reklama

Urlop wypoczynkowy a urlop wychowawczy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez gosias141, 28 Lipiec 2011.

1. gosias141

gosias141 Początkująca w BB

Witam,
    Mam pytanie odnośnie wykorzystania urlopu wypoczynkowego przed urlopem wychowawczym. Od 01.08.2011r idę na urlop wychowawczy, a 2011 r. przysługuje mi niewykorzystany jeszcze urlop wypoczynkowy w wymiarze 15 dni. Miałam je wybrać przed wychowawczym, ale pracodawca odmówił, bo jak twierdził było za dużo pracy. Co z tymi dniami nie wykorzystanego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu (jeśli tak to kiedy?)? Czy ten urlop mogę wykorzystać po powrocie z wychowawczego?
    Dziękuję za odp.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

A skąd akurat 15 dni?
    Będą do wykorzystania po powrocie z urlopu.
    Tak, ale tylko przy rozwiązaniu umowy o pracę.
    Czy ten urlop mogę wykorzystać po powrocie z wychowawczego?
    Tak.

3. reklama
  4. gosias141

Dziękuję za odp.
    Przysługuje mi rocznie 26 dni urlopu, ale proporcjonalnie do dnia przejścia na wychowawczy (01.08.2011) kadrowa wyliczyła, że należne jest tylko 15 dni.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

No własnie myślałam, że tak Pani napisze. To nie jest poprawne wyliczenie.
    Przed urlopem przysługuje Pani pełny wymiar urlopu, gdyby Pani wróciła z urlopu w trakcie roku to wtedy urlop jest proporcjonalny. jasno stanowi o tym art 155(1) kodeksu pracy.

6. gosias141

Czy to oznacza, że po powrocie z u.wychowawczego (01.09.2011) będę miała do odebrania 26 dni urlopu wypoczynkowego za 2011r ?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Po powrocie z urlopu wychowawczego będzie Pani miała proporcjonalnie zredukowany urlop. Czy dobrze rozumiem, ze planuje Pani miesięczny urlop wychowawczy? Podaje Pani jako datę rozpoczęcia urlopu 1.08.2011, a datę zakończenia 1.09.2011.

8. gosias141

Przepraszam, pomyliłam rok. Powrót do pracy planuję na 01.09.2012.

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

A zatem za 2012 będzie Pani przysługiwać 4/12 urlopu, czyli 9 dni.

10. reklama
  11. gosias141

Czy dobrze rozumiem - za rok 2011 przysługuje mi 26 dni (pomimo że od sierpnia idę na wychowawczy), a za rok 2012 - 9 dni?

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

W mojej ocenie tak. Art. 155(1) dopuszcza bowiem instytucję skrócenia urlopu po jego zakończeniu, a nie w stosunku do okresu poprzedzającego urlop.

Poleć forum