reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy i ciąża

Dołączył(a)
25 Marzec 2011
Postów
5
Witam, bardzo proszę o fachową poradę . Jestem na urlopie wychowawczym do marca 2012 roku. Dowiedziałam sie że znowu będziemy mieli maluszka termin porodu przypadnie jeszcze w tym roku czyli 2011 co mam robić dalej przerwać ten wychowawczy ?
Co mogłabym prawnie zrobić w tej chwili najlepszego?
 
reklama
Będąc na tym urlopie niestety nie przysługują mi żadne pieniążki z tytułu tego urlopu więc chciałam zawiesić urlop wychowawczy i przejść na zwolnienie lekarskie. Proszę mi powiedzieć czy jest taka możliwość czy w takim przypadku muszę zawiesić wychowawczy wrócic do pracy i wtedy takie zwolnienie będzie mi przysługiwać. Jesli tak to na jaki minimalny okres musiałabym wrócić do pracy żeby uzyskać prawo do zwolnienia lekarskiego.
dziekuję i pozdrawiam
 
Będąc na tym urlopie niestety nie przysługują mi żadne pieniążki z tytułu tego urlopu więc chciałam zawiesić urlop wychowawczy i przejść na zwolnienie lekarskie.
Zwolnienie lekarskie przysługuje jedynie w przypadku niezdolności do pracy. Ciąża nie jest chorobą.

Proszę mi powiedzieć czy jest taka możliwość czy w takim przypadku muszę zawiesić wychowawczy wrócic do pracy i wtedy takie zwolnienie będzie mi przysługiwać.
Tak. Urlop trzeba jednak przerwać, a nie zawiesić. Prawo nie przewiduje zawiszenie urlopy.

Jesli tak to na jaki minimalny okres musiałabym wrócić do pracy żeby uzyskać prawo do zwolnienia lekarskiego.
Nie ma takiego okresu.
 
Droga Pani Ewelino,
bardzo dziękuję za odpowiedzi ! ale mam jeszcze jedno małe pytanko,
w pracy posiadałam pakiet lekarski z którego mogłam korzystać w tej chwili otrzymałam informację iż pakiet został mi całkowicie zabrany od 1 kwietnia 2010roku i każda wizyta u zwykłego internisty musi być prywatna . czy na urlopie wychowawczym nie przysługuje mi taki pakiet jaki dawała firma pracownikowi? chociażby do lekarza pierwszego kontaktu?
pozdrawiam
 
Pracodawca nie ma obowiązku zapewniania pracownikom dodatkowej opieki medycznej.
Co do selektywności uprawnień, wszystko zalezy od tego kto finansuje takie pakiety.
Zwykle finansowane są one z tzw. puli socjalnej (ZFŚS), a wtedy odpowiedzi na pytanie co się komu nalezy nalezy szukać w regulaminie ZFŚS.
Jako osoba posiadająca ubezpieczenie ma Pani jednak prawo do świadczeń medycznych w ramach NFZ, a zatem nie jest prawdą, że każda wizyta musi być prywatna.
 
Proszę o pomoc: jestem zatrudniona na czas nieokreślony; przebywam na urlopie wychowawczym do 11 lutego tego roku; obecnie jestem w ciąży zagrożonej; wrócić do pracy powinnam 12 lutego; ale wiem że to niemożliwe. Zatem czy pierwszego dnia mogę dostarczyć l4 i czy wtedy będę miała normalnie wypłacany zasiłek 100%? Czy zwolnienie może być wystawione z datą 11 lutego; a powrót do pracy 12 lutego; więc ten jeden dzień się zazębi. Wiadomo; że za ten jeden dzień nie będę miała zapłacone. W takiej sytuacji nie muszę wracać choćby na jeden dzień? Urlopu wych; nie przerywam przecież. To zwolnienie będę miała płatne 100%? Wysokość świadczenia za L4 wyliczą mi z kwoty pensji jaką mam na umowie; prawda? Czy w pracy mogą zwolnienia nie przyjąć lub je podważyć? Są jakieś przepisy prawne w kodeksie pracy które pozwalają mi od razu przejść po wychowawczym na L4 ciążowe?
 
Proszę o pomoc: jestem zatrudniona na czas nieokreślony; przebywam na urlopie wychowawczym do 11 lutego tego roku; obecnie jestem w ciąży zagrożonej; wrócić do pracy powinnam 12 lutego; ale wiem że to niemożliwe. Zatem czy pierwszego dnia mogę dostarczyć l4 i czy wtedy będę miała normalnie wypłacany zasiłek 100%?
Tak.

Czy zwolnienie może być wystawione z datą 11 lutego; a powrót do pracy 12 lutego; więc ten jeden dzień się zazębi. Wiadomo; że za ten jeden dzień nie będę miała zapłacone
.
Nie powinno tak być.

W takiej sytuacji nie muszę wracać choćby na jeden dzień?
Nie ma takiej konieczności.

Urlopu wych; nie przerywam przecież. To zwolnienie będę miała płatne 100%? Wysokość świadczenia za L4 wyliczą mi z kwoty pensji jaką mam na umowie; prawda?
Tak.

Czy w pracy mogą zwolnienia nie przyjąć lub je podważyć?
Oczywiście mogą, ale to nie jest prosta procedura. Pracodawca musiałby dowieść, że lekarz nieodpowiednio ocenił Pani stan zdrowia.

Są jakieś przepisy prawne w kodeksie pracy które pozwalają mi od razu przejść po wychowawczym na L4 ciążowe?
Nie ma konkretnych przepisów. Od pierwszego dnia po urlopie jest pani pracownikiem i ma Pani takie same prawa jak każdy inny - również prawo do choroby.
 
Czy jeśli zostanę skierowana na badania kontrolne z zakładu pracy mogę ich nie robić skoro i tak pierwszego dnia po wychowawczym przedkładam L4? Nie mogę iść do lekarza od medycyny pracy i otrzymać zdolnosci do pracy skoro mam L4. Co zrobić?
 
reklama
Czy jeśli zostanę skierowana na badania kontrolne z zakładu pracy mogę ich nie robić skoro i tak pierwszego dnia po wychowawczym przedkładam L4? Nie mogę iść do lekarza od medycyny pracy i otrzymać zdolnosci do pracy skoro mam L4. Co zrobić?

Oczywiscie wykonywanie badań jest w takiej sytuacji bez sensu. badania wykonuje się po powrocie do pracy, a Pani powrót nastąpi dopiero po L4.
 
Do góry