reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

w jaki sposób naliczany jest zasiłek macierzyński?

Dołączył(a)
19 Październik 2011
Postów
12
Miasto
Poznań
Witam,

chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób można obliczyć podstawę zasiłku macierzyńskiego?
Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony od 8 stycznia 2012r. do 31.12.2013r. i jestem w tej chwili w 6 miesiącu ciąży - od 1 marca 2012 będę musiała iść na zwolnienie lekarskie (problemy zdrowotne). Jakie miesiące będą brane pod uwagę przy obliczaniu zasiłku macierzyńskiego? Czy niepełny styczeń też będzie tu brany pod uwagę? Czy tylko wynagrodzenie za miesiąc luty? Wiem, że oblicza się średnie wynagrodzenie brane z 12 miesięcy, a co w przypadku, kiedy jestem zatrudniona od 8 stycznia? Będę wdzięczna za odpowiedź.
 
reklama
Jeśli będzie Pani na chorobowym do końca ciąży, to zasiłek macierzyński otrzyma Pani wg takiej samej podstawy, jak chorobowy, czyli podstawą będzie płaca z lutego (jeśli do 1. marca nie będzie Pani miała ani jednego dnia zwolnienia lekarskiego) zgodnie z art. 36 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

"1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
2. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia."
 
Do góry