reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

uznanie dziecka poczętego

giovannessa

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Lipiec 2010
Postów
826
Dzień dobry :-)

Jestem 1,5 roku po rozwodzie, ale nie wróciłam do swojego panieńskiego nazwiska z powodów głównie "technicznych" - wymiana dokumentów itp. Nazwiska byłego męża i tak używam jedynie w kontaktach służbowo-urzędowych.

Obecnie spodziewam się dziecka, ale w najbliższej przyszłości nie zamierzamy z jego tatusiem brać ślubu. Chcielibyśmy natomiast przeprowadzić taką procedurę, jak uznanie dziecka poczętego, żeby maleństwo od samego początku we wszystkich dokumentach (np.książeczka zdrowia, wydawana w szpitalu) miało nazwisko swojego ojca. Mniej więcej wiem, jak to przeprowadzić, mamy już odpowiednie zaświadczenie od ginekologa itd. - ale moje pytanie brzmi: gdyby coś stanęło na przeszkodzie (m.in.moje problemy zdrowotne, bo wiadomo, że do tego musimy zgłosić się w USC obydwoje i może się zdarzyć, że będzie to trudne do zorganizowania) - jakie dziecko będzie miało początkowo nazwisko do momentu uznania go formalnie już po urodzeniu? Mojego byłego męża czy moje panieńskie?

A drugie pytanie w związku z powyższym - gdyby dziecko miało początkowo mieć nazwisko mojego byłego męża, czego absolutnie sobie nie życzę, to czy nic z kolei nie stoi na przeszkodzie, żebym ja teraz sama złożyła wniosek o zmianę mojego nazwiska na panieńskie (z tego, co się orientuję, zostanie on raczej rozpatrzony pozytywnie), bo rozumiem, że w takim wypadku w ogóle potem nie byłoby wątpliwości z nazwiskiem?

Może to błahy problem, a może i niepotrzebna obsesja - ale naprawdę mam niemiłe wspomnienia ze związku małżeńskiego :-)

Z góry dziękuję pięknie za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :-)
 
reklama
Nazwiska byłego męża i tak używam jedynie w kontaktach służbowo-urzędowych.
Tego szczerze mówiąc nie rozumiem. Co to znaczy "tylko w kontaktach służbowo-urzędowych"? Z postu wynika, ze nazywa się Pani po prostu tak jak Pani były mąż. Nie można używać w sprawach służbowych jedego nazwiska a w prywatnych innego.

Obecnie spodziewam się dziecka, ale w najbliższej przyszłości nie zamierzamy z jego tatusiem brać ślubu. Chcielibyśmy natomiast przeprowadzić taką procedurę, jak uznanie dziecka poczętego, żeby maleństwo od samego początku we wszystkich dokumentach (np.książeczka zdrowia, wydawana w szpitalu) miało nazwisko swojego ojca.
W książeczce zdrowia i tak wpiszą to co Pani oswiadczy. Wszak najpierw uzyskuje się książeczkę przy wypisie ze szpitala a potem rejestruje dziecko w USC.

jakie dziecko będzie miało początkowo nazwisko do momentu uznania go formalnie już po urodzeniu? Mojego byłego męża czy moje panieńskie?
W Pani sytuacji, w razie gdy ojciec nie uzna dziecka (przed jego urodzeniem lub w chwili rejestracji dziecka w USC), dziecko nosić będzie Pani nazwisko. Nazwisko, które będzie Pani nosić w chwili rejestracji dziecka w USC.

to czy nic z kolei nie stoi na przeszkodzie, żebym ja teraz sama złożyła wniosek o zmianę mojego nazwiska na panieńskie (z tego, co się orientuję, zostanie on raczej rozpatrzony pozytywnie), bo rozumiem, że w takim wypadku w ogóle potem nie byłoby wątpliwości z nazwiskiem?
Może Pani wnioskować o zmianę swojego nazwiska na panieńskie. Jest to powrót do nazwiska noszonego w przeszłości, wiec nie powinno być problemu. Niemniej procedura trwa, a ponieważ nie znam stopnia zaawansowania Pani ciązy nie wiem na ile realne jest zdążenie przed porodem.
 
