reklama

Ważne informacje dla Mam w Holandii

Temat na forum 'Mamy z Holandii' rozpoczęty przez Iguana_, 7 Grudzień 2011.

 1. aniahaven

  aniahaven GADUŁA

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W Holandii można otrzymać dodatek na dziecko/dzieci tzw. Kindgebonden budget.
  Dodatek ten jest przyznawany na dziecko/dzieci do 18 roku życia.
  Jakie warunki należy spełniać?
  - należy być zatrudnionym u holenderskiego pracodawcy
  - otrzymywać zasiłek rodzinny tzw. kinderbijslag z holenderskiego urzędu SVB
  Dodatek ten jest uzależniony:
  - od wieku dziecka/dzieci
  - Twoich dochodów oraz dochodów Twojego partnera fiskalnego.
  Dodatek na dziecko/dzieci za rok 201
  Jeżeli nie otrzymałeś jeszcze tego dodatku, można wystąpić do holenderskiego urzędu podatkowego z wnioskiem o przyznanie dodatku za rok 2011 w terminie do 31.03.2011 r.
  Aktualnie można również wystąpić z wnioskiem o dodatek na dziecko/dzieci za rok 2012. Wniosek ten można składać do 31.08.2013 r.
  Składając wniosek o dodatek na dzieci,dodatek ten jest wypłacany zaliczkowo czyli z góry. W tym przypadku, należy pamiętać o tym, iż po zakończeniu roku, urząd wyda jeszcze decyzję tzw.ostateczną, z której będzie wynikać iż urząd nadpłacił/niedopłacił dodatek i wówczas może nastąpić wyrównanie tego dodatku, czyli urząd zwróci niedopłacony dodatek lub też poprosi o zwrot nadpłaconego dodatku.
   
 2. aniahaven

  aniahaven GADUŁA

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  HOLENDERSKI ZASIŁEK RODZINNY /KINDERBIJSLAG O zasiłek można się starać, jeśli pobyt w Holandii związany jest z: czasowym wykonywaniem tam pracy; podjęciem pracy u pracodawcy holenderskiego; prowadzeniem własnej działalności w tym kraju. W Holandii zasiłek wypłacany jest kwartalnie, tj. 5 stycznia, 5 kwietnia, 5 czerwca i 5 października każdego. Wszystkie dzieci do 16 roku życia mają prawo do otrzymania zasiłku rodzinnego. Dzieci w wieku od powyżej 16 roku życia do 18 roku są uprawnione do zasiłku pod warunkiem, że się uczą. Kwota wypłaty zasiłku rodzinnego Kinderbijslag, jest zależna od wieku dziecka. Należy się jednak za te kwartały, w czasie których osoba wnioskująca o zasiłek przebywała w pracy w Holandii pierwsze 14 dni każdego kwartału czyli 02-14 stycznia , 01-14 kwietnia , 01-14 lipca oraz 01-14 października. Istnieje możliwość otrzymania zasiłku rodzinnego za miesiąc drugi i trzeci danego kwartału, ale decyzje podejmuje urząd. Zasiłek przysługuje też na dziecko, które nie mieszka w domu rodzinnym. W tym przypadku kwota zasiłku jest zróżnicowana i zależy od indywidualnej sytuacji, potrzeb oraz dodatkowych kosztów wynikających z utrzymania dziecka. Można otrzymać zasiłek także na dziecko adoptowane lub przysposobione. Ważne: zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE.
  Osoby, które pobierają go w Polsce mogą starać się o zasiłek w Holandii, jednak po otrzymaniu decyzji pozytywnej będą musiały oddać całość zasiłku pobranego w Polsce (tylko za ten okres, który został przyznany w Holandii, tak by uniknąć podwójnego pobierania świadczeń). O zasiłek rodzinny można się postarać w holenderskiej kasie rodzinnej tzw. SVB. Na stronie SVB - SVB home, można pobrać stosowne dokumenty. Jednak bezpieczniej zlecić to specjalistom. Nasi specjaliści udzielą Państwu odpowiedzi na wszelkie pytania i pomogą w złożeniu odpowiednich dokumentów. W Holandii zapewniona jest też pomoc dla młodych osób z upośledzeniem. Wysokość zapomogi kształtuje się w przedziale 26,87-59,06 euro. Rodzice dziecka niepełnosprawnego mogą też otrzymać kwartalnie zasiłek w wysokości 202,68 euro. Wypłata jest wolna od podatku. Aktualne zwroty zasiłku rodzinnego od 1 stycznia 2010 r.
  (wszystkie kwoty podane są w euro).
  Dzieci urodzone po 1 stycznia 1995 roku.
  Column 1
  [TR]
  [TD="align: center"]Wiek dziecka[/TD]
  [TD="align: center"]Kwota[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]0 - 5 lat[/TD]
  [TD="align: center"]194,99 euro na dziecko kwartalnie[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]6 - 11 lat[/TD]
  [TD="align: center"]236,77 euro na dziecko kwartalnie[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]12 - 17 lat[/TD]
  [TD="align: center"]278,55 euro na dziecko kwartalnie[/TD]
  [/TR]

