reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlopy i zasiłki po urodzeniu dziecka

wiem, weźmie sobie rok tacierzynskiego i potem są świadczenia dla dziecka między drugim a trzecim rokiem życia, dzięki za pomoc
Nie wydaje mi się, że jest taka opcja, ale co kraj to obyczaj. Jeżeli skorzystasz z macierzyńskiego w Polsce to mąż raczej nie będzie mógł skorzystać z tego samego. Nawet jeżeli obowiązują go przepisy z innego kraju.
 
reklama
Nie wydaje mi się, że jest taka opcja, ale co kraj to obyczaj. Jeżeli skorzystasz z macierzyńskiego w Polsce to mąż raczej nie będzie mógł skorzystać z tego samego. Nawet jeżeli obowiązują go przepisy z innego kraju.
ok, to doczytam jeszcze jak to wyglada
 
Mam pytanie
Byłam zatrudniona do dnia porodu
W pracy usłyszałam ze zasiłek macierzyński mi nie przysługuje i mam sobie zrobić wniosek o świadczenie rodzicielskie (1000 przez rok)
Po tym wątku już sama nie wiem…
 
To jak najbardziej należy Ci się macierzyński. Nie wiem czemu w kadrach wprowadzili Cię w błąd ale złóż wniosek w ZUS o macierzyński. Twoje kadry doślą tylko druk z-3 żeby ustalić wysokość świadczenia.
minęło już 6 tygodni od porodu i złożyłam wniosek o świadczenie rodzicielskie
Mam tylko złożyć podpis ze nie pobieram właśnie zasiłku macierzyńskiego
 
minęło już 6 tygodni od porodu i złożyłam wniosek o świadczenie rodzicielskie
Mam tylko złożyć podpis ze nie pobieram właśnie zasiłku macierzyńskiego
Na pewno możesz to jeszcze odkręcić, a zasiłek macierzyński będzie dla Ciebie dużo bardziej korzystny, nawet jeśli zarabiałaś najniższą.
Po upływie 6 tygodni nie możesz jednak pobierać zasiłku w średniej wysokości czyli 81,5 % tylko tak jak już tu pisałam wcześniej 100% przez 20 tyg i później 70%. Ja składałam wniosek po chyba 5 tygodniach bo nie mogłam się zebrać :)
 
Na pewno możesz to jeszcze odkręcić, a zasiłek macierzyński będzie dla Ciebie dużo bardziej korzystny, nawet jeśli zarabiałaś najniższą.
Po upływie 6 tygodni nie możesz jednak pobierać zasiłku w średniej wysokości czyli 81,5 % tylko tak jak już tu pisałam wcześniej 100% przez 20 tyg i później 70%. Ja składałam wniosek po chyba 5 tygodniach bo nie mogłam się zebrać :)
dziękuję za informację
Czyli mogę złożyć wniosek przez ZUS PUE sama bez pracodawcy?
 
reklama
dziękuję za informację
Czyli mogę złożyć wniosek przez ZUS PUE sama bez pracodawcy?
Tak, złóż wniosek ZAM i dołącz akt urodzenia dziecka. Kadry chyba dostaną info, że mają dostarczyć Z-3. Dla pewności możesz zadzwonić na infolinię ZUS, są bardzo pomocni. Podpowiedzą czy jeszcze jakieś dokumenty musisz załączyć :)

Swoją drogą dziwi mnie takie podejście kadr. Ja nie jestem kadrową z wykształcenia, jestem księgową. Ale zajmuję się kadrami u nas w firmie. Jeśli mam jakiekolwiek wątpliwości to dzwonię na infolinię albo proszę o doradztwo firm zewnętrznych. Nie wprowadzam pracowników w błąd.
 
Do góry