reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop rodzicielski - umowa na czas określony a kolejna ciążao

Dołączył(a)
29 Maj 2017
Postów
2
Witam,

Proszę o poradę.
Jestem zatrudniona na umówię o prace na czas określony.
Umowa kończy się dnia 30.09.2017r.

Od dnia 28.07.2016 przebywam na urlopie macierzyńskim/ rodzicielskim.
Urlop ten kończy się 26.07.2017r.

W tym tygodniu dowiedziałam się ze jestem w drugiej ciąży (5 tydzień).

Pytanie:
- czy po zakonczeniu rocznego urlopu macierzyńskiego mogę przejść na L4 związane z druga ciąża? Czy pracodawca może odmówić mi przejścia na L4?
- czy po porodzie będzie należał mi się urlop macierzyński?
- czy po skończonym urlopie macierzyńskim (dot. pierwszej ciąży) pracodawca może mnie zwolnić mimo tego iż jestem w drugiej ciąży?
- w jaki sposób poinformować pracodawcę o drugiej ciąży?
 
reklama
Rozwiązanie
1. Będziesz dostawać tyle co teraz.
2. Nie możesz prosić o ekwiwalent póki jesteś zatrudniona. Ekwiwalent pracodawca może wypłacić tylko w przypadku rozwiązania umowy.
1. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego - będziesz mogła pójść na L4. Twoja umowa zaś będzie musiała zostać przedłużona do dnia porodu. Pracodawca nigdy nie może odmówić przejścia na L4.
2. Nie - urlop przysługuje tylko osobom zatrudnionym. Będzie Ci przysługiwał zasiłek macierzyński.
3. Nie - ale być może poprosi o wykorzystanie zaległego urlopu. W dniu 30.09.2017r. będziesz w ciąży bardziej zaawansowanej niż 12tc, więc chroni Cię prawo pracy.
4. To zależy jakie masz kontakty z pracodawcą. Możesz po prostu przynieść zaświadczenie o ciąży od lekarza.
 
Dziękuje za odpowiedz.

Proszę jeszcze o wyjaśnienie, jaka będzie wysokość zasiłku zakładając że obecnie zgodnie z umowa o prace otrzymuje 2000 zł netto?

Czy muszę zgodzić się na wykorzystanie urlopu czy mogę prosić o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Dziękuje za odpowiedz.
 
1. Będziesz dostawać tyle co teraz.
2. Nie możesz prosić o ekwiwalent póki jesteś zatrudniona. Ekwiwalent pracodawca może wypłacić tylko w przypadku rozwiązania umowy.
 
Rozwiązanie
Do góry