reklama

Uznanie dziecka ze związku pozamałżeńkiego

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Nicole1981, 17 Sierpień 2010.

  1. Nicole1981

    Nicole1981 Zaciekawiona BB

    Witam
    Spodziewam się dziecka z mężczyzną, który nie jest moim mężem. Formalne jestem zamężna z kimś innym. Obydwoje z obecnym partnerem chcemy, by dziecko nosiło jego nazwisko. Czy potrzebna jest sprawa sądowa? Nie chcę by dziecko nosiło nazwisko kogoś, kto nie jest jego ojcem.
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Nie ma Pani wyboru, bo dziecko w świetle prawa jest dzieckiem Pani męża. Niemniej tuż po urodzeniu dziecka może Pani (lub Pani mąż) wystąpić o sądowe zaprzeczenie ojcostwa. Po tym postępowaniu bilogiczny ojciec może domagać się uznanaia ojcostwa lub po prostu uznać dziecko.
     
  3. reklama
  4. Nicole1981

    Nicole1981 Zaciekawiona BB

    Rozumiem.
    Mam jeszcze takie pytania:
    1. Czy takie postępowanie jest płatne?
    2. Czy mąż może się zrzec dziecka przed narodzinami?
    3. Czy o zrzeczenie ojcostwa mogę wystąpić we wniosku rozwodowym, czy to musi być oddzielny wniosek?
    4. Do jakiego sądu się zwrócić - rejonowego (w którym miałam sprawę o alimenty), czy okręgowego (gdzie odbędzie się sprawa rozwodowa) ?
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zaprzeczenie ojcostwa - wpis 200 zł

    Dziecka nie można się zrzec. Prawo nie przewiduje takiej mozliwości.

    Nie ma czegoś takiego jak "zrzeczenie ojcostwa". W Pani przypadku trzeba przeprowadzić postępowanie w celu zprzeczenia ojcostwa. Postępowanie musi być odrębne.

    Mąż matki ma prawo wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, a w przypadku, gdy pozew taki wnosi matka, musi to zrobić nie później niż do ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca życia Pozew należy złożyć w sądzie rejonowym.
     
  6. Nicole1981

    Nicole1981 Zaciekawiona BB

    Dziękuję bardzo za pomoc:)
     
  7. Nicole1981

    Nicole1981 Zaciekawiona BB

    Witam ponownie. Poinformowałam męża, jaka jest sytuacja, ale on stwierdził kategorycznie, że go to nie obchodzi i na żadną rozprawę się nie stawi. Że się wyprowadził i nikt go nie znajdzie, nawet sąd. Jestem załamana i nie wiem, co dalej:(
     
  8. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Trudno, postępowanie odbedzie się bez niego.

    Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa meża matki może wytoczyć matka, czyli Pani. Na złożenie pozwu ma Pani 6 mieisęcy od dnia urodzenia się dziecka. W postępowaniu musi Pani udowodnić, że Pani maż nie jest ojcem dziecka (własne wyjaśnienia, zeznania świadków, dowody z dokumentów czy badań DNA). Pozew wnosi Pani do sądu rejonowego (art. 17 pkt 1 KPC) własciwego dla miejsca zamieszkania powoda, czyli w tym wypadku Pani.
     
  9. Nicole1981

    Nicole1981 Zaciekawiona BB

    Czy w przypadku zlecenia przez sąd badań DNA, będę ponosić koszty tych badań?
    Czy we wniosku o zaprzeczenie ojcostwa mogę jednocześnie wnosić o uznanie ojcostwa biologicznego ojca i przyznanie dziecku jego nazwiska?
     
    Ostatnia edycja: 22 Sierpień 2010
  10. reklama
  11. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Sąd zleca badania i to sąd za nie płaci. Niemniej po zakończeniu postepowania sad może obciążyć Panią kosztami postępowania.


    A czy musi Pani ojcostwo ustalać sądownie? Wiąże sie to z czasem, kosztami, zeznaniami świadków itp. Nie lepiej jak ojcec dziecka uzna je w USC?
     
  12. Nicole1981

    Nicole1981 Zaciekawiona BB

    Rzeczywiście, tak będzie prościej i szybciej. Dziękuję i pozdrawiam:-)
     

Poleć forum