reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

warunki pracy i płacy

Kaka82

Mamusia październikowa'08
Dołączył(a)
24 Sierpień 2007
Postów
8 933
Miasto
Piła
Witam.

Jak powinno wyglądać wynagordzenia za pracę w soboty. Pracuję od poniedziałku do piątku po 8h, dodatkowo pracodawca wymaga od nas pracy w sobotę (5h). Za taki dodatkowy dzień w weekend powinny być płacone 50 czy 100tki?, a może powinien się należeć dzień wolnego??

Ostatnia zima dała nam wszystkim ostro w kość. W naszym miejscu pracy brak odpowiedniego ogrzewania czego skutkiem było m.in zamarzniecie wody i kanalizacji;-/. Zastanawiam się czy w przypadku powtórzenia się sytuacji mogę odmówić wykonywania pracy i iść do domu?? Czy należą nam się posiłki regeneracyjne, dodatkowe ubranie?? Dodam że wykonuję pracę biurową jednak czestą muszę wychodzić na zewnatrz.

Pozdrawiam
kaka
 
reklama
Przyjmuję, że pracujesz w zwykłej firmie (nie wnikam w przepisy szczególne, które mogą dotyczyć administracji państwowej itp.).
Jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku, to za pracę w sobotę należy się dzień wolny. Wynika to z przepisu, który mówi o pięciodniowym tygodniu pracy. Pracodawca, który nie oddaje dnia wolnego za każdą sobotę łamie prawo i naraża się na grzywnę, to się kwalifikuje do zgłoszenia inspekcji pracy. Przy okazji - należy się CAŁY dzień wolny za pracę w sobotę choćby 1 godzinę, ale pracodawca nie ma prawa zmniejszyć z tego powodu wynagrodzenia.

Jeśli nie oddaje dnia wolnego, to łamie prawo, nawet jeśli wypłaci dodatek za nadgodziny. Odnośnie dodatku należy się 100%, bo 50% należy się tylko za godziny przepracowane w danym dniu za czas ponad ósmą godzinę pracy.

Zasady odnośnie pracy w szczególnych temperaturach możesz znaleźć w rozporządzeniu bhp. W art. 30 jest napisane, że w pomieszczeniu do pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18 stopni. O zasadach wydawania posiłków i napojów mówi rozporządzenie dostępne tutaj (napisałaś, że praca biurowa wiążąca się z wychodzeniem na dwór - nie wiem, na czym to polega, więc musisz sama dopasować swoją pracę do odpowiedniej kategorii w rozporządzeniu).
 
Dzięki za odpowiedź.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Powinien i płacić i dać wolne??

Co do pracy. Zatrudniona jestem do pracy biurowej ale czasem muszę iść zastąpic kolegę by obsłuzyć klienta i wtedy niestety musze wyjść;-/

Co do temeratur to jest jeszcze tak, ze wstawił mi olejaka do biura...ale w wc, na stołówce to już masakra...
 
Ostatnia edycja:
Do góry