reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Uznanie dziecka ze związku pozamałżeńkiego

Nicole1981

Początkująca w BB
Dołączył(a)
16 Sierpień 2010
Postów
23
Witam
Spodziewam się dziecka z mężczyzną, który nie jest moim mężem. Formalne jestem zamężna z kimś innym. Obydwoje z obecnym partnerem chcemy, by dziecko nosiło jego nazwisko. Czy potrzebna jest sprawa sądowa? Nie chcę by dziecko nosiło nazwisko kogoś, kto nie jest jego ojcem.
 
reklama
Nie ma Pani wyboru, bo dziecko w świetle prawa jest dzieckiem Pani męża. Niemniej tuż po urodzeniu dziecka może Pani (lub Pani mąż) wystąpić o sądowe zaprzeczenie ojcostwa. Po tym postępowaniu bilogiczny ojciec może domagać się uznanaia ojcostwa lub po prostu uznać dziecko.
 
Rozumiem.
Mam jeszcze takie pytania:
1. Czy takie postępowanie jest płatne?
2. Czy mąż może się zrzec dziecka przed narodzinami?
3. Czy o zrzeczenie ojcostwa mogę wystąpić we wniosku rozwodowym, czy to musi być oddzielny wniosek?
4. Do jakiego sądu się zwrócić - rejonowego (w którym miałam sprawę o alimenty), czy okręgowego (gdzie odbędzie się sprawa rozwodowa) ?
 
1. Czy takie postępowanie jest płatne?
Zaprzeczenie ojcostwa - wpis 200 zł

2. Czy mąż może się zrzec dziecka przed narodzinami?
Dziecka nie można się zrzec. Prawo nie przewiduje takiej mozliwości.

3. Czy o zrzeczenie ojcostwa mogę wystąpić we wniosku rozwodowym, czy to musi być oddzielny wniosek?
Nie ma czegoś takiego jak "zrzeczenie ojcostwa". W Pani przypadku trzeba przeprowadzić postępowanie w celu zprzeczenia ojcostwa. Postępowanie musi być odrębne.

4. Do jakiego sądu się zwrócić - rejonowego (w którym miałam sprawę o alimenty), czy okręgowego (gdzie odbędzie się sprawa rozwodowa) ?
Mąż matki ma prawo wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, a w przypadku, gdy pozew taki wnosi matka, musi to zrobić nie później niż do ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca życia Pozew należy złożyć w sądzie rejonowym.
 
Witam ponownie. Poinformowałam męża, jaka jest sytuacja, ale on stwierdził kategorycznie, że go to nie obchodzi i na żadną rozprawę się nie stawi. Że się wyprowadził i nikt go nie znajdzie, nawet sąd. Jestem załamana i nie wiem, co dalej:(
 
Trudno, postępowanie odbedzie się bez niego.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa meża matki może wytoczyć matka, czyli Pani. Na złożenie pozwu ma Pani 6 mieisęcy od dnia urodzenia się dziecka. W postępowaniu musi Pani udowodnić, że Pani maż nie jest ojcem dziecka (własne wyjaśnienia, zeznania świadków, dowody z dokumentów czy badań DNA). Pozew wnosi Pani do sądu rejonowego (art. 17 pkt 1 KPC) własciwego dla miejsca zamieszkania powoda, czyli w tym wypadku Pani.
 
Czy w przypadku zlecenia przez sąd badań DNA, będę ponosić koszty tych badań?
Czy we wniosku o zaprzeczenie ojcostwa mogę jednocześnie wnosić o uznanie ojcostwa biologicznego ojca i przyznanie dziecku jego nazwiska?
 
Ostatnia edycja:
Czy w przypadku zlecenia przez sąd badań DNA, będę ponosić koszty tych badań?
Sąd zleca badania i to sąd za nie płaci. Niemniej po zakończeniu postepowania sad może obciążyć Panią kosztami postępowania.


Czy we wniosku o zaprzeczenie ojcostwa mogę jednocześnie wnosić o uznanie ojcostwa biologicznego ojca i przyznanie dziecku jego nazwiska?
A czy musi Pani ojcostwo ustalać sądownie? Wiąże sie to z czasem, kosztami, zeznaniami świadków itp. Nie lepiej jak ojcec dziecka uzna je w USC?
 
reklama
Do góry