reklama

Urlop wychowawczy a praca dodatkowa

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kabzinka, 11 Listopad 2012.

1. kabzinka

kabzinka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam!
    Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym na drugie dziecko. Czy na takim urlopie ja mogę podjąć jakąś pracę dodatkową w domu bądź poza nim? Jeśli tak to na jakich warunkach? Jaką umowę mogę podpisać jeżeli u mojego pracodawcy mam umowę o pracę na czas nieokreślony.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Może Pani podjać każdą pracę lub naukę tak długo, jak długo aktywność ta nie uniemożliwia Pani sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Na dowolnych. Może to być umowa o pracę lub cywilna (dzieło, zlecenia).

Jak pisałam powyżej - własciwie każdą. Niemniej ta nowa umowa może (w zaleznosci od tego jak to bedzie umowa) powodować, że zmieni sie Pani tytuł ubezpieczenia, co będzie trzeba zgłosić pracodawcy, u którego jest Pani na urlopie.

3. reklama
  4. kabzinka

kabzinka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Rozumiem że podpisanie jakiejkolwiek umowy musiałaby zgłosić u obecnego pracodawcy?
    Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie zmiany tytułu ubezpieczenia i w przypadku jakich umów się ono zmienia?
    A jeśli to byłaby praca popołudniami i poza domem, a opiekę przejąłby w tym czasie ojciec dzieci to czy byłoby to niezgodne z prawem?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nie każdej, tylko takiej od której odprowadzane są składki ZUS.

Za pracownika na wychowawczym skąłdki opłaca Skarb Państwa - pracodawca je nalicza a państwo opłaca. Jak ma Pani inny tytuł ubezpieczenia to składki nie sa opłacane w ten sposób ale normalnie od nowej umowy.

Pewnie tak, choć jednoznacznej definicji tutaj nie ma. Co do zasady każde zaprzestanie opieki z uwagi na nowe zajecie zarobkowe jest równoznaczne ze złamaniem prawa. Orzecznictwo jest tutaj jednak bardzo zróżnicowane.

6. kabzinka

kabzinka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie.
    Czyli abym nie musiała zgłaszać zmian do pracodawcy mogę podpisać umowę zlecenie? Czy też jakąś inną umowę?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Od umowy zlecenia odprowadzałaby Pani pełny ZUS i musiałaby Pani zgłosić ten fakt pracodawcy.

Umowa o dzieło nie jest umową od której płci się składki zus. Trzeba jednak pamiętać, ze to umowa rezultatu a zatem nie każdy rodzaj aktywnosci może odbywac się na podstawie tej umowy. Pytanie jakie dzieło dostarczyłaby Pani w przypadku tej nowej aktywnosci?

8. kabzinka

kabzinka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Czyli to jest dużo bardziej skomplikowane niż myślałam:)
    Narazie jestem na etapie poszukiwania pracy więc nie mam nic konkretnego na oku, najpiew wolałam zorientować się o swojej sytuacji od strony prawnej żeby nie wpakować się w kłopoty.
    Dziękuję bardzo za pomoc i rozwianie wątpliwości.

9. Anastazja23

Anastazja23 Początkująca w BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
  10. reklama

Poleć forum