reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy a zmiana pracy

willsonka

Szczęśliwa mama:)
Dołączył(a)
26 Luty 2009
Postów
540
Miasto
śląsk
Witam!
Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, a w maju u obecnego pracodawcy będę mieć 2 lata stażu. Czyli wypowiedzenie jest miesięczne. Niestety na porozumienie nie mam co liczyć. Planuje zmienić pracę na inną bardziej dla mnie dogodną. Jak to ma wyglądać z wypowiedzeniem? Czy na wychowawczym moge dać wypowiedzenie?
Pozostaje jeszcze jedna kwestia. W maju idę do szpitala. Myślałam by na ten czas "niby powrócic do pracy" by mieć zapłacone a po szpitalu dociągnąć ten miesiąc wypowiedzenia na L4. Proszę o rade w obu sytuacjach.
 
reklama
Ja byłam na wychowawczym i sama zwolniłam się z pracy u mnie pracodawca poszedł mi na rękę i za porozumieniem stron odeszłam. Ale najpierw musiałam napisać podanie o zakończeniu wychowawczego i podanie o wypowiedzenie umowy. Tak mi podpowiedzieli w Urzędzie Pracy.
 
Prawo zapewnia pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym szczególną ochronę stosunku pracy. Urlop nie ogranicza jednak w tej kwestii pracownika. Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym moze złożyć wypowiedzenie. Nie ma koniecznosci przerywania urlopu.

Co do Pani planowanego pobytu w szpitalu, nie ma przeciwwskazań by urlop wychowawczy przerwać (informując pracodawcę 30 dni przed planowaną datą zakończenia urlopu) i przebywając w szpitalu korzystać z L4. Co do L4 po powrocie ze szpitala, wszystko zależy od wskazań lekarskich.
 
Mam problem podobnego rodzaju niebawem zaczynam urlop wychowawczy i chciałabym uzyskać odpowiedź czy mogę zmienić pracodawcę podczas jego trwania bez przerywania urlopu?Na jakiej zasadzie się to odbywa?
 
Co to znaczy: "zmienić pracodawcę podczas jego trwania bez przerywania urlopu"?
Ma Pani prawo podjąc nowe zatrudnienie (jeśli nie uniemożliwia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem), złożyć wypowiedzenie itp.
 
Moja sytuacja wygląda tak, obecnie przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym, po nim od 22 czerwca chcę iść na urlop wychowawczy jednakże umowa kończy mi się 31 lipca 2010 roku a pracodawca nie zgadza się na jej przedłużenie, ale znalazłam kogoś kto chce mnie zatrudnić i mogę dzięki temu pozostać na urlopie wychowawczym czy lepiej było by poczekać do końca umowy i zakończyć urlop wychowawczy podjąć pracę u nowego pracodawcy i ponownie złożyć podanie o wychowawczy i ile bym musiała pracować u nowego pracodawcy zanim złożę takie podanie? czy rozwiązać umowę na porozumieniu stron z obecnym pracodawcą podjąć pracę o nowego pracodawcy i wtedy złożyć podanie o urlop wychowawczy? U obecnego pracodawcy pracuję 3 lata. Dziękuję z góry za odpowiedź.
 
Może Pani przebywając na wychowawczym podjąć pracę u innego pracodawcy i od razu pójść na urlop wychowawczy (14 dni wcześniej składa Pani wniosek, stąd tyle musi Pani przepracować, chyba że wykorzysta Pani urlop na żądanie, opiekę nad dzieckiem itp.). Moze Pani tez złożyć wymówienie u dotychczasowego pracodawcy podejmując jednoczesnie pracę u kolejnego.
 
reklama
Mam jeszcze jedno pytanie kto odprowadza składki za pracownika na urlopie wychowawczym? Jesli przepracowałabym u nowego pracodawcy miesiąc zachowując ciągłość pracy (od poprzedniego odeszłam za porozumieniem stron)to czy składki ZUS są odprowadzane przez niego tylko przez ten miesiąc w którym będę u niego pracować?A co potem jak odejdę na urlop wychowawczy?
 
Do góry