reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

uznanie ojcostwa i alimenty

Dołączył(a)
27 Lipiec 2010
Postów
6
Witam! Jestem w ciaży i własnie facet mnie zostawił... Martwie sie co to bedzie gdy dziecko sie urodzi, ponieważ ojciec dziecka pracuje za granica (jest to legalna praca) ale jest chyba tutaj w Polsce zameldowany. I co to bedzie jezeli nie przyjedzie i nie pójdzie ze mna do USC i nie uzna dziecka? Jak mam wtedy postapic?
 
reklama
Witam
Odnośnie uznania dziecka przez ojca, powiedział ze przyjedzie ale to było wczesniej i teraz boje sie ze nie przyjedzie do polski i nie uzna dziecka badz np powie ze nie dostał wolnego i co ja wtedy mam zrobic?
Alimenty, tak chciałabym zeby płacił mi alimenty i co wtedy jak np nie przyjedzie i nie uzna dziecka, nie stawi sie na sprawie o alimenty?
 
Jesli ojciec dziecka nie uzna dziecka moze Pani wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa (w jednym pozwie moze Pani tez wystąpić o alimenty). Moze Pani wnosić o przeprowadzenie postępowania pod nieobecność partnera.
 
dobry wieczór :) mam jeszcze jedno pytanie odnośnie aktu urodzenia dziecka bo jak nie bedzie ojca dziecka ze mna w USC to co mam podac w danych ojca?
 
reklama
Art. 42 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego stanowi:
1. Jeżeli stosownie do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki, dane dotyczące osoby ojca wpisuje się tylko w razie uznania dziecka przez ojca lub sądowego ustalenia ojcostwa.
2. Jeżeli nie nastąpiło uznanie dziecka lub sądowe ustalenie ojcostwa, wpisuje się do akt urodzenia dziecka jako imię ojca - imię wskazane przez przedstawiciela ustawowego dziecka, a w braku takiego wskazania - jedno z imion zwykle w kraju używanych oraz jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe - nazwisko matki z odpowiednią adnotacją w rubryce "Uwagi".

Jesli zatem ojciec nie uzna dziecka (lub do czasu aż je uzna) w rubryce ojciec zostanie wpisane imię męskie jakie Pani poda (a jak Pani nie poda wybierze je urzędnik) i Pani nazwisko. Niemniej w rubryce adnotacje/uwagi podana zostanie informacja o sposobie uzupełnienia tej rubryki.
 
Do góry