reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop rodzicielski i urlop macierzyński - krok po kroku

Agnis83

Mama Kacperka i Oskarka
Dołączył(a)
17 Sierpień 2013
Postów
2 805
Miasto
Woj.lubuskie
Zapewne niejedna z Was będzie po porodzie w swoim miejscu pracy składała odpowiedni wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego. Postanowiłam trochę poszperać i znaleźć potrzebne do tego informacje i wnioski.
Może się przyda komuś.

Urlop rodzicielski 2013 i urlop macierzyński 2013 - nowe zasady już obowiązują. Roczny urlop macierzyński dotyczy wszystkich rodziców dzieci urodzonych od roku 2013. "Roczny urlop macierzyński" to jednak termin umowny - tak naprawdę na rok przerwy w pracy składać się będą urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski, w sumie 52 tygodnie płatnego urlopu po urodzeniu dziecka.

Roczny urlop obowiązuje od 17 czerwca - od tej daty rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r., przysługiwać będzie 20-tygodniowy urlop macierzyński (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), 6-tygodniowy urlop dodatkowy i 26-tygodniowy urlop rodzicielski.

Urlop dodatkowy oraz urlop rodzicielski będą mogli dostać ojciec i matka.

A teraz to co najważniejsze:

Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i prowadzących firmy. Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, po nowelizacji, będzie to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni.

Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że interesuje ją roczny urlop macierzyński - 52 tygodnie, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Gdyby jednak po takiej deklaracji, zrezygnowała z całości lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobieranego 80 proc. zasiłku do wysokości 100 proc.

Urlop macierzyński, podobnie jak obecnie, będzie można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można będzie wykorzystać wtedy sześć tygodni.

Sześć tygodni urlopu dodatkowego można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26-tygodniowy urlop rodzicielski można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop rodzicielski musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.

Z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać jednocześnie oboje rodzice. Jednak w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni. Łączne korzystanie z urlopu nie będzie możliwe w przypadku urlopu dodatkowego oraz macierzyńskiego.

Po nowelizacji bez zmian pozostaną przepisy o dwóch tygodniach urlopu zarezerwowanego wyłącznie dla ojców.


Dla zainteresowanych dołączam wzór wniosku jaki można złożyć u pracodawcy, stworzony przez moją teściową (emerytowaną dyrektorkę przedszkola)

(Miejscowość).dnia......................



....................................
Pesel.............................
adres............................



Dyrektor
.....................................................


WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPUMACIERZYŃSKIEGO,
DODATKOWEGOURLOPU MACIERZYŃSKIEGO I
URLOPU RODZICIELSKIEGO


Niniejszym wnoszę o udzielenie :
1/urlopu macierzyńskiego od dnia .................... roku w wymiarze 20 tygodni ,
oraz bezpośrednio po jego wykorzystaniu

2/dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze 6 tygodni orazbezpośrednio
po jedo wykorzystaniu

3/urlopu rodzicielskiego w pełnym wymierze 26 tygodni

nasyna................. urodzonego .......................roku

Jednocześnieoświadczam , że ojciec dziecka w w/w okresie nie będzie korzystał z dodatkowego
urlopumacierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Wprzypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w zakresie niniejszego wniosku orazoświadczenia,
zobowiązujesię niezwłocznie poinformować o tym pracodawcę.

Podstawaprawna art 179 K.P.





Załącznik:
1/zaświadczenie lekarskie oraz skrócony akt urodzenia nr .......... z dnia .............


Przepraszam za złe rozmieszczenie ale coś nie mogłam załączyć pliku word ;/
 
reklama
Mam pytanko, pracodawca powiedział mi że jeżeli zadeklaruję się jeszcze dwa tygodnie przed porodem że chcę iść na cały rok to dostanę 100%wynagrodzenia przez pierwsze pół roku a kolejne 80% natomiast jeśli już po porodzie to owszem przez pierwsze pół roku 100% ale przez kolejne już 60%. Coś mi sie tu nie zgadza...
 
Cos ten pracodawca kręci.
Masz bodajże 7 dni od daty porodu na deklarację, i możesz isc albo na roczny dzielony albo stały. Nie moze CI mowic ze pierwsze pol roku 100% a potem 60%.
Ty masz wybór i Ty decydujesz. Poza tym tak czy siak w przeliczeniu wyjdzie ze to samo Ci wypłaci w ciągu całego roku.
Jak się nie zna to mu wydrukuj przepisy.
 
Nie ma czegoś takiego ze pierwsze pół roku 100 a drugie pol 80 tylko albo idzie się na pierwsze pół na 100 a drugie na 60 albo na caly rok z góry na 80%
Innej opcji nie ma.
 
Agnis83 bardzo Ci dziękuję. Po wczorajszej rozmowie z kierowniczką raz jeszcze, przyznała że jej się tak wydaje, gdyż te przepisy są skrajnie zagmatwane i ich nie ogrania, więc myślę że będę się kontaktować bezpośrednio z kadrami.Też to wczoraj liczyliśmy z mężem i masz rację, bo faktycznie na to samo wyjdzie.A co to znaczy że dzielony albo stały? A można ten wniosek złożyć przed porodem ? Przez pierwsze 7 dni od daty porodu to chyba średnio się będzie miało siłę na załatwianie spraw papierkowych:/
 
Wniosku przed porodem mysle ze nie mozna bo trzeba tam wpisac date porodu :-) a tego nie wiemy prawda? Ewentualnie ten wniosek mozemy wziasc z kadr jesli maja lub napisac samemu.
Wniosek moze dostarczyc mąz lub ktos inny. Po porodzie.

A napisalam dzielony lub staly bo chodzilo mi o to ze albo idziesz na 6miesiecy 100% i 6 miesiecy 60% albo na 12 miesiecy na 80 %
Ot takie moje własne nazewnictwo:-)

Ja ide od razu na 80% :-)
 
Agnis83 bardzo Ci dziękuję. Po wczorajszej rozmowie z kierowniczką raz jeszcze, przyznała że jej się tak wydaje, gdyż te przepisy są skrajnie zagmatwane i ich nie ogrania, więc myślę że będę się kontaktować bezpośrednio z kadrami.Też to wczoraj liczyliśmy z mężem i masz rację, bo faktycznie na to samo wyjdzie.A co to znaczy że dzielony albo stały? A można ten wniosek złożyć przed porodem ? Przez pierwsze 7 dni od daty porodu to chyba średnio się będzie miało siłę na załatwianie spraw papierkowych:/
Mi mąż zawoził, podanie o urlop. Ktokolwiek może je zanieść
 
Agnis nic dodać nic ująć:tak:.
To ja może napisze tylko, że można iść tylko na pół roku i mieć 100% a po pól roku wrócić do pracy:tak:
 
reklama
MAX do14 dni po porodzie trzeba wystapić z wnioskiem o urlop macierzyński 20tyg., urlop dodatkowy 6 tyg. i urlop rodzicielski 26 tyg. ( oczywiscie jak ktos nie chce korzystac ze wszystkiego to wniosek pisze tylko o to co chce...)
 
Do góry