reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

walka o przedłużenie umowy do dnia porodu

Dołączył(a)
16 Sierpień 2011
Postów
12
Witam wszystkich, a w szczególności naszą Panią ekspert od prawa pracy. Mam oto taką sytuację.

Od 1.03. 2011 do 31.05.2011 pracowałam w salonie fryzjerskim na umowie próbnej. Po tym terminie dostałam kolejną umowę tym razem na czas określony od 01.06.2011 do 31.08.2011. Na tej drugiej umowie od dnia 07 czerwaca poszłam na chorobowe ciążowe. obecnie jestem w 27 tyg ciąży. w karcie ciąży mam że ostatnia miesiączka była 20 lutego tego roku.

Moje pytanie brzmi: czy w mojej sytuacji szefowa ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ? czy nalezy mi się zasiłek macierzyński z ZUSu?

Pytam bo po naszej ostatniej rozmowie powiedziała mi ze nie musi mi przedłużać umowy do dnia porodu bo wcale mi ona nie jest potrzebna bo zus i tak będzie mi płacił chorobowe do dnia porodu, a zasiłek macierzyński mi sie nie należy ponieważ mam umowe na czas określony. dodatkowo powiedziała mi ze świadectwo pracy dostanę na początku września pocztą.

czy mogę wnieść prawe do sądu pracy? bo według mnie moja szefowa mnie oszukuje:baffled:

czy tylko umowa przedłużenia umowy do dnia porodu uprawnia mnie do otrzymania z zusu zasiłku macierzyńskiego? czy bez tej umowy też mi sie on nalezy? jak to jest?
 
reklama
Od 1.03. 2011 do 31.05.2011 pracowałam w salonie fryzjerskim na umowie próbnej. Po tym terminie dostałam kolejną umowę tym razem na czas określony od 01.06.2011 do 31.08.2011. Na tej drugiej umowie od dnia 07 czerwaca poszłam na chorobowe ciążowe. obecnie jestem w 27 tyg ciąży. w karcie ciąży mam że ostatnia miesiączka była 20 lutego tego roku.

Moje pytanie brzmi: czy w mojej sytuacji szefowa ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu ?

Kodeks pracy art. 177. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo
na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego
miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Ponieważ PAni umowa jest umową na czas określony i została zawarta na 2 miesiące a wygasa mniej więcej pod noniec 6 miesiąca, umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Prosze złożyć pracodawcy zaświadczenie o ciąży (za pokwitowaniem). Umowa ulega przedłuzeniu z mocy prawa, nie jest konieczne podpisywanie aneksów itp.

czy nalezy mi się zasiłek macierzyński z ZUSu?
Tak. W dniu porodu Pani umowa wygaśnie, będzie Pani bezrobotna, ale ZUS będzie wypłacał zasiek macierzyński.

Pytam bo po naszej ostatniej rozmowie powiedziała mi ze nie musi mi przedłużać umowy do dnia porodu bo wcale mi ona nie jest potrzebna bo zus i tak będzie mi płacił chorobowe do dnia porodu, a zasiłek macierzyński mi sie nie należy ponieważ mam umowe na czas określony. dodatkowo powiedziała mi ze świadectwo pracy dostanę na początku września pocztą.
To jakieś bzdury.

czy mogę wnieść prawe do sądu pracy?
Tak, ale jeszcze nie teraz, bo teraz jeszcze nie ma Pani podstaw (umowa jeszcze twa). Przed wniesieniem pozwu do sądu poszłabym 1 wrzesnia do PIP.
 
dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie.

Kto może mi wypisać takie zaświadczenie o ciąży, czy tylko lekarz ginekolog , który prowadzi moją ciąże? Bo w tej chwili jest na urlopie i takie zaświadczenie otrzymałabym dopiero 8 września czyli po skończeniu umowy. Czy zwolnienie lekarskie na którym jest litera B czyli ciąża nie jest wystarczającym dowodem mojej ciązy?

