reklama

Urlop wypoczynkowy przed powrotem na kolejny urlop wychowawczy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez zalgol, 2 Luty 2012.

1. zalgol

zalgol Fanka BB :)

Witam,
    Chciałabym się dowiedziec czy pracodawca jest zobowiązany do wyrażenia zgody na wybranie całego urlopu wypoczynkowego za rok 2012 w sytuacji kiedy poszłabym na kolejny urlop wychowawczy?
    Przebywałam na urlopie wychowawczym pół roku czyli do 31.12.2011 i od stycznia 2012 wróciłam do pracy. Zostało mi więc jeszcze 2,5 roku wychowawczego, z którego w całosci jestem zmuszona skorzystac i chciałabym najpierw wybrac cały mój urlop wypoczynkowy. Czy jest taka możliwość, ze pracodawca mi tego odmówi? Bądź zaproponuje ekwiwalent pienięzny za cały okres urlopu?

2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie.

Tak. Pracodawca nie ma obowiązku udzieania urlopu wypoczynkowego w okresie wskazanym przez pracownika.

Nie ma podstawy do wypłaty jakiegokolwiek ekwiwalentu. po zakończeniu urlopu wychowawczego wykorzysta Pani urlop wypoczynkowy z 2012 - oczywiscie zmniejszony proporcjonalnie o okres przebywania na urlopie wychowawczym.
    Prawdę mówiąc pracodawca straci na udzieleniu Pani urlopu teraz. Zakładając że ma Pani 26 dni urlpu i ze na urlopie wychowawczym będzie pani od 1.03.2012 do 31.12.2012 pracodawca ma do wyboru:
    - udzielić pani urlopu teraz - a na dziś przysluguje Pani 26 dni urlopu za 2012
    - udzielić pani urlopu po powrocie z urlopu wychowawczego - wtedy w wymiarze 2/12 z 26 dni czyli w wymiarze 5 dni.

Poleć forum