reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop wychowawczy a L4 (PILNE)

cyśka

drogeriamarco.pl
Dołączył(a)
14 Sierpień 2011
Postów
1 030
Miasto
Warszawa
Witam serdecznie
Potrzebuję porady w takiej oto sprawie.


Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym(bezpłatnym).Dwa dni temu dowiedziałam się że w przeciągu dwóch tyg. czeka mnie bardzo poważna operacja kręgosłupa.Chciała bym przerwać wychowawczy i pójść na L4(ze względow finansowych oczywiście gdyż późniejsza długotrwała rehabilitacja, jak i opłacenie kogoś do opieki nad dzieckiem w czasie mojej niedyspozycji niestety kosztuje a mnie na to poprostu nie stać.)W jaki sposób powinnam "załatwić" to przerwanie wychowawczego z zakładem pracy i pójście na L4? Czytałam(jeśli to prawda) że trzeba zgłosić do zakładu pracy chęć powrotu do pracy na 30dni przed.Tyle tylko że ja operację będę miła jeszcze w tym,lub najpóźniej w następnym tyg i nie mam czasu by czekać te 30dni.Nie wchodzi też w grę jakikolwiek powrót do pracy choćby na 1dzień bo po operacji nie bedę poprostu w stanie.
Nie wiem jak to sensownie rozwiązać, żeby w obecnej sytuacji pójść na L4 bez wcześniejszego powrotu do pracy.

Z góry bardzo dziękuję
 
reklama
Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym(bezpłatnym).Dwa dni temu dowiedziałam się że w przeciągu dwóch tyg. czeka mnie bardzo poważna operacja kręgosłupa.Chciała bym przerwać wychowawczy i pójść na L4(ze względow finansowych oczywiście gdyż późniejsza długotrwała rehabilitacja, jak i opłacenie kogoś do opieki nad dzieckiem w czasie mojej niedyspozycji niestety kosztuje a mnie na to poprostu nie stać.)W jaki sposób powinnam "załatwić" to przerwanie wychowawczego z zakładem pracy i pójście na L4?
Urlop można przerwać na 2 sposoby:
1. informując pracodawce na 30 dni przed planowanym powrotem do pracy
2. w kazdej chwili (nawet z dnia na dzień) za zgoda praqcodawcy.
Na zwolnienie może Pani iść nawet pierwszego dnia po przerwaniu urlopu.

Czytałam(jeśli to prawda) że trzeba zgłosić do zakładu pracy chęć powrotu do pracy na 30dni przed.
Tak, chyba ze pracodawca i pani porozumiecie sie w sprawie przerwania urlopu. Wtedy przerywa Pani urlop z datą jaką ustalicie.
Tyle tylko że ja operację będę miła jeszcze w tym,lub najpóźniej w następnym tyg i nie mam czasu by czekać te 30dni.
Rozumiem, ale w razie braku zgody pracodawcy nie ma Pani wyjścia - musi Paniczekac 30 dni.

Nie wiem jak to sensownie rozwiązać, żeby w obecnej sytuacji pójść na L4 bez wcześniejszego powrotu do pracy.
jesli pracodawca się nie zgodzi na przerwanie urlopu to moze Pani wnioskować o przerwanie za 30 dni. To,z e będzie Pani w tym czasie w szpitalu nie ma znaczenia.
 
A w związku z tym nasunęło mi się jeszcze kilka pytan.
Zazwyczaj jeśli zgłasza się pracodawcy chęć przerwania urlopu wych.to dla pracodawcy (tak mi się wydaje) jest to znak że pracownik chce wrócić do pracy(nie wiem czy trzeba podać powód przerwania wych.) a on wysyła pracownika na badania lek. zanim stawi się pierwszego dnia w pracy musi je mieć juz zrobione(u mnie tak właśnie jest).A pierwszego dnia pracy u nas robią szkolenia bhp i tp.
Mój pracodawca raczej nie pójdzie mi na rękę i nie zgodzi się na przyspieszenie i bedę musiała jednak odczekać te 30dni.Ale on mnie napewno wczśniej wyśle na bad.lek. jak się dowie że chcę przerwać wych. a ja przecież nie bedę mogła zrobić tych badań bo będę po szpitalu.A bez tych badań nie wyznaczy mi dnia kiedy mam się stawić w pracy, co w moim przypadku było by w tym dniu przyniesieniem zwolnienia.