  Dzieci urodzone przed 1 stycznia 1995 roku.
  Column 1
  [TR]
  [TD="align: center"]Liczba dzieci[/TD]
  [TD="align: center"]od 14 do 17 lat[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]1[/TD]
  [TD="align: center"]278,55 euro kwartalnie[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]2[/TD]
  [TD="align: center"]313,25 euro kwartalnie[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]3[/TD]
  [TD="align: center"]324,81 euro kwartalnie[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]4[/TD]
  [TD="align: center"]350,23 euro kwartalnie[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]5[/TD]
  [TD="align: center"]365,47 euro kwartalnie[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="align: center"]6[/TD]
  [TD="align: center"]375,64 euro kwartalnie[/TD]
  [/TR]
   
 3. reklama
 4. Ayni

  Ayni Umm Adam

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Independer.nl – Vergelijk autoverzekering, zorgverzekering en andere verzekeringen - strona internetowa z oferta wszystkich ubezpieczycieli w Holandii. Nalezy podac date urodzenia swoja badz wszystkich czlonkow rodziny, aby porownac ceny oraz zawartosc pakietow roznych ubezpieczycieli.
  Strona podawana kiedys przez Iskierke, mozna porownac oferte ubezpieczenia zdrowotnego - zorgverzekering ,
  ubezpieczenia samochodu- autoverzekering
  oraz inne ubezpieczenia.

  Jesli chodzi natomiast o ubezpieczenie zdrowotne , mozna otrzymac za nie czesciowy zwrot z urzedu skarbowego w zaleznosci od zarobkow jest on mniejszy badz wiekszy. Taka sama sytuacja ma sie w wypadku dodatku do mieszkania / hipoteki .

  Aby wprowadzic dane oraz wstepnie przeliczyc mozliwe ulgi/dodatki, ktore urzad wyplaca comiesiecznie na konto, nalezy zalogowac sie na stronie urzedu skarbowego swoim identyfikatorem DigID

  Toeslagen

  Jesli ktos nie jest w posiadaniu DigID lepiej sobie go wyrobic, bo jest przydatny przy skladaniu wniosku o zasilek dla dzieci, badz tez zasilek dla bezrobotnych oraz w innych rzadowych instytucjach
  aby utworzyc DigID nalezy odwiedzic strone https://digid.nl/aanvragen i postepowac zgodnie z instrukcjami.
   
 5. Ayni

  Ayni Umm Adam

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Broszura z zagadnieniami z zakresu ciazy i macierzynstwa w Holandii oraz prawem pracy. Prawa i przywileje zwiazane z ciaza i macierzynstwem/karmieniem piersia podczas pracy :

  http://www.borstvoeding.com/files/Zwangerschap_veiligwerken.pdf

  broszurka w jezyku holenderskim niestety, w razie czego mozna przetlumaczyc przez Google Translator. Moze komus sie przyda.
   
 6. aniahaven

  aniahaven GADUŁA

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Drogie Forumowiczki...

  Uprzejmie prosimy o niekomentowanie wklejanych tutaj linkow i informacji co ulatwi nam prace a wam szybka lekture... Dziekuje ;-)
   
 7. Iguana_

  Iguana_ Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeśli któraś z Mam stoi przed trudnym wyborem szkoły dla swojej pociechy, polecam te 4 strony. Prezentują roczne zestawienia osiągnieć szkoły, wystawione noty szkole za poszczególne elementy edukacji, procent uczniów którzy potem wybierali studia wyższe oraz zestawienie procentowe stanu etnicznego szkoły (ile miejscowych ,a ile obcokrajoców, wraz z wyszczególnieniem np. ilu Polaków).

  Scholenkaart.nl - Scholen in Nederland
  10.000scholen.nl, alle scholen in Nederland vergelijken op 10.000scholen.nl
  http://scholenwijzer.nl/
  Home | Onderwijsinspectie.nl
   
 8. Iguana_

  Iguana_ Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeśli któraś z Mam będzie potrzebowała oficjalnego zaświadczenia (np. w Polsce) o tym jakie szczepienia przeszło jej dziecko tutaj w Holandii, to należy zadzwonić do RIVM's office, a oni już wysyłają papier pocztą na adres domowy.

  tel: (031) 793 418 238

  Home - Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu
   
 9. Iguana_

  Iguana_ Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ostatnia edycja: 30 Wrzesień 2012
 10. reklama
 11. Voilet

  Voilet Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Czesc Jguana_ jakos ciezko mi jest sobie wyobrazic zeby, ten klub Speel-o-theek bylby dobrym miejscem do zabaw z innymi dziecmi nawet jak dla takiego maluszka jak moj +4 msc. Przeciez takie malenstwo to jeszcze bawic sie samo z innym dzieckiem nie umie :confused: no mowic chyba tez raczej nie potrafi... Moj jedynie cos tam jeczy, nawet na bok jeszcze sie nie przewroci.
   
 12. Voilet

  Voilet Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Natomiast zajecia na basenie, jak najbardziej jestem za +
  W okolicy Zaandamu:

  Zwembad Zaangolf
  Wezelstraat 1b
  1541 LZ Koog a/d Zaan
  Temperatura wody ma 33 stopnie

   

Poleć forum