reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

w jaki sposób naliczany jest zasiłek macierzyński?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez aquarios, 21 Luty 2012.

 1. aquarios

  aquarios

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,

  chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób można obliczyć podstawę zasiłku macierzyńskiego?
  Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony od 8 stycznia 2012r. do 31.12.2013r. i jestem w tej chwili w 6 miesiącu ciąży - od 1 marca 2012 będę musiała iść na zwolnienie lekarskie (problemy zdrowotne). Jakie miesiące będą brane pod uwagę przy obliczaniu zasiłku macierzyńskiego? Czy niepełny styczeń też będzie tu brany pod uwagę? Czy tylko wynagrodzenie za miesiąc luty? Wiem, że oblicza się średnie wynagrodzenie brane z 12 miesięcy, a co w przypadku, kiedy jestem zatrudniona od 8 stycznia? Będę wdzięczna za odpowiedź.
   
 2. reklama
 3. Melulu

  Melulu TP 15.01.2009 r.

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeśli będzie Pani na chorobowym do końca ciąży, to zasiłek macierzyński otrzyma Pani wg takiej samej podstawy, jak chorobowy, czyli podstawą będzie płaca z lutego (jeśli do 1. marca nie będzie Pani miała ani jednego dnia zwolnienia lekarskiego) zgodnie z art. 36 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

  "1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
  2. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia."
   

Poleć forum