Dodatkowo jeszcze zapytam, czy takie zaświadczenie stwierdzające ciąże musze dostarczyć osobiście czy wystarczy wysłać listem z potwierdzeniem dostarczenia żebym miała dowód że szefowa go dostała?
 
Kto może mi wypisać takie zaświadczenie o ciąży, czy tylko lekarz ginekolog , który prowadzi moją ciąże? Bo w tej chwili jest na urlopie i takie zaświadczenie otrzymałabym dopiero 8 września czyli po skończeniu umowy. Czy zwolnienie lekarskie na którym jest litera B czyli ciąża nie jest wystarczającym dowodem mojej ciązy?

Zgodnie z literą prawa zaświadczenie wystawia lekarz. Rozumie się zwykle przez to lekarza ginekologa. Kod B na zwolnieniu bezsprzecznie świadczy o tym, że jest Pani wciązy, ale to w mojej ocenie nie zwalnia Pani od "potwierdzenia stanu ciąży".

Dodatkowo jeszcze zapytam, czy takie zaświadczenie stwierdzające ciąże musze dostarczyć osobiście czy wystarczy wysłać listem z potwierdzeniem dostarczenia żebym miała dowód że szefowa go dostała?
Najlepiej zanieść do pracodawcy i na kopii wziąć stempel/podpis, że wpłynęło dn...
 
Pani Ewelinko, mam jeszcze jedno pytanie odnośnie umowy do dnia porodu.

Jak taka umowa wygląda? Czy pisze na niej, ze przedłużono ze mną umowę "do dnia np. 24 listopad" ( bo na zaświadczeniu od lekarza pisze taka przewidywana data porodu) czy że "do dnia porodu"? Jak formalnie to wygląda?

Wiem , że może to głupie pytanie, ale dzwoniła dziś do mnie szefowa , że mamy sie spotkać na podpisaniu nowej umowy do dnia porodu i nie wiem czego sie ustrzec żebym nie podpisała czegoś co będzie dla mnie niekorzystne. Tym bardziej ze powiedziała mi ze swiadectwo pracy i tak dostane we wrześniu za te wcześniejsze 6 miesięcy pracy.

Czyli mam rozumieć że dostane drugie świadectwo pracy za umowe do dnia porodu? Jaki w tym sens i interes dla niej ze tak to komplikuje? :confused2:

Tym bardziej ze dreczy mnie to że powiedziała mi że zasiłek macierzyński i tak mi nie przysługuje bo umowa moze mi sie skończyć wcześniej? już nic z tego dosłownie nie kumam :eek:
 
reklama
mam jeszcze jedno pytanie odnośnie umowy do dnia porodu.

Jak taka umowa wygląda? Czy pisze na niej, ze przedłużono ze mną umowę "do dnia np. 24 listopad" ( bo na zaświadczeniu od lekarza pisze taka przewidywana data porodu) czy że "do dnia porodu"? Jak formalnie to wygląda?

Formalnie nie potrzeba żadnego dokumentu. Umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu (rzeczywistego dnia), a zatem nie da się na dziś ustalić momentu jej zakończenia. Nie podpisuje Pani żanej nowej umowy, ani nie aneksuje obecnej.

Wiem , że może to głupie pytanie, ale dzwoniła dziś do mnie szefowa , że mamy sie spotkać na podpisaniu nowej umowy do dnia porodu i nie wiem czego sie ustrzec żebym nie podpisała czegoś co będzie dla mnie niekorzystne.
Nie podpisuje Pani niczego.
Tym bardziej ze powiedziała mi ze swiadectwo pracy i tak dostane we wrześniu za te wcześniejsze 6 miesięcy pracy.
Nie ma Pani nowej umowy, świadectwo będzie jedno za cały okres.

Tym bardziej ze dreczy mnie to że powiedziała mi że zasiłek macierzyński i tak mi nie przysługuje bo umowa moze mi sie skończyć wcześniej? już nic z tego dosłownie nie kumam
Umowa wygaśnie w dniu porodu czyli teraz nie wiadomo kiedy. Zasiłek macierzyński Pani przysługuje, będzie go wypłacał ZUS.
 
Do góry