reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

W co się bawić z dzieciaczkami?

majandra

Mamusia Maciusia 17/08/07
Dołączył(a)
15 Styczeń 2007
Postów
7 555
Miasto
z brzucha mojej mamy ;)
Pozwoliłam sobie stworzyć ten wątek jak pierwsza, bo Hruda jest w potrzebie. Luandzia, wybacz.:zawstydzona/y:


Pomysły ściągnięte z naszego forum, ale już nie pamiętam dokładnie z jakiego miesiąca:-p

24 tyg.
baw sie w upuszczanie i podnoszenie
baw się w dawanie i zbieranie
często powtarzaj jego imię
pokazuj czynności i ich skutki (np. potocz piłkę i powiedz ,że sie toczy)
gdy daje znać ,że chce bys przyszła podejdź do niego wyciągając ręce, zawołaj po imieniu
baw sie w podskakiwanie
baw sie w samoloty
kładź go obok siebie i odrywajcie od podłoża tułów i ramiona
wynagradzaj go za powyciąganie rączek podnoszeniem do góry
baw się w patataj
rozwijaj precyzje palców dając mu rozmaite pokarmy, które może jeść rękoma
zacznij je uczyć samodzielnie łyżką
pokaż jak przekładać przedmioty z ręki do ręki
mocno gestykuluj prowokuj by cię naśladowało, ucz go nowych gestów
nadal przedstawiaj mu obcych
28 tyg.
pokaż dziecku jego odbicie w lustrze i wymów jego imię. Mów: "to jest …………….., to ty"
używaj NIE do wyrażania sprzeciwu
powtarzaj wszystkie dźwięki wydawane przez dziecko "ba", "ma", da
zachęcaj do samodzielnego jedzenia np. chrupki
rozwijaj niezależność pozwalając jeść samemu: zostawiaj je samo z miseczką niech je palcami, potem dokarm go łyżeczką rozwijaj niezależność pozwalając jeść samemu
podawaj dużo pokarmów do ręki
rozwijaj zdolność chwytania przez dawanie mu coraz mniejszych kawałków jedzenia-tak małe jak tylko jest w stanie uchwycić
aby zachęcić do podnoszenia główki w leżeniu na plecach układaj zabawki TUŻ poza zasięgiem ręki
wprowadzaj jak najwięcej zabaw na stojąco
przy każdej okazji dotykaj je i pozwalaj się dotykać
organizuj zabawy angażujące dotyk:kasi,kosi; sroczka kaszkę warzyła
naśladuj odmienne intonacje gaworzenia
wprowadzaj nowe dźwięki i czekaj na odpowiedź
ćwicz ssanie, lizanie, dmuchanie
śpiewaj, powtarzaj rymowanki
śmiej sie często i chichocz
mów powoli i wyraźnie, gestami, mimiką, gestykulacją pokazuj co dane słowo znaczy
odpowiadaj gaworzeniem na gaworzenie
gdy wymówi coś co przypomina słowo powtórz je, a dziecko pochwal, powiedz "ma", roześmiej się i je przytul



32 tyg:
wprowadź zabawki z użyciem wody: daj mu garnuszki, dzbanki, by mógł nalewać, wylewać napełniać
kładź zabawki TUŻ poza zasięgiem ręki
podnoś mu upuszczone, gdy o to prosi
wprowadzaj gry angażujące ciało jak "kosi, kosi '
zachęcaj do samodzielnego jedzenia
zaczyna rozumieć co znaczy nie, przejawiać opór
zachęcaj do przesuwania sie na pośladkach: siadaj z dala i wyciągnij ręce
przygotuj nóżki do chodzenia przez zabawy w stawanie i podskakiwanie na twoich kolanach, na łóżku, w wannie
zaspokajaj zamiłowanie do hałasu: dawaj łyżki, pokrywki, bębenek
naucz podnosić klocek i ustawiać na drugim

36 tyg.
zachęcaj do stawania przy stabilnych meblach
pokazuj jak trzymać rączki by utrzymać równowagę
naucz je przechylać sie do tylu i na boki tak by nie tracił równowagi: układaj zabawki tuz poza zasięgiem z boków i z przodu
pokaż jak siadać z pozycji stojącej: zginaj mu kolana i stawy biodrowe
pokaż mu ,że dwa klocki są tej samej wielkości i objętości ustawiając je na sobie i obok
baw3 sie we wskazywanie różnych rzeczy
daj mu do zabawy drobne przedmioty ( pod kontrolę) jak kasztany, żołędzie, groch, rodzynki.
Przynajmniej raz dziennie daj do jedzenia drobno pokrojone ( ale kawałki) pożywienia, które może podnosić i wkładać do buzi.
naśladujodmienne intonacje
mów wolno, wyraźnie i poprawnie
zachowaniem, mimiką gestem pokazuj co znaczą słowa
gaworz z dzieckiem
ale mów też dużo normalnym tonem

wprowadź dźwięk i poczekaj na odpowiedź
NIE mów wyraźnie i dobitnie, stanowczo, by rozumiało,że to negowanie
dotykaj i pozwalaj sie dotykać

