reklama

Ustalenie widzień ojca z dzieckiem

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez lolita2512, 22 Sierpień 2010.

  1. lolita2512

    lolita2512 Zaciekawiona BB

    Witam,chciałabym się dowiedzieć mniej więcej jak wygląda sprawa o ustalenie przez sąd widzeń ojca z dzieckiem gdy dziecko mieszka z matką w uk a ojciec w polsce (zameldowani jesteśmy wszyscy w polsce) .Czy ja jako matka moge wystąpić z takim wnioskiem do sądu polskiego? aby ustalić widzenia z góry dziękuję
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Czy ojciec dziecka wyraził zgodę na przeprowadzkę dziecka do UK?
     
  3. reklama
  4. lolita2512

    lolita2512 Zaciekawiona BB

    Witam , z ojcem dziecka nie ma problemów by dziecko mieszkało ze mną w Uk ,wyraża na to zgodę w tej kwestji się dogadujemy chociaż nie podpisywaliśmy nic na papierku ,problem polega na tym że ojciec nagle po prawie 3 latach naszego mieszkania w uk co wcześniej nawet nie dzwonił do dziecka,nagle zażyczył sobie że chce widzieć dziecko raz w miesiącu co jest dla mnie nie możliwe ponieważ dziecko chodzi do przedszkola tutaj a ja pracuję więc jestem w stanie przyjeżdżać do polski tylko 3 -4 razy do roku nie więcej, wcześniej nie było problemu że nie widział dziecka dłuższy czas a teraz chce widzenia raz w miesiącu prosze o pomoc czy ja mogę wnieść wniosek gdzie mamy stałe zameldowanie o ustalenie tych wizyt w polskim sądzie?
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Niestety niewiele Pani pomogę. Sąd Polski nie zajmie się tą sprawą, gdyż sądem własciwym jest sąd w rejonie miejsca zamieszkania dziecka, a to jest poza terytorium Polski. Polskie normy w tej sytuacji nie mają zastosowania.
     
  6. lolita2512

    lolita2512 Zaciekawiona BB

    Dziękuję Ale co w przypadku gdy w uk nie może odbyć się sprawa, ponieważ sąd odrzucił wniosek ?
     
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Niestety zdarza się tak i to nie tak rzadko. to wynik różnych systemów prawnych. Nic Pani nie zrobi. Może Pani jedynie wrócić i przebywajac z dzieckiem w Polsce uregulować sprawy.
     
  8. lolita2512

    lolita2512 Zaciekawiona BB

    Dziękuję za odpowiedz niestety wrócić nie mogę ponieważ nawet nie mam gdzie się zatrzymać i nie mogę sobie tak rzucić pracy bo z czegoś trzeba żyć, może jest na to jakieś rozwiązanie gdzieś ta sprawa w końcu musi się odbyć nie ma żadnych na to przepisów? wkońcu jesteśmy obywatelami polski
     
  9. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Owzem, ale sama Pani Polskę opuściła i na stałe zamieszkała w UK z wszelkim tego konsekwencjami -zmienia Pani język porozumiewania, wysokość opłacanych podatków i system prawny.
    Sprawy o ustalenie kontaktów podlegają rozpoznaniu przez sądy w Polsce jeśli dotyczą dzieci, których miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu jest w RP.
     
  10. reklama
  11. lolita2512

    lolita2512 Zaciekawiona BB

    Dziękuję mam jeszcze jedno pytanie . A czy na podstawie art. 569 kpc wlasciwym miejscowo jest sad opiekunczy miejsca zamieszkania osoby, kotrej postepowanie ma dotyczyc mogę zlozyc wniosek w sadzie rodzinnym (rejonowym) jednak w polsce?
     
  12. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Postępowanie dotyczy małoletniego dziecka, a ono w Polsce nie mieszka.
     

Poleć forum