reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Utrata zatrudnienia po porodzie

Kejjt

Aktywna w BB
Dołączył(a)
30 Sierpień 2021
Postów
82
Czy mogę sama złożyć dokumenty do ZUS o zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?
Po pójściu na L4 ze względu na trudne początki z ciąża moja pracodawczyni zachowała sie jak rozkapryszona nastolatka i postanowiła zerwać wszelkie kontakty z pracownica, dodam że nie raczy odbierać telefonow w zakładzie pracy jej nie ma wiecznie posługuje się nowa pracownica. Co byście mogły mi doradzić?? Nie wiem jak mam się za to zabrać a za niedługo koniec umowy i bliżej porod🙈🙈
 
reklama
Gdzieś tu czytałam o jeżeli się mylę niech mnie ktoś poprawi. Jeżeli w dniu zakończenia umowy jesteś później niż w 12 tygodniu ciąży to umowa powinna się z automatu przedłużyć do dnia porodu. Jak mówię jak gadam głupoty niech mnie ktoś poprawi 🙂
 
Cytuję, bo tak ładnie nie napiszę:

Zgodnie z art. 63 ustawy zasiłkowej: Ubezpieczony może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku, jeżeli uważa, że zostały naruszone jego uprawnienia w tym zakresie. Należy działać na podstawie tej normy prawnej i bezpośrednio starać się o zasiłek w ZUS z pominięciem pracodawcy.

Gdy „ani prośbą ani groźbą” pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku złożenia druku Z-3 do ZUS i następuje klasyczny pat, to znaczy pracownik wyczerpał wszelkie możliwe działania, a ZUS „umywa” ręce twierdząc, że nic nie może zrobić bez współdziałania ze strony pracodawcy należy wystąpić do ZUS o wydanie decyzji w sprawie wnioskowanego zasiłku z ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to nie tylko zasiłku chorobowego, ale także zasiłku opiekuńczego czy zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca może nie dostarczyć np. wniosku ZAM do ZUS, wniosku o zasiłek macierzyński, co również spowoduje wspomniany pat.

źródło: Link do: PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ Z3 DO ZUS - Kancelaria Radcy Prawnego
 
Dokładnie tak umowa została przedłużona do dnia porodu, ale chodzi mi o to czy ja osobiście mogę złożyć wniosek o zasiłek macierzyński po utracie zatrudnienia
 
Cytuję, bo tak ładnie nie napiszę:

Zgodnie z art. 63 ustawy zasiłkowej: Ubezpieczony może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku, jeżeli uważa, że zostały naruszone jego uprawnienia w tym zakresie. Należy działać na podstawie tej normy prawnej i bezpośrednio starać się o zasiłek w ZUS z pominięciem pracodawcy.

Gdy „ani prośbą ani groźbą” pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku złożenia druku Z-3 do ZUS i następuje klasyczny pat, to znaczy pracownik wyczerpał wszelkie możliwe działania, a ZUS „umywa” ręce twierdząc, że nic nie może zrobić bez współdziałania ze strony pracodawcy należy wystąpić do ZUS o wydanie decyzji w sprawie wnioskowanego zasiłku z ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to nie tylko zasiłku chorobowego, ale także zasiłku opiekuńczego czy zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca może nie dostarczyć np. wniosku ZAM do ZUS, wniosku o zasiłek macierzyński, co również spowoduje wspomniany pat.

źródło: Link do: PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ Z3 DO ZUS - Kancelaria Radcy Prawnego
Dziękuję bardzo 🙂
 
Jeszcze raz dziękuję mam jeszcze 5-6 tyg więc jest szansa że jeszcze zmięknie pracodawczyni oby bo nie jem jak to będzie z czasem żeby latać po sądach przy maleńkim dziecku .
 
Jak wrócę do domu to postaram się znaleźć Ci odpowiednie paragrafy, które mówią o karach jakie mogą zostać nałożone na pracodawcę w związku z niedopełnieniem obowiązku dostarczenia dokumentów.

edit. Chyba na szybko mam to:

USTAWA z dnia 13 października 1998 r.o systemie ubezpieczeń społecznych:
Art. 98.

1. Kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika:
1) nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie,
2) nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
3) udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli,
4) nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie,
5) nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatąświadczeń z ubezpieczeń społecznych,
6) nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
6a) nie stwierdza nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie określonym w art. 41 ust. 7,
7) nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w formie określonej w art. 47a ust. 1 i 2,
podlega karze grzywny do 5 000 złotych.

A co do wystawienia druku Z-3 możesz postraszyć Kodeksem Karnym.
Kodeks Karny:
Art. 218. § 1.
Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 219. Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Jeszcze raz dziękuję mam jeszcze 5-6 tyg więc jest szansa że jeszcze zmięknie pracodawczyni oby bo nie jem jak to będzie z czasem żeby latać po sądach przy maleńkim dziecku .
Sama sobie szkodzi, że tak się zachowuje. Na Twoim miejscu po porodzie poszłabym osobiście do zakładu pracy z wnioskiem o zasiłek macierzyński (druk ZAM jeśli się nie mylę) i poprosiła ich o potwierdzenie na kopii, że otrzymali tego i tego dnia.
Jeśli nie wyślą do ZUSu to tak jak dziewczyny pisały, sama wystąpisz do ZUS o ustalenie prawa do zasiłku.
 
Do góry