reklama

urlop wypoczynkowy przed urlopem wychowawczym

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez onionek, 9 Grudzień 2010.

1. onionek

onionek happy mama

witam.

w lutym konczy mi sie urlop macierzynski. zaraz po nim chce wykorzystac zalegly urlop wypoczynkowy z 2010 roku a po nim - w marcu - urlop z bierzacego roku. czy pracodawca ma obowiazek dac caly, przyslugujacy mi urlop za ten rok czy moze zgodzic sie wylacznie na kilka dni, ktore naliczone sa za mijajace miesiace tj. styczen, luty, marzec?
    i pytanie drugie: czy jesli bede juz na urlopie wypoczynkowym, moge pod jego koniec zlozyc podanie o urlop wychowawczy czy musze zrobic to stosunkowo wczesniej, np. przed urlopem wypoczynkowym? i jak ominac sytuacje, w ktorej pracodawca moglby mnie zwolnic przed pojsciem na u. wychowawaczy?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak, ma obowiązek udzielić urlopu w pełnym wymiarze. Ważne by o oba urlopy (zaległy i biezacy wnioskować łącznie.
    Moze Pani złożyc wniosek będąc na urlopie. Najlepiej zrobić to dwa tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia wychowawczego.
    Najlepiej nie mieć przerwy pomiedzy macierzyńskim, wypoczynkowym i wychowawczym.
    Prosze jednak pamietać, ze są sytuacje w których pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi na urlopie wychowawczym.

3. reklama
  4. onionek

onionek happy mama

Dziekuje za odpowiedz.

Jakie sytuacje ma Pani na mysli, w ktorych pracodawca moze wypowiedziec umowe pracownikowi na u. wychowawczym? Chodzi np. o sytuacje, w ktorej firma oglasza upadłość?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Oczywiście w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy umowy z pracownikami wygasają. NIemniej są inne przypadki, gdy wypowiedzenie umowy pracownikowi na wychowawczym jest mozliwe. Na przykłąd, jeżeli pracodawca zatrudnia min 20 pracowników, może zwolnić pracownika, który przebywa na urlopie wychowawczym min 3 m-ce na przykład z powodu likwidacji jego stanowiska pracy.

6. onionek

onionek happy mama

dziekuje.

Poleć forum