reklama

urlop wychowawczy, a druga ciąża z komplikacjami

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez ilaniunia, 16 Lipiec 2012.

1. ilaniunia

ilaniunia Początkująca w BB

Witam

Proszę o pomoc w sprawie urlopu wychowawczego, w trakcie którego zachodzę w drugą ciążę zagrożoną.

Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony, przebywam aktualnie na urlopie wychowawczym (14.10.2011-07.09.2014). Podczas pierwszej ciąży byłam zmuszona przejść na L4 od 5 miesiąca. Przebywając na urlopie macierzyńskim mój stan zdrowia się pogorszył , wówczas wykorzystałam:przedłużenie macierzyńskiego, L4 oraz zaległy urlop wypoczynkowy. Stan zdrowia zmusił mnie do wzięcia w pełnym wymiarze urlopu wychowawczego. Od jakiegoś czasu czułam się już dobrze i planowałam powrót do pracy, jednak zdarzyła się niespodzianka - jestem ponownie w ciąży, także z komplikacjami.

Moje pytani brzmi, czy w tej sytuacji rezygnując z urlopu wychowawczego i przedstawiając L4, przysługuje mi pełnopłatne zwolnienie?
    Czy po rozwiązaniu drugiej ciąży procedury (macierzyński, wychowawczy) pozostają niezmienione?

Będę wdzięczna za pomoc.
    Pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Szczerze powiedziawszy nie bardzo rozumiem. urlop wychowawczy wykorzystuje Pani na leczenie siebie?

Tak. Moze Pani przerwać urlop wychowawczy informując pracodawcę 30 dni przed datą przerwania lub w każdej chwili za zgodą pracodawcy. Tak jak to napisałam w co drugim wątku na tym forum - przysługuje Pani zasiłek chorobowy równy 100% podstawy wymiaru.

Tak. Moze Pani nawet pójść na urlop wychowawczy na 1 dziecko.

3. reklama
  4. ilaniunia

ilaniunia Początkująca w BB

Nie leczyłam się na wychowawczym, tylko nieoczekiwanie trafiłam do szpitala, stąd L4 przerywające macierzyński.

Jestem po lekturze wątków na tym forum, na których Pani udzielała odpowiedzi dot. tego tematu, jednak chciałam dowiedzieć się, czy po tak długiej nieobecności w pracy sytuacja się nie zmieni.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Zadnie "stan zdrowia zmusił mnie do wzięcia w pełnym wymiarze urlopu wychowawczego" mówi co innego. Poza tym nie bardzo możliwe jest to co Pani pisze - L4 nie przerywa zwykle macierzyńskiego.

Poleć forum