reklama

urlop wychowawczy a praca na 1/16 etatu-czy muszę informować pracodawcę?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Diana_81, 5 Listopad 2012.

 1. Diana_81

  Diana_81 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  Przejrzałam kodeks, internet i nie jestem pewna. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, mam możliwość dorobienia na 1/16 etatu. Wyczytałam że "Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest bowiem objęta ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym (czyli nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu), a składki za nią są finansowane z budżetu państwa. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca składa za takiego pracownika comiesięczne deklaracje do ZUS, wykazując w nich przerwę w opłacaniu składek z tytułu pracowniczego i naliczając składki z tytułu urlopu wychowawczego."
  W zw. z tym mam pytanie, czy jeśli będę zarabiać mniej niż stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia nie muszę informować dotychczasowego pracodawcy o podjęciu pracy? Czy niezależnie od zarobku, muszę go poinformować?
  Nigdzie nie znalazłam precyzyjnej informacji, proszę o pomoc.
   
 2. reklama
 3. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W mojej ocenie ma Pani obowiązek poinformowania pracodawcy, który z chwilą podjećia przez Panią innego zatrudnienia zaprzestaje naliczania składki na ubezpieczenie. Z chwilą podjecia zatrudnienia ma Pani bowiem inny tytuł ubezpieczenia.
   

Poleć forum