reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop wychowawczy i pracowo-ciążowe wątpliwości

Lebara84

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
18 Styczeń 2012
Postów
138
Miasto
Warszawa
Witam serdecznie

Mam prośbę o rozwianie moich wątpliwości.
Mam umowę o pracę na czas nieokreślony.
Dokładnie od 22 września 2012 roku przebywam na urlopie wychowawczym-urlop wzięłam na okres 1 roku.
We wrześniu 2013 planuję powrót do pracy,chyba że...no właśnie chyba,że zajdę w drugą ciążę.
I moje pytania są nastepujące:
1. Czy zachodząc w drugą ciążę w czasie trwania urlopu wychowawczego mam prawo do czegoś w rodzaju urlopu/zasiłku macierzyńskiego?Co się dzieje,jeżeli termin porodu wypada już po zakończeniu urlopu wychowawczego?Czy muszę wtedy wrócic do pracy?Dodam,że w poprzedniej ciąży od samego początku przebywałam na zwolnieniu lekarskim-główny powód to praca zmianowa i szkodliwe warunki pracy.Pracodawca nie chciał mnie zwolnic z obowiązku pracy-proszę o informację,tak żeby nie bylo niejasności w drugiej ciąży:jak wygląda to zwolnienie z obowiązków pracy kobiety w ciąży i co się dzieje jesli pracodawca nie chce tego zrobic?Przy pierwszej ciąży musiałam ratowac się zwolnieniem lekarskim.
Co z wysokością takiego zasiłku macierzyńskiego?Czy to będzie ta kwota,którą dostawałam na urlopie macierzyńskim przy pierwszym dziecku?
Czy jeżeli wejdzie w życie urlop rodzicielski trwający rok,to czy ja też będę miała do niego prawo?
2.Czy przebywając na urlopie wychowawczym liczy mi się w jakiś sposób urlop wypoczynkowy?Biorąc urlop wychowawczy we wrześniu wykorzystałam urlop wypoczynkowy zaległy przysługujący mi właśnie do września.

Z góry dziękuję za odpowiedzi
 
Ostatnia edycja:
reklama
Mam umowę o pracę na czas nieokreślony.
Dokładnie od 22 września 2012 roku przebywam na urlopie wychowawczym-urlop wzięłam na okres 1 roku.
We wrześniu 2013 planuję powrót do pracy,chyba że...no właśnie chyba,że zajdę w drugą ciążę.
I moje pytania są nastepujące:
1. Czy zachodząc w drugą ciążę w czasie trwania urlopu wychowawczego mam prawo do czegoś w rodzaju urlopu/zasiłku macierzyńskiego?
Tak. Prosze poszukać na forum. Takich wątków było ze 100, a kilka nawet w tym roku.

Co się dzieje,jeżeli termin porodu wypada już po zakończeniu urlopu wychowawczego?
Po zakończeniu urlopu może Pani wrócić do pracy albo złożyć kolejny wniosek o urlop wychowawczy.

Czy muszę wtedy wrócic do pracy?
Koniec urlopu=powrót do pracy.

Dodam,że w poprzedniej ciąży od samego początku przebywałam na zwolnieniu lekarskim-główny powód to praca zmianowa i szkodliwe warunki pracy.Pracodawca nie chciał mnie zwolnic z obowiązku pracy-proszę o informację,tak żeby nie bylo niejasności w drugiej ciąży:jak wygląda to zwolnienie z obowiązków pracy kobiety w ciąży i co się dzieje jesli pracodawca nie chce tego zrobic?
Kobiecie w ciąży nie wolno wykonywać pewnych prac. jesli pracodawca tego wymaga nalezy odmówić wykonania pracy i złożyc skargę do PIP.

Przy pierwszej ciąży musiałam ratowac się zwolnieniem lekarskim.
Co z wysokością takiego zasiłku macierzyńskiego?
W tym przypadku zasiłek bedzie odpowiadał kwocie z umowy o pracę.
Czy to będzie ta kwota,którą dostawałam na urlopie macierzyńskim przy pierwszym dziecku?
Nie wiem, bo nie wiem jak stałe jest Pani wynagrodzenie.

Czy jeżeli wejdzie w życie urlop rodzicielski trwający rok,to czy ja też będę miała do niego prawo?
Jak będzie nowa ustawa to znajdą sie w niej kryteria udzielania urlopu.
2.Czy przebywając na urlopie wychowawczym liczy mi się w jakiś sposób urlop wypoczynkowy?
Nie wiem czy dobrze Panią rozumiem, ale za czas pozostawania na urlopie wychowawczym urlop nie jest naliczany.
 
Bardzo dziękuję za odpowiedzi
Ja pracuję w dziale finansowym-ale w dużej firmie poligraficznej,nie było możliwości przeniesienia mnie w inne miejsce-z dala od maszyn.Druga sprawa-praca zmianowa,noce również.W takim razie na drugi raz już będę wiedziała co robic,zdrowie dziecka jest dla mnie najważniejsze.
 
Do góry