reklama

Urlop wychowawczy i pracowo-ciążowe wątpliwości

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Lebara84, 7 Luty 2013.

1. Lebara84

Lebara84 Fanka BB :)

Witam serdecznie

Mam prośbę o rozwianie moich wątpliwości.
    Mam umowę o pracę na czas nieokreślony.
    Dokładnie od 22 września 2012 roku przebywam na urlopie wychowawczym-urlop wzięłam na okres 1 roku.
    We wrześniu 2013 planuję powrót do pracy,chyba że...no właśnie chyba,że zajdę w drugą ciążę.
    I moje pytania są nastepujące:
    1. Czy zachodząc w drugą ciążę w czasie trwania urlopu wychowawczego mam prawo do czegoś w rodzaju urlopu/zasiłku macierzyńskiego?Co się dzieje,jeżeli termin porodu wypada już po zakończeniu urlopu wychowawczego?Czy muszę wtedy wrócic do pracy?Dodam,że w poprzedniej ciąży od samego początku przebywałam na zwolnieniu lekarskim-główny powód to praca zmianowa i szkodliwe warunki pracy.Pracodawca nie chciał mnie zwolnic z obowiązku pracy-proszę o informację,tak żeby nie bylo niejasności w drugiej ciąży:jak wygląda to zwolnienie z obowiązków pracy kobiety w ciąży i co się dzieje jesli pracodawca nie chce tego zrobic?Przy pierwszej ciąży musiałam ratowac się zwolnieniem lekarskim.
    Co z wysokością takiego zasiłku macierzyńskiego?Czy to będzie ta kwota,którą dostawałam na urlopie macierzyńskim przy pierwszym dziecku?
    Czy jeżeli wejdzie w życie urlop rodzicielski trwający rok,to czy ja też będę miała do niego prawo?
    2.Czy przebywając na urlopie wychowawczym liczy mi się w jakiś sposób urlop wypoczynkowy?Biorąc urlop wychowawczy we wrześniu wykorzystałam urlop wypoczynkowy zaległy przysługujący mi właśnie do września.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Ostatnia edycja: 7 Luty 2013
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak. Prosze poszukać na forum. Takich wątków było ze 100, a kilka nawet w tym roku.

Po zakończeniu urlopu może Pani wrócić do pracy albo złożyć kolejny wniosek o urlop wychowawczy.

Koniec urlopu=powrót do pracy.

Kobiecie w ciąży nie wolno wykonywać pewnych prac. jesli pracodawca tego wymaga nalezy odmówić wykonania pracy i złożyc skargę do PIP.

W tym przypadku zasiłek bedzie odpowiadał kwocie z umowy o pracę.
    Nie wiem, bo nie wiem jak stałe jest Pani wynagrodzenie.

Jak będzie nowa ustawa to znajdą sie w niej kryteria udzielania urlopu.
    Nie wiem czy dobrze Panią rozumiem, ale za czas pozostawania na urlopie wychowawczym urlop nie jest naliczany.

3. reklama
  4. Lebara84

Lebara84 Fanka BB :)

Bardzo dziękuję za odpowiedzi
    Ja pracuję w dziale finansowym-ale w dużej firmie poligraficznej,nie było możliwości przeniesienia mnie w inne miejsce-z dala od maszyn.Druga sprawa-praca zmianowa,noce również.W takim razie na drugi raz już będę wiedziała co robic,zdrowie dziecka jest dla mnie najważniejsze.

Poleć forum