reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop wychowawczy

honey01

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Lipiec 2010
Postów
396
Witam :)

Mam nastepujace pytanie.

Pracuje od listopada 2009, bylam juz wtedy w ciazy. Na poczatku przebywalam na zwolnieniu lekarskim po uplywie 3 miesiecy od zatrudnienia, nastepnie urodzilam dziecko 4 kwietnia, przeszlam na urlop macierzynski. 18 wrzesnia konczy mi sie urlop macierzynski, jak ostatnio bylam u ksiegowej mowila mi, ze musze wykorzystac 17 dni urlopu... I wlasnie w tym jest moj problem. Od razu po macierzynskim chcialam przejsc na platny wychowawczy. Zaznaczam, ze mam umowe na czas okreslony od listopada 2009 do 31 pazdziernika 2010, umowa na pewno zostanie przedluzona. Co mam zrobic w tej sytuacji ? Czy przez ten urlop nie skomplikuja mi sie sprawy z wychowawczym ? Czy w takim razie starajac sie o niego powinnam to zrobic od razu po zakonczeniu urlopu czyli na jakies 3 tyg ? Kompletnie nie wiem co zrobic. Prosze o pomoc. Pozdrawiam
 
reklama
jak ostatnio bylam u ksiegowej mowila mi, ze musze wykorzystac 17 dni urlopu...
Nie ma przepisu, który nakłada na Panią taki obowiazek.

Od razu po macierzynskim chcialam przejsc na platny wychowawczy.
A dlaczego nie chc Pani wykorzystć wceśniej urlopu wypoczynkowego? Przecież to urlop płatny 100%. To z pewnością więcej niż dodatek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Niemniej wybór nalezy do Pani.

Czy przez ten urlop nie skomplikuja mi sie sprawy z wychowawczym ?
Nic się nie skomplikuje. Jesli wykorzysta Pani ten wypoczynkowy, wychowawczy rozpocznie Pani odrobinę później. Nie rozumiem dlaczego zalezy Pani na rozpoczęciu wychowawczego tuż po macierzynskim.

Wniosek o urlop wychowawczy sklada sie na 2 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu.
 
Honey, może ktoś Ci powiedział, że urlop wychowawczy można wziąć tylko bezpośrednio po macierzyńskim i stąd Twój problem? Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym - można tylko w tym czasie zgłosić się do opieki społecznej po zasiłek wychowawczy, jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 504 zł. Urlop wychowawczy można rozpocząć w dowolnym momencie dopóki dziecko nie skończy 3 lat i jeśli wniosek złoży się na 2 tygodnie wcześniej, jak pisała Pani Ewelina, pracodawca nie może go odmówić.

Płatny jest urlop wypoczynkowy i żeby pracodawca nie mógł odmówić udzielenia tego urlopu faktycznie musisz rozpocząć go bezpośrednio po macierzyńskim.

Normalnym sposobem postępowania jest taki, że po macierzyńskim bierze się płatny urlop wypoczynkowy, potem dwa dni opieki nad dzieckiem (o ile nie korzysta z nich ojciec), a potem bezpłatny wychowawczy.

W Twoim przypadku wszystko zależy jeszcze od tego, czy umowę o pracę firma przedłuży Ci od razu (wtedy bierzesz z góry pełen wypoczynkowy za cały rok i potem wychowawczy), czy będzie ona przedłużona dopiero pod koniec października. W tym drugim przypadku wniosek o wychowawczy składasz teraz do 31.10.2010, a po przedłużeniu umowy wykorzystujesz 5 lub 4 dni płatnego urlopu wypoczynkowego za listopad i grudzień, a potem znowu piszesz wniosek o wychowawczy.
 
Bardzo dziekuje za odpowiedzi :)

Dokladniej moja sytuacja wyglada tak, ze sama place sobie ZUS dlatego chcialabym od razu przejsc na wychowawczy, zeby tego uniknac, bo jesli wezme urlop chyba bede musiala zaplacic ? I czy mozna przedluzyc umowe jeszcze w czasie trwania obecnej ? Slyszalam, ze nie, ale sama myslalam, ze chyba nie ma z tym problemu
 
Dokladniej moja sytuacja wyglada tak, ze sama place sobie ZUS dlatego chcialabym od razu przejsc na wychowawczy, zeby tego uniknac, bo jesli wezme urlop chyba bede musiala zaplacic ?
Czy mam rozmiec, ze jest Pani samozatrudniona? Jeśli tak, nie ma mowy o pracodawcy. Coś mi się tu nie zgadza.
 
Polskie prawo czegoś takiego nie przewiduje @@ Chyba, że pracujesz na umowę zlecenie, czyli tak jak napisała Pani Ewelina "jesteś samozatrudniona".
 
Ale nie może mieć np. umowy z pracodawcą że sama sobie płaci Zus? Albo że on jej to potrąca z pensji?
Ja się kiedyś z czymś takim spotkałam.
 
reklama
Dokladniej moja sytuacja wyglada tak, ze sama place sobie ZUS dlatego chcialabym od razu przejsc na wychowawczy, zeby tego uniknac, bo jesli wezme urlop chyba bede musiala zaplacic ?
Pracodawca nie moze Pani zmusić do wzięcia urlopu wypoczynkowego. Za urlop wypoczynkowy odprowadza sie takie same składki jak gdyby świadczyła Pani pracę.

I czy mozna przedluzyc umowe jeszcze w czasie trwania obecnej ? Slyszalam, ze nie, ale sama myslalam, ze chyba nie ma z tym problemu
Zdecydowanie można.
 
Do góry