urlop nalezy się bowiem pracownikowi niezaleznie od płci.

  To prawda.
   
 6. Adkaa

  Adkaa Zaciekawiona BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  mnie odmówiono urlopu okolicznościowego z tyt urodzenia dziecka, tłumacząc ze 5 mies po porodzie nie ma do tego podstaw, ze taki urlop jest udzielany tylko w najbliższych dniach, w których zaistniała sytuacja, najczesciej do 2 tygodni. Czy mieli racje?
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W mojej ocenie nie było podstawy do odmowy. W żadnym akcie prawnym nie ma terminu wykorzystania urlopu.
   

Poleć forum