reklama

urlop wychowawczy a dodatkowa praca

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez geo, 30 Październik 2010.

 1. geo

  geo

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jestem na urlopie wychowawczym i mam możliwość podjęcia pracy na umowę zlecenie w wymiarze 8 godzin w tygodniu, ale nie u swojego pracodawcy. Chciałam się dowiedzieć czy mój pracodawca musi wyrazić zgodę na tę pracę, czy może mnie odwołać z urlopu wychowawczego, czy są jakieś ograniczenia odnośnie wymiaru stawki jakiej nie mogę przekroczyć miesięcznie. Kto obecnie płaci mój ZUS, bo potrzebuję zaświadczenie i nie wiem do kogo mam sie zgłosić. Z góry dziękuję za odpowiedź.
   
 2. reklama
 3. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie musi się zgadzać, ale musi go Pani poinformować. Zmienia się bowiem Pani tytuł ubezpieczenia. Pracodawca nie bedzie w czasie trwania zlecenia naliczał składek, a Skarb Państwa nie będzie ich opłacał. Będzie Pani ubezpieczona z tytułu zlecenia.


  Jesli uzna, ze zaprzestała Pani sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem to moze. Kodeks Pracy nie precyzuje ile wolno Pani pracowaćw tygodniu, by mówić o niezaprzestaniu opieki. Zgodnie z prawem jak pracodawca Panią wezwie do pracy powołując się na zaprzestanie opieki, musi się Pani stawić. Moze Pani jednak zaskarżyć decyzję pracodawcy do sądu pracy. Sąd moze uznać, że była zasadna lub nie. na rozprawę jednak będzie Pani trichę czekać, a w tym czasie musi Pani wrócić do pracy.

  Nie ma. od całości płaci Pani pełny ZUS.

  Obecnie płaci ZUS SkarbPaństwa (pracodawca nalicza ZUS). Od chwili podjęcia zlecenia ZUS będzie płacony z umowy o dzieło (przez zleceniodawcę). Jeśli zatem potrzebuje Pani tego zaświadczenia dla zleceniodacy by mógł naliczać jedynie składkę zdrowotną, to jest to niemożliwe. Zleceniodawca musi naliczyć pełny ZUS.
   

Poleć forum