reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

USG a bicie serca dziecka

Olunia1991

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
28 Maj 2019
Postów
51
Hej jestem w 14 tyg ciąży, dziś byłam na USG znam już płeć dziecka, wszystko jest w porządku, dzidzia jest zdrowa ale nadal lekarz nie włączył no bicia serca dziecka czy to oznacza coś złego?
 
reklama
Rozwiązanie
Podobno nie jest zalecane do 8go tygodnia, do tego czasu sprawdza się rytm m-modem, czyli graficznie. Od 9go tyg. można już dopplerem - z dźwiękiem.
Nic złego. Ja bicie serca swojego małego nigdy nie miałam puszczanego na usg, to podobno obciąża dziecko i cos mi tam jest z falami.. nie wiem jakos tak mi to lekarz tłumaczył, że bezpieczniej będzie nie puszczać bicia serca.
Pierwszy raz usłyszałam bicie na zwykłej wizycie kontrolnej jakoś ok 20tc i też nie przy usg, tylko takim jakby krążkiem który mi lekarz przyłożył do brzucha.
Btw. Jak masz jakieś wątpliwości zawsze lepiej pytać lekarza podczas wizyty,oni są bardziej wyspecjalizowani niz my
 
Lekarze nie włączają odgłosu na tym etapie. Póki co będzie liczyć z ekranu bicie serca. Później w wyższej ciąży pewnie posłuchasz [emoji6]
 
Wiele osób u tego samego lekarza oraz na tym etapie a także wcześniej słuchały już serduszka
Nie jest to jednak zalecane.

A co to znaczy "słychać bicie serca"? Uchem ani przy użyciu stetoskopu - nie słychać. Typowym detektorem tętna płodu też nie. Można w czasie badania usg użyć projekcji dopplerowskiej - wtedy aparat usg może zobrazować bicie serca "szumem w głośnikach", ale nie zaleca się takiego badania w tym okresie ciąży. Energia ultradźwięków jest wtedy dużo większa i mimo, że nie wykazano niekorzystnego działania na płód, bez wskazań medycznych nie powinno się tej opcji używać
 
reklama
Podobno nie jest zalecane do 8go tygodnia, do tego czasu sprawdza się rytm m-modem, czyli graficznie. Od 9go tyg. można już dopplerem - z dźwiękiem.
 
Rozwiązanie
reklama
Do góry