reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wypoczynkowy przed wychowawczym -czy to konieczność?

Diana_81

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Październik 2008
Postów
318
Miasto
Świętokrzyskie
Witam,
dowiedziałam się że "nie mam po co wracać" do pracy, więc po urlopie macierzyńskim wykorzystałam cały zaległy urlop wypoczynkowy za 2009 i 2010r, - kończy sie w 3 tyg lutego. Złożyłam wniosek o urlop wychowawczy, żeby być chronioną przed zwolnieniem, ale od pracodawcy dostałam pismo informujące mnie, że muszę wykorzystać cały urlop za 2011r zanim rozpocznę urlop wychowawczy. Czy tak jest istotnie? Dodam że okres wychowawczego wypada od lutego 2011 do lutego 2012 czyli na rok.
Boję się że jeżeli będę tak długo na urlopie wypoczynkowym, to pracodawca chcąc mnie zwolnić może mnie odwołać z tego urlopu i w jego trakcie zwolnić. Czy to możliwe czy sam fakt że wnioskuję o wychowawczy gwarantuje ochronę przed zwolnieniem?
Bardzo proszę o odpowiedź, nie wiem co mam zrobić.
pozdrawiam Diana
 
reklama
Witam,
dowiedziałam się że "nie mam po co wracać" do pracy, więc po urlopie macierzyńskim wykorzystałam cały zaległy urlop wypoczynkowy za 2009 i 2010r, - kończy sie w 3 tyg lutego. Złożyłam wniosek o urlop wychowawczy, żeby być chronioną przed zwolnieniem, ale od pracodawcy dostałam pismo informujące mnie, że muszę wykorzystać cały urlop za 2011r zanim rozpocznę urlop wychowawczy. Czy tak jest istotnie? Dodam że okres wychowawczego wypada od lutego 2011 do lutego 2012 czyli na rok.
Absolutnie nie ma takiego obowiązku. To Pani decyduje. Pracodawca nie moze nakazać Pani wykorzystania urlopu wypoczynkowego.


Boję się że jeżeli będę tak długo na urlopie wypoczynkowym, to pracodawca chcąc mnie zwolnić może mnie odwołać z tego urlopu i w jego trakcie zwolnić. Czy to możliwe czy sam fakt że wnioskuję o wychowawczy gwarantuje ochronę przed zwolnieniem?
Owszem możliwe. Co prawda kodeks pracy stanowi, że od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy jest Pani chroniona, ale ponieważ wniosek powinno się złożyć na 14 dni przed rozpoczęciem urlopu orzecznictwo zmierza w kierunku uznania, że ochrona obowiązuje właśnie te 14 dni przez rozpoczęciem urlopu.
 
Dziękuję Pani za odpowiedź,
jeszcze jedno- pracodawca uzasadnia to tym, że zostaną z moim niewykorzystanym urlopem i PIP może się przyczepić- dlaczego ten urlop nie został wykorzystany. Czy pracodawca nie może mi np. wypłacić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?
 
Do góry