reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy a dodatkowa praca

geo

Dołączył(a)
30 Październik 2010
Postów
1
Jestem na urlopie wychowawczym i mam możliwość podjęcia pracy na umowę zlecenie w wymiarze 8 godzin w tygodniu, ale nie u swojego pracodawcy. Chciałam się dowiedzieć czy mój pracodawca musi wyrazić zgodę na tę pracę, czy może mnie odwołać z urlopu wychowawczego, czy są jakieś ograniczenia odnośnie wymiaru stawki jakiej nie mogę przekroczyć miesięcznie. Kto obecnie płaci mój ZUS, bo potrzebuję zaświadczenie i nie wiem do kogo mam sie zgłosić. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
reklama
czy mój pracodawca musi wyrazić zgodę na tę pracę
Nie musi się zgadzać, ale musi go Pani poinformować. Zmienia się bowiem Pani tytuł ubezpieczenia. Pracodawca nie bedzie w czasie trwania zlecenia naliczał składek, a Skarb Państwa nie będzie ich opłacał. Będzie Pani ubezpieczona z tytułu zlecenia.


czy może mnie odwołać z urlopu wychowawczego
Jesli uzna, ze zaprzestała Pani sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem to moze. Kodeks Pracy nie precyzuje ile wolno Pani pracowaćw tygodniu, by mówić o niezaprzestaniu opieki. Zgodnie z prawem jak pracodawca Panią wezwie do pracy powołując się na zaprzestanie opieki, musi się Pani stawić. Moze Pani jednak zaskarżyć decyzję pracodawcy do sądu pracy. Sąd moze uznać, że była zasadna lub nie. na rozprawę jednak będzie Pani trichę czekać, a w tym czasie musi Pani wrócić do pracy.

czy są jakieś ograniczenia odnośnie wymiaru stawki jakiej nie mogę przekroczyć miesięcznie.
Nie ma. od całości płaci Pani pełny ZUS.

Kto obecnie płaci mój ZUS, bo potrzebuję zaświadczenie i nie wiem do kogo mam sie zgłosić. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Obecnie płaci ZUS SkarbPaństwa (pracodawca nalicza ZUS). Od chwili podjęcia zlecenia ZUS będzie płacony z umowy o dzieło (przez zleceniodawcę). Jeśli zatem potrzebuje Pani tego zaświadczenia dla zleceniodacy by mógł naliczać jedynie składkę zdrowotną, to jest to niemożliwe. Zleceniodawca musi naliczyć pełny ZUS.
 
Do góry