reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

R

rewerskaaneta

Gość
witam
mam pytanie do Pani: jestem zatrudniona w firmie do 31.08.2012 roku, obecnie jestem na płatnym urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko i jestem w drugiej ciąży (dokładnie w 5 miesiącu) czy w momencie zakończenia umowy jestem w jakis sposób chroniona przed zwolnieniem? I jak przedstawia się sprawa z urlopem macierzyńskim i zasiłkiem po porodzie?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz
 
reklama
witam
mam pytanie do Pani: jestem zatrudniona w firmie do 31.08.2012 roku, obecnie jestem na płatnym urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko i jestem w drugiej ciąży (dokładnie w 5 miesiącu) czy w momencie zakończenia umowy jestem w jakis sposób chroniona przed zwolnieniem? I jak przedstawia się sprawa z urlopem macierzyńskim i zasiłkiem po porodzie?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz

Nie napisała Pani jaką ma Pani umowę (zwykła umowa na czas określony, na zastępstwo itp.). To kluczowa sprawa.
 
jest to zwykła umowa na czas określony
Nie znam dokładnie przewidywanej daty pordu (wiem, ze to piąty miesiąc, ale to nie wystarczy). Jeśli urodzi Pani po 31.08 to umowa będzie przedłużona do dnia pordu, w dniu porodu stanie się pani bezrobotna ale będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński (z ZUS).
Jesli urodzi pani przed 31.08 to od dnia porodu do 31.08 będzie Pani na urlopie i zasiłku amcierzyńskim, potem będzie Pani bezrobotna ale z prawem do zasiłku macierzyńskiego.
 
przewidywana data porodu to 20 września.
A czy gdybym teraz przerwała urlop wychowawczy i wróciła do pracy (do czasu do kiedy będę mogła wykonywać moja prace) lub ewentualnie poszła na zwolnienie lekarskie sytuacja z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim się zmieni?
 
przewidywana data porodu to 20 września.
Zatem umowa ulegnie zapewne przedłużeniu do dnia porodu. Zapewne - bo nigdy nie widomo czy urodzi Pani rzeczywiscie po 31.08.

A czy gdybym teraz przerwała urlop wychowawczy i wróciła do pracy (do czasu do kiedy będę mogła wykonywać moja prace) lub ewentualnie poszła na zwolnienie lekarskie sytuacja z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim się zmieni?
Nie. Umowa tak czy inaczej ulegnie rozwiązaniu.
 
DZIĘKUJE BARDZO ZA ODPOWIEDZ.

Mam jeszcze pytanie:
napisała Pani, że --> "Jeśli urodzi Pani po 31.08 to umowa będzie przedłużona do dnia pordu, w dniu porodu stanie się pani bezrobotna ale będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński (z ZUS).
Jesli urodzi pani przed 31.08 to od dnia porodu do 31.08 będzie Pani na urlopie i zasiłku amcierzyńskim, potem będzie Pani bezrobotna ale z prawem do zasiłku macierzyńskiego
"

Czyli tak czy inaczej będę otrzymywała zasiłek macierzyński przez normalny czas tak jakbym była na urlopie macierzyńskim (czyli 20tygodni), a w jakiej kwocie ten zasiłek?

I co wtedy z płatnym urlopem wychowawczym, na którym obecnie przebywam i otrzymuje z gminy pieniądze co miesiąc?
Czy muszę to jakoś przerywać, zawieszać?
 
Mam jeszcze pytanie:
napisała Pani, że --> "Jeśli urodzi Pani po 31.08 to umowa będzie przedłużona do dnia pordu, w dniu porodu stanie się pani bezrobotna ale będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński (z ZUS).
Jesli urodzi pani przed 31.08 to od dnia porodu do 31.08 będzie Pani na urlopie i zasiłku amcierzyńskim, potem będzie Pani bezrobotna ale z prawem do zasiłku macierzyńskiego
"

Czyli tak czy inaczej będę otrzymywała zasiłek macierzyński przez normalny czas tak jakbym była na urlopie macierzyńskim (czyli 20tygodni), a w jakiej kwocie ten zasiłek?
Kwota = pensja sprzed urlopu wychowawczego, okres pobierania zasiłku to 20 tyg. plus urlop dodatkowy jeśłi złoży Pani stosowny wniosek w ZUS.

I co wtedy z płatnym urlopem wychowawczym, na którym obecnie przebywam i otrzymuje z gminy pieniądze co miesiąc?
Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownika. Nie będąc pracownikiem nie ma Pani prawa do urlopu. Moment zakończenia zatrudnienia = ostatni dzień urlopu.

Czy muszę to jakoś przerywać, zawieszać?
Musi Pani zgłosić w gmienie, ze urlop Pani zakończyła z dniem rozwiązania umowy o pracę.

Do kiedy jest Pani na urlopie? Co napisała Pani we wniosku o urlop? Jak to Pani rozwiazała po przedłużeniu sie umowy z mocy prawa? Kolejny wniosek?
 
Zgodnie z wnioskiem o urlop wychowawczy jestem na nim do 31.08.2012 roku ponieważ tylko do tej daty jestem zatrudniona w firmie i tak też wnioskowałam do pracodawcy.

Nie rozumiem Pani pytań tzn:
"Jak to Pani rozwiazała po przedłużeniu sie umowy z mocy prawa? Kolejny wniosek?"
 
reklama
Zgodnie z wnioskiem o urlop wychowawczy jestem na nim do 31.08.2012 roku ponieważ tylko do tej daty jestem zatrudniona w firmie i tak też wnioskowałam do pracodawcy.
OK. Musi Pani jednak dopuścić fakt, że nie urodzi Pani dokłądnie 31.08. Tak czy inaczej od 1 września (lub od dnia porodu jeśli byłby on po 1 września) jest Pani bezrobotna.

Nie rozumiem Pani pytań tzn:
"Jak to Pani rozwiazała po przedłużeniu sie umowy z mocy prawa? Kolejny wniosek?"
Moje pytanie dotyczyło sytuacji po 31.08. Co jeśli nie urodzi Pani do tego czasu? Ma Pani kilka opcji:
1. przedłużenie urlopu wychowawczego (musi Pani złożyć kolejny wniosek).
2. powrót do pracy
3. rozpoczęcie macierzyńśkiego (mimo braku porodu)
 
Do góry