non stop do 36 tyg:
odnoś sie do dziecka pozytywnie
wyrażaj otwarcie co czujesz
Uśmiechaj sie
używaj tonów łagodnych i wysokich
dotykaj i fizycznie okazuj uczucia
zachęcaj bez końca
nagradzaj często
chwal stale
ZAWSZE wymawiaj jego imię z miłością
jak najczęściej mów ,że go kochasz
zawsze reaguj, gdy dziecko chce byś sie nim zajęła ( w przeciwnym razie uzna,że nie jest dla ciebie ważne i przestanie cię prosić)
nawiązuj kontakt wzrokowy, obracaj sie przodem, używaj gestów i dotyku
nie zwracaj sie do niego w sposób negatywny, odwracaj jego uwagę



 
reklama
Majandra - ty to jestes jak przyczajony tygrys lub ukryty smok...nie wiadomo skad ale zawsze 'zaatakujesz' w potrzebie...dzieki wielkie.
W zasadzie wszystko juz przerobilismy( co nie wymaga Stasiowego stania) za wyjatkiem samodzielniego jedzenia...moze dzis zaryzykuje...jakis plaszcz, sztormiak potrzebny;-):laugh2:
A jaka ksiazka? mozesz dac namiary?
 
Fajny temat :-) czy wszystko przerobione mamy to nie wiem, ale z pewnością pobawimy się w rzeczy wymienione,

Majadra jaka to książka???
 
Na watku glownym pisalyscie o muzyce wiec proponuje od tego zaczac.Podobno kazde dziecko rodzi sie ze sluchem absolutnym ale pozniej na skutek braku odpowiedniej stymulacji a takze czynnikow szkodliwych dla sluchu np halasu ta umiejetnosc zanika. Wiec dziewczyny jak najczesciej puszczajcie waszym dzieciaczkom muzyke, spiewajcie im , tanczcie itd
A jaka muzyke ?
ja mojej Zuzi puszczam przywolanego juz przez was Raimonda Lap-a
"Usypianki bobas"
"Klasyka bobasa"
"Mozart dla bobasa"
Klavell mozesz je sciagnac z niemieckiego ituna (ale odplatnie)
i jeszcze płyty z serii "Muzyczna akademia rozwoju" byly dodawane do "Dziennika"
Sa tam plyty z utworami : Bacha ,Beethovena,Mozarta,Chopina .Vivaldiego i jeszcze kilku.
Mam tez kolysanki Mini Mini
A czego wy sluchacie?
 
Ksiazki ktore mam wiec pozwole sobie na mini recenzje.
"Zabawy fundaMentalne" nie polecam pojecia nie mam dlaczego ta seria ma tyle nagrod i jest hitem "Mamo to ja"??? Nie dowiedzialam sie z tych ksiazeczek niczego nowego.
"Naucz male dziecko myslec i czuc" bardzo fajna ksiazeczka w ktorej w skocie opisana jest nauka czytania malych dzieci (od urodzenia), nauka matematyki, nauka gry na instrumentach metoda suzuki. Autorka wyjasnia tez dlaczego nie powinno sie wkladac dzieci do chodzikow.
"365 dni z kochany malenstwem zabawa i poznawanie swiata z dziecmi od noworodka do dwulatka" POLECAM dla mnie super mnostwo pomyslow na zabawy z dzieckiem (jest tez kontynuacja tej ksiazki dla starszych dzieci)
Troche nie o rozwoju ale co tam bylo o eko-kosmetykach bedzie i o eko-odzywianiu
"Odzywiaj dziecko w zgodzie z natura" Bozena Zak-Cyran
Majandra nie mam tej ksiazki o ktorej piszesz ale niestety slyszalam nie najlepsze opinie (ze same truizmy o ktorych takie DOSWIADCZONE mamy jak my juz dawno wiedza) ale moze to tylko moja kolezanka tak mysli....? Napisz jak dojdzie
 
Na watku glownym pisalyscie o muzyce wiec proponuje od tego zaczac.Podobno kazde dziecko rodzi sie ze sluchem absolutnym ale pozniej na skutek braku odpowiedniej stymulacji a takze czynnikow szkodliwych dla sluchu np halasu ta umiejetnosc zanika. Wiec dziewczyny jak najczesciej puszczajcie waszym dzieciaczkom muzyke, spiewajcie im , tanczcie itd
A jaka muzyke ?
ja mojej Zuzi puszczam przywolanego juz przez was Raimonda Lap-a
"Usypianki bobas"
"Klasyka bobasa"
"Mozart dla bobasa"
Klavell mozesz je sciagnac z niemieckiego ituna (ale odplatnie)
i jeszcze płyty z serii "Muzyczna akademia rozwoju" byly dodawane do "Dziennika"
Sa tam plyty z utworami : Bacha ,Beethovena,Mozarta,Chopina .Vivaldiego i jeszcze kilku.
Mam tez kolysanki Mini Mini
A czego wy sluchacie?

O to u mnie chyba był totalny brak stymulacji bo ja śpiewać to nie potrafię i moze jednak bym oszczędziła Igorkowi moich śpiewów a co najlepsze ja uwielbiam tak sobie pośpiewać hihihihi i to pewnie będzie ta zła stymulacja dla młodego;-):-D:-D:-D:-D:-D
 
reklama
Ja tez nie mam super glosu a spiewam malej caly czas i moj maz (NIE ZNAM NIKOGO KTO SPIEWA GORZEJ NIZ ON NO MOZE MANDARYNA:-D) tez ale mysle ze to mozna podciagnac pod ta korzystna stymulacje bo od serca przeciez :-)
 
Do góry