reklama

Ustawa żlobkowa dla babci?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Madzia_pl, 8 Styczeń 2012.

 1. Madzia_pl

  Madzia_pl Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  Moja córka opiekuje się babcia. Babcia jest w trudnej sytuacji finansowej, jest na bezrobociu, wspomagamy ją trochę finansowo w zamian za opiekę nad dzieckiem. CO mam zrobić, by miała odprowadzone składki przez ZUS? czy Zus określi ile powinniśmy płacić babci za opiekę? Prosze o odpowiedź. Dziękuję.
   
 2. Tygrysek1985

  Tygrysek1985 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  hej ja pracuje na takiej umowie, chetnie pomoge,

  Aby były odprowadzane na Babcie składki musicie podpisać miedzy sobą umowę (mogę Ci przesłać wzór na podstawie mojej umowy) i to na tej umowie podajemy kwotę jaką placimy Babci, Zus jej nie ustala, tylko Rodzic. Następnie musisz się udać razem z Babcią do Zusu, który pomoże Wam wypisać dokumenty, u nas całość w Zusie nie trwała dłużej niż 10 minut, Państwo opłaca wszystkie składki od kwoty podanej na umowie oprócz składki chorobowej, tą opłaca Rodzic jeśli chce, ale to nie duża kwota. Osobną kwestię stanowi to, iż Babcia będzie musiała wykazać swój dochód do Urzędu Skarbowego, bo musi płacić podatek. Podatek może być opłacany co miesiąc lub raz w roku poporzez zeznanie roczne. zaraz dołącze Ci tu linka do tematu w którym rozmwiałam z Panią Prawnik na temat podatku.
  Myslę, ze pod tym linkiem znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na Twoje pytania, są tam też wypowiedzi, odpowiedzi Pani Prawnik:
  https://www.babyboom.pl/forum/porady-prawnika-f344/legalne-zatrudnienie-niani-53491/
   
  Ostatnia edycja: 8 Styczeń 2012
 3. reklama
 4. Madzia_pl

  Madzia_pl Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Z tego wynika, że mogę płacić babci co miesiąc inną kwotę, ale składki bedzie miec odprowadzane od kwoty podanej na umowie i w papierach ZUSu? A czy odprowadzanie podatku przez babcię to wysoka kwota (od kwoty 750zł)?
  bardzo prosże tez o wzór umowy.
  Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam
   
 5. Tygrysek1985

  Tygrysek1985 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak.

  18% -zasada ogólna. Jesli niania (babcia) nie ma innych dochodów pozostaje kwestia kwoty wolnej od podatku, poza tym nalezy uwzględnić koszty uzyskania przychodu itp. Realnie podatek będzie znacznie nizszy niż 18%.

  Podaj mi Twój emeil to Ci prześlę.
   
 6. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Zgodnie z umową kwota wypłacana w każdym miesiącu powinna być zgodna z kwotą w umowie. W przeciwnym razie poświadcza Pani/babcia nieprawdę.
   

Poleć forum