reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez rewerskaaneta, 30 Kwiecień 2012.

1. rewerskaaneta

rewerskaaneta Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    witam
    mam pytanie do Pani: jestem zatrudniona w firmie do 31.08.2012 roku, obecnie jestem na płatnym urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko i jestem w drugiej ciąży (dokładnie w 5 miesiącu) czy w momencie zakończenia umowy jestem w jakis sposób chroniona przed zwolnieniem? I jak przedstawia się sprawa z urlopem macierzyńskim i zasiłkiem po porodzie?
    Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nie napisała Pani jaką ma Pani umowę (zwykła umowa na czas określony, na zastępstwo itp.). To kluczowa sprawa.

3. reklama
  4. rewerskaaneta

rewerskaaneta Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    jest to zwykła umowa na czas określony

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nie znam dokładnie przewidywanej daty pordu (wiem, ze to piąty miesiąc, ale to nie wystarczy). Jeśli urodzi Pani po 31.08 to umowa będzie przedłużona do dnia pordu, w dniu porodu stanie się pani bezrobotna ale będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński (z ZUS).
    Jesli urodzi pani przed 31.08 to od dnia porodu do 31.08 będzie Pani na urlopie i zasiłku amcierzyńskim, potem będzie Pani bezrobotna ale z prawem do zasiłku macierzyńskiego.

6. rewerskaaneta

rewerskaaneta Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    przewidywana data porodu to 20 września.
    A czy gdybym teraz przerwała urlop wychowawczy i wróciła do pracy (do czasu do kiedy będę mogła wykonywać moja prace) lub ewentualnie poszła na zwolnienie lekarskie sytuacja z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim się zmieni?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Zatem umowa ulegnie zapewne przedłużeniu do dnia porodu. Zapewne - bo nigdy nie widomo czy urodzi Pani rzeczywiscie po 31.08.

Nie. Umowa tak czy inaczej ulegnie rozwiązaniu.

8. rewerskaaneta

rewerskaaneta Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    DZIĘKUJE BARDZO ZA ODPOWIEDZ.

Mam jeszcze pytanie:
    napisała Pani, że --> "Jeśli urodzi Pani po 31.08 to umowa będzie przedłużona do dnia pordu, w dniu porodu stanie się pani bezrobotna ale będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński (z ZUS).
    Jesli urodzi pani przed 31.08 to od dnia porodu do 31.08 będzie Pani na urlopie i zasiłku amcierzyńskim, potem będzie Pani bezrobotna ale z prawem do zasiłku macierzyńskiego
    "

Czyli tak czy inaczej będę otrzymywała zasiłek macierzyński przez normalny czas tak jakbym była na urlopie macierzyńskim (czyli 20tygodni), a w jakiej kwocie ten zasiłek?

I co wtedy z płatnym urlopem wychowawczym, na którym obecnie przebywam i otrzymuje z gminy pieniądze co miesiąc?
    Czy muszę to jakoś przerywać, zawieszać?

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Kwota = pensja sprzed urlopu wychowawczego, okres pobierania zasiłku to 20 tyg. plus urlop dodatkowy jeśłi złoży Pani stosowny wniosek w ZUS.

Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownika. Nie będąc pracownikiem nie ma Pani prawa do urlopu. Moment zakończenia zatrudnienia = ostatni dzień urlopu.

Musi Pani zgłosić w gmienie, ze urlop Pani zakończyła z dniem rozwiązania umowy o pracę.

Do kiedy jest Pani na urlopie? Co napisała Pani we wniosku o urlop? Jak to Pani rozwiazała po przedłużeniu sie umowy z mocy prawa? Kolejny wniosek?

10. reklama
  11. rewerskaaneta

rewerskaaneta Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Zgodnie z wnioskiem o urlop wychowawczy jestem na nim do 31.08.2012 roku ponieważ tylko do tej daty jestem zatrudniona w firmie i tak też wnioskowałam do pracodawcy.

Nie rozumiem Pani pytań tzn:
    "Jak to Pani rozwiazała po przedłużeniu sie umowy z mocy prawa? Kolejny wniosek?"

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    OK. Musi Pani jednak dopuścić fakt, że nie urodzi Pani dokłądnie 31.08. Tak czy inaczej od 1 września (lub od dnia porodu jeśli byłby on po 1 września) jest Pani bezrobotna.

Moje pytanie dotyczyło sytuacji po 31.08. Co jeśli nie urodzi Pani do tego czasu? Ma Pani kilka opcji:
    1. przedłużenie urlopu wychowawczego (musi Pani złożyć kolejny wniosek).
    2. powrót do pracy
    3. rozpoczęcie macierzyńśkiego (mimo braku porodu)

Poleć forum