Tego szczerze mówiąc nie rozumiem. Co to znaczy "tylko w kontaktach służbowo-urzędowych"? Z postu wynika, ze nazywa się Pani po prostu tak jak Pani były mąż. Nie można używać w sprawach służbowych jedego nazwiska a w prywatnych innego.
Można :-) Po prostu wśród znajomych używam dawnego nazwiska, a na dokumentach niestety podpisuję się tym "niechcianym". Ale to akurat mało ważne :-)


W książeczce zdrowia i tak wpiszą to co Pani oswiadczy. Wszak najpierw uzyskuje się książeczkę przy wypisie ze szpitala a potem rejestruje dziecko w USC.
Właśnie słyszałam, że wpiszą moje nazwisko, bo nie mają prawa wpisywać sobie, co ja sobie zażyczę... chyba że będę dysponować już oficjalnym aktem uznania dziecka poczętego...


W Pani sytuacji, w razie gdy ojciec nie uzna dziecka (przed jego urodzeniem lub w chwili rejestracji dziecka w USC), dziecko nosić będzie Pani nazwisko. Nazwisko, które będzie Pani nosić w chwili rejestracji dziecka w USC.
No właśnie, a co na to może zrobić były mąż??? Poda mnie do sądu??? Przecież to nie jego dziecko i nie ma prawa do jego nazwiska?


Może Pani wnioskować o zmianę swojego nazwiska na panieńskie. Jest to powrót do nazwiska noszonego w przeszłości, wiec nie powinno być problemu. Niemniej procedura trwa, a ponieważ nie znam stopnia zaawansowania Pani ciązy nie wiem na ile realne jest zdążenie przed porodem.
Cóż, chyba najlepiej będzie jednak się zorganizować i załatwić wszystko jak najszybciej, żeby po prostu mieć ten akt uznania w ręce :-)

Dziękuję bardzo za odpowiedź :-)
 
Właśnie słyszałam, że wpiszą moje nazwisko, bo nie mają prawa wpisywać sobie, co ja sobie zażyczę... chyba że będę dysponować już oficjalnym aktem uznania dziecka poczętego...
Nie do końca. Szpital nie wymaga dokumentów (dot. uznania, małżeństwa itp). Nie zawsze (nawet po załatwieniu wszystkich formalności) dziecko nazywa się tak jak matka. Część kobiet po ślubie zostaje przy swoim nazwisku, a dziecko ma nosić wg ustaleń małżonków nazwisko ojca. Czy wtedy musi Pani okazywać akt małzeństa?


No właśnie, a co na to może zrobić były mąż??? Poda mnie do sądu??? Przecież to nie jego dziecko i nie ma prawa do jego nazwiska?
Jesli ojciec dziecka nie uzna go (niezaleznie od tego czy nie chce czy nie zdaży) dziecko będzie nosić Pani nazwisko (do czasu uznania). PANI nazwisko. A to, że jest to Pani nazwisko po byłym mężu to nie ma nic do rzeczy.


Cóż, chyba najlepiej będzie jednak się zorganizować i załatwić wszystko jak najszybciej, żeby po prostu mieć ten akt uznania w ręce :-)
To bardzo słuszna koncepcja :)
 
Nie do końca. Szpital nie wymaga dokumentów (dot. uznania, małżeństwa itp). Nie zawsze (nawet po załatwieniu wszystkich formalności) dziecko nazywa się tak jak matka. Część kobiet po ślubie zostaje przy swoim nazwisku, a dziecko ma nosić wg ustaleń małżonków nazwisko ojca. Czy wtedy musi Pani okazywać akt małzeństa?
Właśnie tego nie wiem, po prostu słyszałam, że jeśli chcę, żeby wpisać dziecku do książeczki inne nazwisko niż moje, muszę mieć na to jakiś dokument. Więc być może i akt małżeństwa trzeba w niektórych wypadkach okazywać... A może to i od szpitala i panujących w nim zasad zależy...


Jesli ojciec dziecka nie uzna go (niezaleznie od tego czy nie chce czy nie zdaży) dziecko będzie nosić Pani nazwisko (do czasu uznania). PANI nazwisko. A to, że jest to Pani nazwisko po byłym mężu to nie ma nic do rzeczy.
Ja się właśnie m.in. obawiałam - oprócz osobistych uraz - że były mąż może mi robić jakieś problemy z tego tytułu, a tego wolałabym uniknąć, bo wiem, do czego jest zdolny :-) Ale jeśli nie będzie miał nic do gadania na ten temat, to sprawa jest w sumie jasna.

Właśnie zdecydowaliśmy, że załatwimy tą sprawę już jutro, chyba że to jeszcze według przepisów za wcześnie, ale nic o tym nigdzie nie wyczytałam - więc nie zawracam już Pani głowy :-)

Dziękuję za pomoc, trochę mi się rozjaśniło :-)
 
Do góry