reklama

Walentynki czy Noc Kupały

Temat na forum 'Pogaduszki' rozpoczęty przez Mamuska, 14 Luty 2007.

 1. Mamuska

  Mamuska mama Maciaska i Meduzki!

  Mamy 14 lutego. Polaków zapewne znowu ogarnie szał wręczania sobie kwiatów, czekoladek, serduszek, czy tez innych walentynek i wysyłania smsów z głupawymi wierszykami. Poddalismy się modzie, która przyszła z zachodu. Dzień Świetego walentego czyli Swięto Zakochanych. Co ciekawe św. Walenty jest równiez patronem ludzi chorych umysłowo.

  Tymczasem Słowianie czyli również my Polacy mają swoje święto zakochanych o znacznie starszej i piękniejszej tradycji. Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką lub Nocą Świętojańską czy też potocznie Sobótką to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku (czyli najczęściej - nie uwzględniając roku przestępnego - z 23 czerwca na 24 czerwca. Przeprowadzane w jej trakcie zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj.

  W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła /za wikipedia.pl/. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera oznaczało to szybkie zamążpójście. Jeśli płynął dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w coś prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Prawdopodobnie pozostałości dawnych wiosennych obrzędów magicznych kończących zaklinanie „dobrego początku”, nawiązujących do obrzędowości zadusznej i nadchodzącego urodzaju. Kupałą nazywano również ogniska palone podczas tych obrzędów. Na Mazowszu i Podlasiu obrzędy sobótkowe były zwane kupalnocką, na pograniczu polsko-ukraińskim — Kupałą. Nazwa zwyczaju odnosi się także błędnie do rzekomego słowiańskiego Boga płodności Kupały.

  Paweł Jasienica podał że ostatni zarejestrowany przypadek prawdziwie pogańskiego świętowania Kupały miał mniejsce w 1937r. na Opolszczyźnie. Współcześnie, w swym stosunkowo pierwotnym znaczeniu, święto to jest nadal obchodzone przez wielu neopogan: rodzimowiercy słowiańscy nawiązują ściśle do słowiańskiej tradycji tego święta, podczas gdy np. wikanie w obchodach święta przesilenia letniego bazują na różnych tradycjach, głównie brytyjskich.

  Proponuję odrzucić zachodnie zwyczaje i powrócić do naszych rodzimych, jakże pieknych. Nie dajmy się zwariowac i nie ulegajmy wszystkiemu co przychodzi z zachodu, bo niedługo zamiast Wszystkich Świętych obchodzić będzie Halloween.
   
 2. reklama

Poleć forum