reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy a praca na 1/16 etatu-czy muszę informować pracodawcę?

Diana_81

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Październik 2008
Postów
318
Miasto
Świętokrzyskie
Witam,
Przejrzałam kodeks, internet i nie jestem pewna. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, mam możliwość dorobienia na 1/16 etatu. Wyczytałam że "Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest bowiem objęta ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym (czyli nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu), a składki za nią są finansowane z budżetu państwa. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca składa za takiego pracownika comiesięczne deklaracje do ZUS, wykazując w nich przerwę w opłacaniu składek z tytułu pracowniczego i naliczając składki z tytułu urlopu wychowawczego."
W zw. z tym mam pytanie, czy jeśli będę zarabiać mniej niż stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia nie muszę informować dotychczasowego pracodawcy o podjęciu pracy? Czy niezależnie od zarobku, muszę go poinformować?
Nigdzie nie znalazłam precyzyjnej informacji, proszę o pomoc.
 
reklama
Witam,
Przejrzałam kodeks, internet i nie jestem pewna. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, mam możliwość dorobienia na 1/16 etatu. Wyczytałam że "Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest bowiem objęta ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym (czyli nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu), a składki za nią są finansowane z budżetu państwa. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca składa za takiego pracownika comiesięczne deklaracje do ZUS, wykazując w nich przerwę w opłacaniu składek z tytułu pracowniczego i naliczając składki z tytułu urlopu wychowawczego."
W zw. z tym mam pytanie, czy jeśli będę zarabiać mniej niż stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia nie muszę informować dotychczasowego pracodawcy o podjęciu pracy? Czy niezależnie od zarobku, muszę go poinformować?
Nigdzie nie znalazłam precyzyjnej informacji, proszę o pomoc.

W mojej ocenie ma Pani obowiązek poinformowania pracodawcy, który z chwilą podjećia przez Panią innego zatrudnienia zaprzestaje naliczania składki na ubezpieczenie. Z chwilą podjecia zatrudnienia ma Pani bowiem inny tytuł ubezpieczenia.
 
Do góry