reklama

urlop wychowawczy a upadłość zakładu pracy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez mama MATIEGO, 19 Październik 2012.

1. mama MATIEGO

mama MATIEGO Szczęśliwa żona i mama :)

Witam
    Proszę o informacje odnośnie mojej sytuacji:
    wiec wyglada ona tak, ze obecnie jestem zatrudniona na umowe na czas określony do 21 sierpnia 2013 roku i przebywam tylko do tego czasu na urlopie wychowawczym.

Dziś dowiedziałąm się ze zakład pracy przekształaca sie w spółkę z o.o. i od 1 listopada wszyscy pracownicy beda tam zatrudnieni a stara firma prawdopodobnie ogłosi upadłośc jednak jeszcze nie wiadomo kiedy, ale jest to juz praktycznie przesądzone i to tylko kwestia czasu, ja oczywiscie z racji tego ze jestem na urlopie wychowawczym nadal jestem zatrudniona w starej firmie.

Moje pytanie jest takie: wiem ze fakt przebywania na urlopie nie chroni mnie przed zwolnieniem w zwiazku z upadłościa ale czy coś należy mi sie od firmy w sensie odprawa???
    Czytałam ze bedac na urlopie wychowawczym odprawa sie nalezy ale jest tam zapis ze pracodawca musi zatrudniac powyzej 20 pracowników, firma do tej pory zatrudniała około 100 pracowników, ale co w sytuacji gdy wszyscy oni beda zatrudnieni w nowej spółce z o.o. a nie w tej ogłaszajacej upadłość???

Czy istnieje możliwość ze zostane zwolniona z firmy upadającej a w nowej firmie spółce z o.o. zostane zatrudniona i bede mogła od razu wrócic do koontunuowania urlopu wychowawczego???
    czy bedzie to tylko dobra wola pracodawcy ze mnie dalej zatrudni???

I jeszcze pytanie czy firma ponosi jakies koszty w związku z praconikiem który przebywa na urlopie wychowawczym???

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Czy nowy pracodawca będzie prawnym nastepcą likwidowanego?

3. reklama
  4. mama MATIEGO

Osoba która do tej pory była właścicielem firmy ogłaszającej upadłość będzie nowym właścicielem powstałej spółki z o.o.

Nie wiem czy o to dokładnie Pani chodzi...

Może napiszę Pani co wiem na temat przekszatałcenia:

- Nowa firma bedzie miała nową nazwe, ale identyczną jak stara tyle ze z dopiskiem "sp. z o.o." no i w nazwie nie bedzie imienia i nazwiska dotychczasowego właściciela, jedną zmiana bedzie w nazwie adres siedziby firmy.
    Dokładnie wcześniej to była działalność gospodarcza.

- Nowa firma bedzie zajmowała sie tymi samymi sprawami co upadająca.

- Nowa firma bedzie miała nowy numer NIP, REGON i KRS

Ostatnia edycja: 27 Październik 2012
  5. mama MATIEGO

Chciałam się przypomnieć Pani prawnik :)

6. mamakazo

mamakazo Początkująca w BB

Moja koleżanka tak miała i wróciła wcześniej z urlopu wychowawczego i mimo, że w firmie został prezes i księgowa. Została przywrócona do pracy na nowym stanowisku. Więcej o tym problemie możesz poczytać na radapracownikow.pl.

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Urlop nie chroni pani przed zwolnieniem w sytuacji upadłosci zakłądu pracy. Nalezą się pani świadczenia na ogólnych zasadach - a zatem być moze i odprawa.

Sama upadłość nie powoduje automatycznego rozwiązania stosunku pracy a w związku z tym nabycia prawa do odprawy z tytułu zwolnienia grupowego. ustawę o szczególnych warunkach rozwiazywania umów rzeczywiście stosuje się w sytuacjach, gdy pracodawca zatrudnia min 20 pracowników. Wiem trochę za mało by ocenić czy odprawa będzie się pani nalezała czy nie.

czy bedzie to tylko dobra wola pracodawcy ze mnie dalej zatrudni???
    Zatrudnienie jest możliwe gdy będzie wola obu stron (pracownika i pracodawcy). Może Pani wtedy rozpocząć urlop od razu.

Za pracownika na urlopie wychowawczym składki opłaca skarb państwa.

8. mama MATIEGO

Czyli gdyby nowa firma poszła mi na rękę, to mogli by mnie zatrudnić i od razu mogłabym wnieść wniosek o urlop wychowawczy?
    Nie ma konieczności ze w danej firmie muszę przepracować określony czas?

Chodzi mi własciwie tylko o ciągłość pracy i opłacanie składek z racji zatrudnienia, poniewaz w chwili obecnej nie mam mozliwości wrócic do pracy lub tez szukac nowej.

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak.
    Nie. By skorzystać z urlopu nalezy mieć 6 m-cy stażu ale niekoniecznie u tego pracodawcy.

10. reklama
  11. mama MATIEGO

Ślicznie Pani dziękuje za wszystkie odpowiedzi :)

Poleć forum