reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

nutria

Mama X 2009
Dołączył(a)
13 Luty 2009
Postów
1 109
Witam,

Jestem na urlopie wychowawczym. Jeśli zajdę w drugą ciążę, to czy po urodzeniu dziecka, będzie mi przysługiwał urlop macierzyński, jeśli tak, to w jakim wymiarze?
(nie operuję dobrze terminami urlop/zasiłek itp).

chodzi mi o to, że po urodzeniu pierwszego dziecka dostałam 22 tyg urlopu macierzyńskiego, podczas którego otrzymywałam zasiłek wysokości mojego dotychczasowego wynagrodzenia w pracy.
Jak by wyglądała moja sytuacja gdybym urodziła dziecko w trakcie trwania urlopu wychowawczego?
 
reklama
Na czym będzie polegała w praktyce różnica w sytuacji matki, która urodziła na wychowawczym i podczas urlopu wychowawczego?

rozumiem, że urlop macierzyński, to 22 tygodnie "wolnego" podczas którego jest wypłacany zasiłek macierzyński.

a w przypadku braku urlopu macierzyńskiego? matka jest dalej na urlopie wychowawczym i dostaje zasiłek macierzyński?
 
Na czym będzie polegała w praktyce różnica w sytuacji matki, która urodziła na wychowawczym i podczas urlopu wychowawczego?
Nie ma różnicy. Moze ma Pani na myśli różnicę pomiędzy matką na urlopie macierzyńskim a pobierającą jedynie zasiłek macierzyński?

rozumiem, że urlop macierzyński, to 22 tygodnie "wolnego" podczas którego jest wypłacany zasiłek macierzyński.
Niekoniecznie 22 tygodnie

a w przypadku braku urlopu macierzyńskiego? matka jest dalej na urlopie wychowawczym i dostaje zasiłek macierzyński
Jesli w chwili porodu była na wychowawczym to tak.
 
Ja, właśnie byłam w takiej sytuacji. Urodziłam drugie dziecko na urlopie wychowawczym.Z dniem porodu przeszłam na zasiłek macierzyński a potem na urlop wychowawczy na drugie dziecko.Moje pytanie - Co się dzieje z urlopem wychowawczym na pierwsze dziecko jeśli nie został on w całości wykorzystany . W pracy poinformowano mnie ,ze on ciągle trwał i skończył się podczas zasiłku.W MOPSie gdzie pobierałam zasiłek rodzinny i dodatek do urlopu wychowawczego powiedziano,ze został on przerwany i zostaje do wykorzystania po zasiłku macierzyńskim na drugie dziecko.Kto ma rację?
 
Urlop wychowawczy zaczął się we połowie września 2006r a drugie dziecko urodziłam 28.05.2009.

Na mój tok rozumowania to rzeczywiście wychowawczy skończył się podczas zasiłku macierzyńskiego ( info kadrowej)a z drugiej strony to dlaczego się skończył skoro został przerwany zasiłkiem(info urzędnika Mops).
 
no więc urlop wychowawczy na pierwsze dziecko przyznany był w okresie od 29.08.2006r do 28.08.2009r. Drugie dziecko urodziło się 28.05.2009r.
 
reklama
Zatem było tak.
Na urlopie wychowawczym była Pani nieprzerwanie od 29 sierpnia 2006 do 28 sierpnia 2009.
Od 28 maja 2009 przysługiwał Pani zasiłek macierzyński. 28 sierpnia skończył się Pani urlop wychowawczy (podczas pobierania zasiłku) i od 29 sierpnia do 14 października nie była już Pani na urlopie wychowawczym, ale automatycznie rozpoczęła Pani urlop macierzyński (w wymiarze pozostałym do wyczerpania pełnego okresu liczonego od dnia porodu). 14 października skończyła Pani macierzyński, miała Pani prawo do wypoczynkowego (proporcjonalnego) i mogła Pani wykorzystać wychowawczy na to mniejsze dziecko.
 
Do góry