reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlopy, świadczenia

clue

Zadomowiona(y)
Dołączył(a)
2 Maj 2008
Postów
1 046
Miasto
Warszawa
Znalazłam ciekawy wątek na Mamusiach sierpniowych i pozwoliłam sobie przekleic do nas jedną z odpowiedzi, nas też to dotyczy :
1. Urząd Stanu Cywilnego -zgłoszenie dziecka i odebranie odpisu aktu urodzenia.
Do 14 dni od porodu
Dokumenty: dowody osobiste rodziców, wniosek o wydanie aktu urodzenia w 3 kopiach, ewentualnie zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu jeżeli szpital sam nie wysyła, i odpis aktu małżeństwa rodziców jeżeli zawarte było w innym urzędzie stanu cywilnego.
2. Urząd Miasta trzeba odebrać PESEL
Po około miesiącu od zarejestrowania
Dokumenty: książeczka zdrowia dziecka lub odpis aktu urodzenia (w jednym z dokumentów urzędnik wpisze pesel)
3. Zakład Pracy Matki zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu macierzyńskiego
Dokumenty: odpis aktu urodzenia dziecka, PESEL (można donieść), oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka
4. Zakład pracy Ojca zgłoszenie urodzenia dziecka i urlopu okolicznościowego (2 dni)
Dokumenty: odpis aktu urodzenia, Pesel (można donieść)
Jedno z rodziców musi zgłosić dziecko w zakładzie pracy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
5. Przychodnia u mnie szpital odsyła dokumenty do zadeklarowanej przychodni a tam trzeba się zgłosić by wybrać lekarza i wypełnić deklarację lekarza i pielęgniarki a też położna jest powiadamiana i sama przychodzi, ale najlepiej zadzwoń do przychodni i się dowiedz jak jest u ciebie.
6 Spółdzielnia jeżeli mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym to musisz zgłosić nowego lokatora bo podniosą się niekkóre opłaty które zależą od zameldowanych osób.
7. Ubezpieczenie dodatkowe
Jeżeli podlegacie dodatkowemu ubezpieczeniu w pracy to możesz starać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. Wszystko zależy od zakładu pracy, bo u mojego męza wszystkim zajmuje się zakład pracy a u mnie sama muszę wypełnić wniosek z roszczeniem i dostarczyć agentowi obsługującemu naszą firmę.
8. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Miasta/Gminy
- "becikowe" - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
do 3 miesięcy od urodzenia dziecka
Dokumenty: wniosek o zapomogę (do odebrania w urzędach albo na ich stronie internetowej), ksero i oryginał do wglądu dowodu osobistego, odpis aktu urodzenia, PESEL 9mozna donieść), numer konta bankowego na które mają być przelane pieniążki.
- zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Jeżeli wasz dochód miesiączny rodziny nie przekroczył 504 zł na osobę to możesz się starać o zasiłek rodzinny 48 zł i dodatek za urodzenie dziecka 1000zł . Dochód bierzesz za 2007 rok. U mnie jest dodatkowo jeszcze 500 zł z urzędu miasta (taka mobilizacja do rodzenia dzieci:biggrin2:).
Dokumenty: wniosek o zasiłek, zaświadczenie o dochodach dla ciebie i małżonka z Urzędu Skarbowego za 2007 rok i ksero dowodów osobistych i odpis aktu urodzenia dziecka.
 
reklama
Clue - super rady znalazlaś!!!:-)
Chyba to wydrukuję i zostawię mojemu M żeby załatwił jak będę w szpitalu :tak::tak::tak:.
 
Dziewczynki, czy już coś wiadomo o dłuższym macierzyńskim oraz o tym, czy nas też obejmie:confused:
 
clue rzeczywiście fajny wątek, a moze wiecie coś dziewczyny na temat zgłoszenia dziecka do USC, gdy się nie jest małżeństwem,a tatuś chce,żeby dziecko miało jego nazwisko i czy oboje rodzice musza się tam stawić?
 
Odnośnie wydłużenia urlopu macierzyńskigo próbowałam znaleźć coś w internecie i z tego co tam wyczytałam to chyba plany narazie :-(
 
Gabi9 rodzice w komplecie muszą się tam stawic, bo matka musi wyrazic zgodę a tatus oświadcza, że jest tatusiem :-)
Wymagane dokumenty w przypadku uznania dziecka przed urodzeniem (przynajmniej u mnie - wiem bo we wtorek jesteśmy już z tatuśkiem umówieni w USC):
- dowody rodziców
- zaświadczenie o wieku ciąży
- odpis aktu urodzenia matki - u mnie nie był potrzebny, bo zadzwoniłam do USC i jak się dowiedziałam sporo udało im się wrzucic do kompa, wiec mój akt już mają u siebie.
Jak to wygląda po urodzeniu dziecka - pewnie podobnie, tylko zamiast zaświadczenia o wieku ciąży będzie chyba wymagany dokument ze szpitala o urodzeniu dziecka.

Ja to załatwiam przed urodzeniem dziecka, pogonie tatuska by załatwiał resztę spraw po urodzeniu. Ze szpitala wyjdzie z nazwiskiem tatuśka i ja już mam nadzieję nie będę potrzebna do latania po mieście z papierkami.

Pozdrawiam
Clue
 
Ostatnia edycja:
Antila jak plany sie urzeczywistnią podczas naszego macierzyńskiego to powinnyśmy miec prawo do dłuższego. Przynajmniej coś takiego obiło mi się o uszy.
 
clue rzeczywiście fajny wątek, a moze wiecie coś dziewczyny na temat zgłoszenia dziecka do USC, gdy się nie jest małżeństwem,a tatuś chce,żeby dziecko miało jego nazwisko i czy oboje rodzice musza się tam stawić?


Jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to dziecko wychodzi ze szpitala z nazwiskiem matki, a reszta jest tak jak napisała clue, oboje rodzice muszą sie zgłosić, tatuś oświadcza że jest ojcem dziecka , mama to potwierdza, jest pytanie czy mama zgadza sie zeby dziecko nosiło nazwisko ojca i gotowe, oczywiście potrzebne są dowody osobiste ( tylko nie wiem jak z aktem urodzenia matki i ojca czy są potrzebne, bo każdy urząd ma swoje wewnętrze zasady , w jednym trzeba dostarczyc w innym nie bo jest wszystko w systemie) , rodzice składają podpisy przed kierownkiem urzędu stanu cywilnego,na koniec otrzymuje się akt urodzeni dziecka i to wszystko, cała akcja trwa jaieś 10-15 minut.
 
Gabi my załatwiliśmy formalności w piątek. Potrzebne były nasze dowody reszta była w systemie , bo mój akt urodzenie był sporządzany w tym samym urzędzie. No i jeszcze zaświadczenie lekarskie potwierdzające wiek ciąży. Potem pani napisała podanie, które mój M podpisał, Na koniec przed Kierownikiem USC podpisaliśmy oficjalny akt i dostaliśmy odpis:-):-):-)
 
reklama
clue, Icedal, Antila bardzo dziękuję za informację, faktycznie może lepiej pozałatwiać te sprawy jeszcze przed porodem, żebym nie musiała później biegać, bo pewnie nie będę miała do tego głowy:-).
 
Do góry