reklama

walka o przedłużenie umowy do dnia porodu

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez konwalia2011, 16 Sierpień 2011.

  1. konwalia2011

    konwalia2011 Zaciekawiona BB

    Witam wszystkich, a w szczególności naszą Panią ekspert od prawa pracy. Mam oto taką sytuację.

    Od 1.03. 2011 do 31.05.2011 pracowałam w salonie fryzjerskim na umowie próbnej. Po tym terminie dostałam kolejną umowę tym razem na czas określony od 01.06.2011 do 31.08.2011. Na tej drugiej umowie od dnia 07 czerwaca poszłam na chorobowe ciążowe. obecnie jestem w 27 tyg ciąży. w karcie ciąży mam że ostatnia miesiączka była 20 lutego tego roku.

    Moje pytanie brzmi: czy w mojej sytuacji szefowa ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ? czy nalezy mi się zasiłek macierzyński z ZUSu?

    Pytam bo po naszej ostatniej rozmowie powiedziała mi ze nie musi mi przedłużać umowy do dnia porodu bo wcale mi ona nie jest potrzebna bo zus i tak będzie mi płacił chorobowe do dnia porodu, a zasiłek macierzyński mi sie nie należy ponieważ mam umowe na czas określony. dodatkowo powiedziała mi ze świadectwo pracy dostanę na początku września pocztą.

    czy mogę wnieść prawe do sądu pracy? bo według mnie moja szefowa mnie oszukuje:baffled:

    czy tylko umowa przedłużenia umowy do dnia porodu uprawnia mnie do otrzymania z zusu zasiłku macierzyńskiego? czy bez tej umowy też mi sie on nalezy? jak to jest?
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Kodeks pracy art. 177. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo
    na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego
    miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    Ponieważ PAni umowa jest umową na czas określony i została zawarta na 2 miesiące a wygasa mniej więcej pod noniec 6 miesiąca, umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu.
    Prosze złożyć pracodawcy zaświadczenie o ciąży (za pokwitowaniem). Umowa ulega przedłuzeniu z mocy prawa, nie jest konieczne podpisywanie aneksów itp.

    Tak. W dniu porodu Pani umowa wygaśnie, będzie Pani bezrobotna, ale ZUS będzie wypłacał zasiek macierzyński.

    To jakieś bzdury.

    Tak, ale jeszcze nie teraz, bo teraz jeszcze nie ma Pani podstaw (umowa jeszcze twa). Przed wniesieniem pozwu do sądu poszłabym 1 wrzesnia do PIP.
     
  3. reklama
  4. konwalia2011

    konwalia2011 Zaciekawiona BB

    dziękuję za odpowiedź.

    Mam jeszcze jedno pytanie.

    Kto może mi wypisać takie zaświadczenie o ciąży, czy tylko lekarz ginekolog , który prowadzi moją ciąże? Bo w tej chwili jest na urlopie i takie zaświadczenie otrzymałabym dopiero 8 września czyli po skończeniu umowy. Czy zwolnienie lekarskie na którym jest litera B czyli ciąża nie jest wystarczającym dowodem mojej ciązy?

    Dodatkowo jeszcze zapytam, czy takie zaświadczenie stwierdzające ciąże musze dostarczyć osobiście czy wystarczy wysłać listem z potwierdzeniem dostarczenia żebym miała dowód że szefowa go dostała?
     
  5. konwalia2011

    konwalia2011 Zaciekawiona BB

    czy może mi takie zaświadczenie wypisac moja położna środowiskowa? czy tak samo jest zaświadczenie ważne?
     
  6. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zgodnie z literą prawa zaświadczenie wystawia lekarz. Rozumie się zwykle przez to lekarza ginekologa. Kod B na zwolnieniu bezsprzecznie świadczy o tym, że jest Pani wciązy, ale to w mojej ocenie nie zwalnia Pani od "potwierdzenia stanu ciąży".

    Najlepiej zanieść do pracodawcy i na kopii wziąć stempel/podpis, że wpłynęło dn...
     
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Nie. Stan ciazy potwierdza lekarz.
     
  8. konwalia2011

    konwalia2011 Zaciekawiona BB

    Pani Ewelinko, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie umowy do dnia porodu.

    Jak taka umowa wygląda? Czy pisze na niej, ze przedłużono ze mną umowę "do dnia np. 24 listopad" ( bo na zaświadczeniu od lekarza pisze taka przewidywana data porodu) czy że "do dnia porodu"? Jak formalnie to wygląda?

    Wiem , że może to głupie pytanie, ale dzwoniła dziś do mnie szefowa , że mamy sie spotkać na podpisaniu nowej umowy do dnia porodu i nie wiem czego sie ustrzec żebym nie podpisała czegoś co będzie dla mnie niekorzystne. Tym bardziej ze powiedziała mi ze swiadectwo pracy i tak dostane we wrześniu za te wcześniejsze 6 miesięcy pracy.

    Czyli mam rozumieć że dostane drugie świadectwo pracy za umowe do dnia porodu? Jaki w tym sens i interes dla niej ze tak to komplikuje? :confused2:

    Tym bardziej ze dreczy mnie to że powiedziała mi że zasiłek macierzyński i tak mi nie przysługuje bo umowa moze mi sie skończyć wcześniej? już nic z tego dosłownie nie kumam :eek:
     
  9. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Formalnie nie potrzeba żadnego dokumentu. Umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu (rzeczywistego dnia), a zatem nie da się na dziś ustalić momentu jej zakończenia. Nie podpisuje Pani żanej nowej umowy, ani nie aneksuje obecnej.

    Nie podpisuje Pani niczego.
    Nie ma Pani nowej umowy, świadectwo będzie jedno za cały okres.

    Umowa wygaśnie w dniu porodu czyli teraz nie wiadomo kiedy. Zasiłek macierzyński Pani przysługuje, będzie go wypłacał ZUS.
     
  10. reklama

Poleć forum