reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop rodzicielski i urlop macierzyński - krok po kroku

Dziewczynki to ja mam trzy pytania.Otóż będę musiała bardzo szybko po porodzie wrócić do pracy i chciałabym aby mój mąż przejął po mnie macierzyński (a potem rodzicielski). Z tego co księgowa mi tłumaczyła będę musiała się zrzec macierzyńskiego, a mój mąż będzie musiał wystąpić o jego przejęcie. Istnieje też zapis w ustawie, że pierwsze 14 tygodni należą się kobiecie, tak więc:
1. Czy jeżeli zrzeknę się macierzyńskiego przed upływem 14 tygodni mój mąż będzie mógł przejść na macierzyński czy wtedy on przepada? A może jak zrezygnuję po upływie np 6 tyg, to mój mąż dopiero po 8 tyg będzie mógł przejść na macierzyński?
2. Czy wysokość macierzyńskiego będzie dla męża wyliczona oddzielnie? (mój mąż ma umowę o pracę, a ja tylko mam najniższy zus bo jestem na działalności)
3. Czy to ja mam zadecydować o rodzicielskim, dodatkowym macierzyńskim (te 6 tyg dodatkowo) mimo, że to mój mąż będzie z tego korzystał a nie ja? Czy to może on będzie wybierał od nowa długość macierzyńskiego po przejęciu urlopu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
reklama
SYlwia chyba nie możesz zrezygnować z macierzyńskiego przed tymi 14tygodniami.....macierzyński na którym będzie mąż bedzie wyliczany z jego wynagrodzenia, ty występujesz o taki wymiar urlopu jaki wykorzystasz o resztę występuje maz u siebie w pracy i myślę ze musi to zrobic tuż po urodzeniu dziecka...........
 
Dziewczyny mam pytanie. Pierwszy macierzyński ma 20 tygodni a nie 14? Potem jest dodatkowy macierzyński co ma 6 tyg i urlop rodzicielski 26 tyg. Jeżeli to jest moje drugie dziecko to jaki jest w końcu wymiar tych tyg? Bo zgłupiałam;/
 
Podstawowy urlop macierzyński ma 20 tygodni z czego pierwsze 14 tygodni przysługuje tylko matce, a pozostałe 6 tyg może wykorzystać także ojciec dziecka. Dodatkowy urlop macierzyński to kolejne 6 tyg. Łącznie 26 tyg.

Jeszcze kilka lat temu po urodzeniu pierwszego dziecka przysługiwała określona ilość tygodni, a na kolejne dziecko przysługiwało więcej (dokładnie w jakim wymiarze nie pamiętam, ale to bez znaczenia). Teraz jeżeli jest to Twoje drugie, trzecie dziecko to wymiar urlopu jest ten sam. Różnice są tylko w przypadku ciąż mnogich, czyli w przypadku narodzin więcej niż jednego dziecka przy tym samym porodzie. Wtedy podstawowy urlop wynosi 31 tyg przy bliźniakach, 33 tyg przy trojaczkach, etc.

Kolejna różnica to czy jesteś na urlopie wychowawczym (wtedy nie należy się już urlop macierzyński a zasiłek macierzyński).
 
Czytam przepisy, ale nie bardzo rozumiem jedną kwestię- jeśli matka deklaruje, że chce być na urlopie macierzyńskim łącznie przez 26 tygodni(100%) płatnym, to urlop rodzicielski musi wykorzystać od razu po macierzyńskim czy może wrócić do pracy, np. na 8 miesięcy i po upływie tego czasu przejść na rodzicielski?
 
Do góry