reklama

urlop wychowawczy,a zasiłek macierzyński

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez elleni, 30 Grudzień 2013.

 1. elleni

  elleni Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam.
  Mam pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego. Czy będąc na urlopie wychowawczym (otrzymuję zasiłek z MOPR-U oraz dodatek do zasiłku) będzie mi przysługiwał po porodzie zasiłek macierzyński czy zasiłek macierzyński jest dopiero wypłacany jak zacznie się urlop macierzyński??

  Termin porodu przypada mi na początek września natomiast urlop wychowawczy na pierwsze dziecko kończy się w połowie października. Czy przez ten okres 1,5 mies będzie mi jednocześnie przysługiwał zasiłek macierzyński i zasiłek z mopru ??
  a po zakończeniu urlopu wychowawczego wraz z rozpoczęciem macierzyńskiego będzie kontynuowany zasiłek macierzyński ??
  Nie bardzo wiem jak postąpić. Czy lepiej napisać pismo o skrócenie urlopu wychowawczego do dnia porodu dziecka i z dniem porodu być już na macierzyńskim ?? bo jeżeli przez półtora miesiąca po porodzie ma być wypłacany jedynie zasiłek z MOPR-u w kwocie niecałych 500 zł, a załóżmy gdybym była od początku na urlopie macierzyńskim to kwota płacona przez ZUS byłaby już znacznie wyższa. Stąd moje pytanie, od kiedy zaczyna się wypłacanie zasiłku macierzyńskiego?. Nie ważne na jakim urlopie jestem ?? dzień porodu go uaktywnia czy dzień w którym zaczyna się urlop macierzyński?

  i drugie pytanie. Czy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim na drugie dziecko będzie mi przysługiwał urlop wychowawczy ?? bo w internecie wyczytałam,że urlop wychowawczy musi być poprzedzony 6 miesięcznym stażem pracy. Ja te 6 mies przepracowałam ale przed pierwszą ciążą, czy one nadal się liczą czy muszę ponownie "odrobić" te 6 miesięcy aby otrzymać urlop wych na drugie dziecko ???

  pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedź
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie mam kluczowej informacji - jaką ma Pani umowę o pracę.
   
 3. reklama
 4. elleni

  elleni Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  umowa o pracę na czas nieokreślony
   

Poleć forum