I teraz właśnie nie wiem jak to załatwić formalnie.Proszę o podpowiedź.
-zgłaszam pracodawcy chęć przerwania urlopu wych.(załóżmy te 30dni wcześniej) ale co powinnam powiedzieć że wracam"niby" to mnie wyśle na bad.bo co innego w takiej.syt.zrobić?? nic nie mówić i za te 30 dni przynieść zwolnienie czy jak to zrobić po kolei bo już się pogubiłam.
 
Ostatnia edycja:
Zazwyczaj jeśli zgłasza się pracodawcy chęć przerwania urlopu wych.to dla pracodawcy (tak mi się wydaje) jest to znak że pracownik chce wrócić do pracy(nie wiem czy trzeba podać powód przerwania wych.) a on wysyła pracownika na badania lek. zanim stawi się pierwszego dnia w pracy musi je mieć juz zrobione(u mnie tak właśnie jest).A pierwszego dnia pracy u nas robią szkolenia bhp i tp.
Badania lekarskie robi sie po zakończeniu urlopu, a zatem w pierwszym dniu po jego przerwaniu. W przypadku zwolnienia lekarskiego bezpośrednio po przerwaniu badań Pani nie robi.

Mój pracodawca raczej nie pójdzie mi na rękę i nie zgodzi się na przyspieszenie i bedę musiała jednak odczekać te 30dni.Ale on mnie napewno wczśniej wyśle na bad.lek.
Nie ma Pani obowiazku robić badań na urlopie.

jak się dowie że chcę przerwać wych. a ja przecież nie bedę mogła zrobić tych badań bo będę po szpitalu.A bez tych badań nie wyznaczy mi dnia kiedy mam się stawić w pracy,
Ale to Pani wyznacza ten dzień. Pisze Pani jutro pismo tresci: "Informuję, ze od dnia 7 lutego przerywam urlop wychowawczy. Dzień 6 lutegi będzie zatem ostatnim dniem urlopu".

co w moim przypadku było by w tym dniu przyniesieniem zwolnienia.
I 7 lutego przynosi pani zwolnienie.
 
No tak tylko teraz jest kwestia zwolnienia lek.
Załóżmy że Tak jak jak Pani napisała "Informuję, ze od dnia 7 lutego przerywam urlop wychowawczy. Dzień 6 lutegi będzie zatem ostatnim dniem urlopu".
W takim razie czy lekarz może mi wystawić zwolnienie za miesiąc czasu czyli od 7.02 mimo że będę już w domu po operacji, czy wystawi mi je od dnia pobytu w szpitalu.??.Gdzieś czytałam że zwolnienia wystawia się 3dni wstecz lub 3dni do przodu.
Załóżmy tak czysto hipotetycznie że wysłałam to pismo do pracy o przerwanie wych zdniem 07.02.powiedzmy że ze szpitala wyszła bym za tydzień czyli.15.01.A zwolnienie potrzebowała bym od 07.02.Czy wogóle taka sytuacja jest możliwa? Jak można to rozwiązać?
 
No tak tylko teraz jest kwestia zwolnienia lek.
Załóżmy że Tak jak jak Pani napisała "Informuję, ze od dnia 7 lutego przerywam urlop wychowawczy. Dzień 6 lutegi będzie zatem ostatnim dniem urlopu".
W takim razie czy lekarz może mi wystawić zwolnienie za miesiąc czasu czyli od 7.02 mimo że będę już w domu po operacji, czy wystawi mi je od dnia pobytu w szpitalu.??.Gdzieś czytałam że zwolnienia wystawia się 3dni wstecz lub 3dni do przodu.
Są dwie opcje.
1. Lekarz może wystawić zwolnienie od dnia pobytu w szpitalu. Zwolnienie takie w cześci pokrywającej się z urlopem wychowawczym będzie niepłatne a od zakończenia urlopu - płatne.
2. lekarz moze wystawić zwolnienie w dniu zakończenia urlopu - wszak będzie Pani wtedy niezdolna do pracy.

Załóżmy tak czysto hipotetycznie że wysłałam to pismo do pracy o przerwanie wych zdniem 07.02.powiedzmy że ze szpitala wyszła bym za tydzień czyli.15.01.A zwolnienie potrzebowała bym od 07.02.Czy wogóle taka sytuacja jest możliwa?
Nie widze w tym nic dziwnego.
 
Do góry