reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop wychowawczy a praca dodatkowa

Dołączył(a)
26 Maj 2010
Postów
7
Witam!
Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym na drugie dziecko. Czy na takim urlopie ja mogę podjąć jakąś pracę dodatkową w domu bądź poza nim? Jeśli tak to na jakich warunkach? Jaką umowę mogę podpisać jeżeli u mojego pracodawcy mam umowę o pracę na czas nieokreślony.
 
reklama
Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym na drugie dziecko. Czy na takim urlopie ja mogę podjąć jakąś pracę dodatkową w domu bądź poza nim?
Może Pani podjać każdą pracę lub naukę tak długo, jak długo aktywność ta nie uniemożliwia Pani sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jeśli tak to na jakich warunkach?
Na dowolnych. Może to być umowa o pracę lub cywilna (dzieło, zlecenia).

Jaką umowę mogę podpisać jeżeli u mojego pracodawcy mam umowę o pracę na czas nieokreślony.
Jak pisałam powyżej - własciwie każdą. Niemniej ta nowa umowa może (w zaleznosci od tego jak to bedzie umowa) powodować, że zmieni sie Pani tytuł ubezpieczenia, co będzie trzeba zgłosić pracodawcy, u którego jest Pani na urlopie.
 
Rozumiem że podpisanie jakiejkolwiek umowy musiałaby zgłosić u obecnego pracodawcy?
Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie zmiany tytułu ubezpieczenia i w przypadku jakich umów się ono zmienia?
A jeśli to byłaby praca popołudniami i poza domem, a opiekę przejąłby w tym czasie ojciec dzieci to czy byłoby to niezgodne z prawem?
 
Rozumiem że podpisanie jakiejkolwiek umowy musiałaby zgłosić u obecnego pracodawcy?
Nie każdej, tylko takiej od której odprowadzane są składki ZUS.

Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie zmiany tytułu ubezpieczenia i w przypadku jakich umów się ono zmienia?
Za pracownika na wychowawczym skąłdki opłaca Skarb Państwa - pracodawca je nalicza a państwo opłaca. Jak ma Pani inny tytuł ubezpieczenia to składki nie sa opłacane w ten sposób ale normalnie od nowej umowy.

A jeśli to byłaby praca popołudniami i poza domem, a opiekę przejąłby w tym czasie ojciec dzieci to czy byłoby to niezgodne z prawem?
Pewnie tak, choć jednoznacznej definicji tutaj nie ma. Co do zasady każde zaprzestanie opieki z uwagi na nowe zajecie zarobkowe jest równoznaczne ze złamaniem prawa. Orzecznictwo jest tutaj jednak bardzo zróżnicowane.
 
Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie.
Czyli abym nie musiała zgłaszać zmian do pracodawcy mogę podpisać umowę zlecenie? Czy też jakąś inną umowę?
 
Czyli abym nie musiała zgłaszać zmian do pracodawcy mogę podpisać umowę zlecenie?
Od umowy zlecenia odprowadzałaby Pani pełny ZUS i musiałaby Pani zgłosić ten fakt pracodawcy.

Czy też jakąś inną umowę?
Umowa o dzieło nie jest umową od której płci się składki zus. Trzeba jednak pamiętać, ze to umowa rezultatu a zatem nie każdy rodzaj aktywnosci może odbywac się na podstawie tej umowy. Pytanie jakie dzieło dostarczyłaby Pani w przypadku tej nowej aktywnosci?
 
Czyli to jest dużo bardziej skomplikowane niż myślałam:)
Narazie jestem na etapie poszukiwania pracy więc nie mam nic konkretnego na oku, najpiew wolałam zorientować się o swojej sytuacji od strony prawnej żeby nie wpakować się w kłopoty.
Dziękuję bardzo za pomoc i rozwianie wątpliwości.
 
reklama
Do góry